Mennyivel lenne előrébb az emberiség, ha nem létezett volna soha semmilyen vallás?
Materialista vagyok, mégsem állíthatom hogy kizárólag kárt okoznak a vallások;
Ha belegondolsz az a sok tévhitben élő ember aki imádsággal és egyéb a vallásához kapcsolódó dolgokkal tölti az időt, érdemben hozzátenne a társadalomhoz sokkal előrébb lenne az emberiség!
Viszont ha ugyanezek a csoportok negatív tevékenységgel lennének elfoglalva sokkal hátrébb lenne az emberiség!
Konklúzió; épp a nullánál van a képzeletbeli skálán a fent említett réteg!
Ez egyszerűen nem opció. Az emberré válásból következik. A gondolkodás, az életösztön velejárója. Természetesen ugyanúgy az emberrel együtt változik, mint annak bármely más kultúrája.
Az sem meglepő, az is törvényszerű, hogy mint minden más gondolati termék, ez is használható jóra és rosszra egyaránt. Nem az eszköz, a használó ember lehet jó vagy rossz.
A követ használhatjuk a dió feltörésére és a másik ember fejének betörésére. A kő ettől nem változik, csak ilyen vagy olyan ember kezébe került.
A vallást használhatjuk irgalmas jó cselekedetre és inkvizícióra, kinek mi a gusztusa. A vallás ettől ugyanaz, csak az ember más, aki nemes vagy nemtelen célokra használja fel.
Fontos megkülönböztetni, hogy mi mitől történik, különben bárhonnan bárhová eljuthatunk. Nem mindegy, hogy jó, vagy alapjaiban téves és hamis világot alkotunk. Mert azt mi, emberek tesszük, nem a kő, nem az atombomba és nem a vallás!
Pont az ellenkezője igaz, kint amit az első írt. A vallás ma ugyan idejátmúlt és hátráltató tényező mind erkölcsiségben, mind tudományosságban, de ez nem nem volt mindig így. A kereszténység egyesítette Európát, így a reformációig sok konfliktust mérsékelt vagy szüntetett meg, az iszlám egyesítő ereje alatt létrejött arab birodalom pedig átmentette a középkor sötét szakaszán és terjesztette az antik kultúra és tudomány vívmányait. Ezek nélkül a tudományos fejlődés sokkal akadozóbb lett volna, sokkal több elvesztett majd később újra felfedezett tudás.
Ami viszont a vallásos erköncsöt illeti, annál csak az rosszabb, ha valaki tudatosan akar másoknak ártani, nem pedig jóhiszemben.
A vallások zömét, nem, vagy csak hírből ismerem, célirányosan soha nem tanulmányoztam egyiket sem, a tudásom róluk szedett-vetett, ezért a vallás viszonyítási alapjának, az általam legjobban ismert, rám legtöbb hatást gyakorló, kereszténységet tudom tekinteni. Bár megvagyok keresztelve, de a szó klasszikus értelmében, nem vagyok keresztény, pláne nem vallásos.
Szerintem a vallást a megmagyarázhatatlan megmagyarázása, az ismeretlentől való félelem hozta létre, tartotta és tartja életben. A vallás létrejötte szükségszerű és hasznos volt és minden bizonnyal az is maradt volna, ha megmaradt volna annak, ami a kialakulásakor volt,,,, a természetet értelmező, vizsgáló, annak értékeit és a tudását a közösség szolgálatába állító és minden módon a közösséget segítő szolgálat. A gond akkor kezdődött, mikor egyes "sámánok" összefogtak, szervezetbe tömörültek (egyházba), kisajátítva az igazságot, magukat mindenki fölé helyezve, számon nem kérhető, felelősség nélküli, mindenre befolyással bíró háttérhatalommá váltak. Isten és az emberek szolgálói helyett, Isten földi helytartóiként, Istenként kezdtek viselkedni. A kérdésed akár úgy is feltehető lenne, hogy a "vallás" szó helyére, "szevezett bűnözés" kerülne. Gyanusan sok a hasonlóság. A félelemre alapoz, erős a hirearchia, a feltétlen tisztelet megkövetelése, nincs produktuma, de kiköveteli a részét mindenből, beépülés a hatalomba és még biztosan hosszan lehetne sorolni. Az egyháznak nem állt érdekében a fejlődés, mert az meggyengítette a hatalmát, megkérdőjelezte a szavahihetőségét, sőt a létét is,,,,, ezért aztán igyekezett is azt, minden tőle telhető módon (szépszóval, zsarolással, megtévesztéssel, hazugsággal, tűzzel-vassal, orvgyilkossal) gátolni, a tömegeket engedelmességre nevelni és csak a nekik tetsző tudást elérhetővé tenni! Tehát szerintem a vallás összességében, több kárt tett, mint hasznot! Szolgálatból, a tudatlanság fenntartójává, a hiszékenység vámszedőjévé és a megfélemlítettek zsarolójává vált!
Néhány generáció múlva, csodálkozva fognak értetlenkedni az utódaink azon, hogy hogyan lehettek még ennek a "legújjabb kor"-nak nevezett időszaknak is olyan hiszékeny bolondjai, akik hittek valamiben, amiről tudták, hogy nem igaz és hagyták, hogy a hirdetői parazitaként élősködjenek rajtuk!
Az első hozzászólással nagyjából egyetértek. De azért tegyük hozzá, hogy évszázadokon át az írást/olvasást és megannyi tudományt az egyház oktatta, nem voltak állami iskolák. És azért az is tény, hogy szinte minden vallás erkölcsöt tanít, legyél jó, ne ölj, ne lopj stb. szóval bizonyos értelemben rendet is tartott a nép között, ráadásul a misék információ osztási célt is szolgáltak. Az összetartó ereje pedig hatalmas, ez vitathatatlan.
Az meg megint más kérdés hogy egyesek a vallás mögé bujva hogy vezették félre az embereket és inditottak mindenféle vallási, keresztény háborukat inkviziciót és sorolhatnánk.
Nem tudom, feltűnt-e, ha a csecsemőtől idő előtt elveszik a cumit, nagyon zokon veszi, és ennek hangot is ad.
Az emberiség ugyanezt teszi.
Az alapkérdésre: a kérdés értelmetlen mer t kivitelezhetetlen dolog meglétét akarja hasonlítani a megtörténttel. A vallást nem csinálták, hanem lett, mert az embernek szüksége volt rá embersége hajnalán. Később ezt kiteljesítette, szervezte, szervezetet épített fel, amely működteti, egyszóval bonyolult rendszert hozott létre. Ez hat az emberre magára, é az ember a vallásra. E kölcsönhatásban fejlődik mindkettő. Ha az egyik nem lett volna, a másik sem élte volna túl. Ezt kell megérteni. Nem könnyű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!