Miért szeretik sokan azt hazudni, hogy Albert Einstein hitt a kereszténység Istenében?
„Gyermekként oktattak a Bibliából és a Talmudból is. Zsidó vagyok, mégis teljesen magával ragad a názáreti ragyogó egyénisége” (Albert Einstein német születésű tudós).
Einstein is beszélt Istenről, de nem ortodox vallási értelemben. Istenről alkotott fogalma azonos volt egy „végtelenül magasabbrendű szellem”-mel, amit a természetben látott megnyilvánulni. Timothy Ferris a „The Other Einstein” című cikkében idézte Einstein szavait: „Amit a természetben látok, az olyan nagyszerű felépítés, amelyet csak nagyon tökéletlenül tudunk felfogni, és amely a gondolkodó embert az ’alázatosság’ érzésével kell, hogy eltöltse. Ez igazában vallásos érzés, amelynek semmi köze sincs a titokzatossághoz . . . Az én vallásosságom nem más, mint alázatos csodálata a végtelenül magasabbrendű szellemnek, ez a szellem a részletekben tárja fel magát, amely részleteket a mi gyenge és mulandó értelmünk fel tud fogni a valóságból. Szeretném tudni, hogyan teremtette Isten ezt a világot. Szeretném megismerni Isten gondolatait, minden más csak részletkérdés.”
Albert Einstein például meg volt győződve arról, hogy a világegyetemnek volt kezdete, és ezt a kívánságát fejezte ki: „Szeretném megtudni, hogyan teremtette Isten a világot”. Einstein mégsem vallotta azt, hogy Istenben mint személyben hisz; ő egy kozmikus „vallásos érzésről” beszélt, „amely nem ismer dogmákat és ember képmására elképzelt Istent”.
Ebből gondolhatják sokan, hogy hitt Jézusban.
Nehogy azt gondolja valaki, hogy ateista nem használ vallásból származó szófordulatokat, az adj Isten, vagy az Isten veled ugyanúgy köszönés, vagy az ádámcsutka, ami a gége közhasználatú kissé humoros megnevezése, esetleg az oldalborda kedélyesen az asszonyra vonatkoztatva.
Vannak szólások is, mint a Krisztus koporsóját sem őrizték ingyen, na hát Einsteinről köztudott, hogy szeretett ilyen jellegű bölcsességeket mondani, de ettől függetlenül nem volt vallásos.
A vallásosak egyrészt szeretik gyűjteni a vallásos hírességeket, főleg a tudomány köréből, hiszen olyan kevesen vannak manapság, másrészt azok tekintélyében bízva ezzel óhajtják megtámogatni igazi érvek hiányában a téziseiket.
"Mert Isten nem játszik kockákkal. Egy ateista nem mondott volna ilyet."
Senki sem mondta, hogy Einstein ateista lett volna, csupán nem abban a hamis/téves istenképben hitt, amit a Biblia közvetít felénk. Magyarul az ószövetségi Sergek Ura nem "isten", de létezik egy igaz Isten, aki/ami nem személy, és nem tökéletlen, mint JHVH volt.
Mit számít az, hogy Einstein hitt e Istenben? Ő is csak egy ember volt nem több. A relativitáselméletet ha nem alkotta volna meg, biztosan megalkotta volna valaki más. És ugye a kvantummechanikával már nem igazán egyezett, mert ez még várat magára... Akkor az volt soron. Okos emberek mindig is voltak és lesznek is.
De úgy tudom, hogy ateista volt, ahogy én is!
Leginkább, mert nem ismerik Einstein életét, vélekedéseit, mert fogalmuk sincsen Einstein tényleges természettudományos munkásságáról. Annyit tudnak róla, hogy ő biza' egy nagyon okos ember volt! És tudós!
És jön az érv (itt eddig legalább kétszer megkaptam!!!), melytől lehidalsz:
- "Igen, tudománnyal foglalkozol? Einstein szerint van Isten (másik megfogalmazásban felfedezte Istent...), akkor te most okosabbnak gondolod magad Einsteinnél?
Na, ezért!
Isten ravasz, de sohasem rosszindulatú.
Raffiniert ist der Herrgott, aber boshaft ist er nicht.
Einstein akkor ejtette el ezt a megjegyzést, amikor 1921 áprilisában először járt a Princeton Egyetemen. Ma a hajdani matematikai intézet közösségi termében, a tűzhely felett olvasható.
Amikor később megkérdezték hogy értette, ezt válaszolta: "A természet az alapvető fennköltsége miatt rejti el titkait, nem pedig fortélyok révén."
A kvantummechanika kifejezetten impozáns. De egy belső hangocska nekem azt súgja, hogy még nem az igazi. A teória sokat elárul, de igazán nem visz minket közelebb az „öreg” titkaihoz. Mindenesetre, meggyőződésem, hogy ő nem dobál kockákat.
Quantum mechanics is certainly imposing. But an inner voice tells me that it is not yet the real thing. The theory says a lot, but does not really bring us any closer to the secret of the 'old one'. I, at any rate, am convinced that He does not throw dice.
Max Bornnak írt leveléből (1926 december 4.)
Gyakran használt másik formája az „Isten nem kockázik!” vagy „Isten nem vet kockát!”.
Ez a sztori, de tessék, egy másik mondása:
A fekete lyukak ott keletkeztek, ahol Isten nullával osztott.
Ebből látható Einstein 'vallásossága', ő csak a poén kedvéért használta Isten fogalmát, mert többnyire hívőkkel beszélgetett, nekik magyarázott, vagy nem akarta őket frusztrálni az elméleteivel.
Kedves Kérdező,
Albert Einstein nem hitt a kereszténység Istenében, de nem is ateista volt, hitt valamiféle "öreg" Istenben. Zsidó származású volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!