Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Isten ha létezik akkor el...

Isten ha létezik akkor el magyarázná valaki nekem hogyan jött létre?

Figyelt kérdés

#isten létrejötte
2017. szept. 16. 17:12
1 2 3
 11/26 Darkmoon80 ***** válasza:
52%

Talán az a sokkal kínosabb, hogy a hozzád hasonlók azt nem képesek felfogni, hogy ha a világ önmagától létezését lehetetlennek tartják, akkor Isten önmagától létezését semmivel sem tarthatják valószínűbbnek.

Az anyag létezésére ugyanis van bizonyíték, míg bármilyen isteni entitás létezésére semmilyen bizonyíték sincs.


Ha az anyag létezésétől megtagadja valaki az örökkévalóságot, akkor logikailag hibás egy sokkal összetettebb és már önmagában is magyarázhatatlan szellemi lényhez hozzárendelni ezt a fogalmat.


------------


Amúgy kulturált formában (hogy a moderátorok ne töröljék azonnal) tudnál reagálni a https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr.. 24-es,

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr.. 65-ös


hozzászólásaimra?


Eddig még adós vagy velük, és azt hiszem úgy kár egy új és új vitába belekezdened, ha másokat még be sem fejeztél.

Rend a lelke mindennek.

2017. szept. 17. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:

Ha hiszel istenben, ott a biblia, vagy bármely vallás idevágó fejezetei. Ellentmondásban élnél, ha azoknak meg nem hinnél.

Ha nem hiszel istenben, akkor kérdés sincsen.

2017. szept. 17. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
6%
Isten a teremtő! Nem teremtette senki!
2017. szept. 17. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 Darkmoon80 ***** válasza:
58%

Mondod te. De mi erre a bizonyíték?


Ok-okozati összefüggés szerint ha a világ nem alakulhatott ki magától (mert mindennek van okozója), akkor evidens, hogy Isten sem alakulhatott ki magától, neki is van okozója.


Ha Istennek nincs okozója, azaz lehetséges létezés okozó nélkül, akkor nyugodtan hihetsz abban is, hogy a világnak sincs. Sokkal egyszerűbb, mivel a világ létezésére vonatkozóan legalább van szép számmal tapasztalat. Isten létezésre vonatkozó tapasztalat viszont nincs.


Miért bonyolítod túl a dolgokat, bevezetve egy olyan ismeretlen tényezőt, melynek a hozzáadott értéke nulla (minden működik nélküle is és nem tesz egyszerűbbé semmit), viszont van egy csomó bizonytalanság vele kapcsolatban?

2017. szept. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 Kapitány_úr ***** válasza:

Isten fogalma egy abszolút lételvet jelöl, melyre a világegyetem épül a maga lét- és törvényrendszerével.

Fogalma szerint nem jött létre, hanem örökkévaló. Ez nem azt jelenti, hogy a végtelen időktől létezik a végtelen időkig, hanem, hogy létezik és pont. Mert az idő csak a materiális világban létezik, ott, ahol tér van. Ahol nincs tér, ott idő sincs. A szellemi létben nincs téridő, nem írható le koordináta rendszerrel, nem magasabb dimenzió (mert nincs koordinátarendszer), és minden fogalmunk érvényét veszti ha modellezni próbálnánk a racionalitásban. Létezésében csak hinni lehet, bizonyítani lehetetlen. Ha létezik is, és hatással van a materiális létre, akkor az a matéria törvényeiben kivetül, manifesztálódik, tehát sosem találod meg a beavatkozás kezdetét, hanem egy végtelenül tökéletesen összefüggő és zárt ok-okozati sort fogsz találni. De ez most a szellemi létre vonatkozik. Istennél jön még valami.

Ha hiszünk Istenben és a szellemi létsíkban, akkor azt is hisszük, hogy a szellemi létsíkot is Isten teremtette, tehát Isten azon is kívül álló. (Itt a "kívül" szó nem helyhatározót jelent, hiszen az eddig tárgyaltak alapján ez értelmezhetetlen lenne, hanem egy relációt). A fogalom definíciói is a materiális vetületeiből származnak, így tehát nem is teljesek, tehát az isten fogalmát nem lehet totálisan definiálni, így még a létének kérdésével sem tudunk racionálisan dolgozni, nem hogy etológiailag vizsgálni...


Ez csak hit kérdése, hogy hiszel-e benne, vagy sem. De érdemes utánaolvasni, hogy mit is jelent az "isten" szó.

Aki pedig bizonyítani akarja, az nem értette meg Jézus szavait a hitről. Az többet akar. Bizonyosságot. A hit az csak hit.

2017. szept. 17. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
49%

Kedves imakommandós! Miért kellene a pí "összes számjegyét" ismernünk ahhoz, hogy egy kör területét kiszámolhassuk, különösen, ha a sugarát amúgy is csak egy bizonyos pontosságig tudjuk kimérni?


Avagy, ha egy kör sugarát 10,1-re ki tudjuk mérni vonalzóval, akkor kell-e 3,14-nél többel számolnunk?

2017. szept. 17. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
45%

# 10 "Ha végigkövetjük az ateista teológiát"

- Hát, Tortácskám, ma is alkottál! :D

2017. szept. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
64%

Ja és továbbra se menjünk el azok mellett, hogy oké, HA van egy örök természetfeletti, teremtő "elme", az mitől lenne a Biblia istene?

Aki _mindenre_ képes, azaz csettintésre a Marsra teleportálhat, mégis, a neki nem tetsző egyedeket brutálisan kellett meggyilkolnia/gyilkoltatnia, miközben így rendelkezett: "Ne ölj!"?

2017. szept. 17. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
0%

Tuom,a véges elmének lehetetlen felfogni még az egyenes végtelenségét,nem,hogy egy mindenható,jóságos,tökéletes intelligenciáét.


Ahogyan az egyenesnek nincs kezdete.és vége,Istennek sincs .

2017. szept. 18. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 Kapitány_úr ***** válasza:

Kedves 20-as,


Ha feltétlenül matematikai analógiát akarsz vonni, akkor ne egy végtelen egyenessel próbáld leírni, mert a végtelen feltételezi a teret, feltételez egy síkot, amiben végtelen. Az isten fogalmára pedig ez érvénytelen. Most lehetne azt mondani, hogy "de hát még maga a Szentírás is így fejezi ki", de erre azt mondom, hogy azért, mert materiális vetületeiben értelmezi az ember az Istent. S ez a megismerés végtelen. (Analógia: ahogyan a tört függvény sem éri el sosem a nullát.)


Helyesebb analógia tán az lenne - ha nagyon erőltetni akarnám ezt -, hogy olyan pontot képzelj el, ami a végtelen koordináta rendszer minden egyes pontjáról ugyanakkora távolságra van. S ez a távolság pedig nulla.


Ajánlott irodalom, mind a Kérdezőnek, mind nektek: Nicolaus Cusanus: A tudós tudatlanság

2017. szept. 18. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!