A teológia tudománynak, vagy áltudománynak tekinthető?
EGY MEGLEHETŐSEN CINIKUS VÁLASZ:
Dr. Erdő Péter esztergom érsek, a magyar katolikus egyház feje személyében a közeli hetekben a Magyar TUDOMÁNYOS Akadémia teológust is beválasztott a tagjai közé.
Én teológushallgató vagyok.
A teológián rengeteg mindent tanulunk, kezdve az ókori nyelvektől a bibliatudományon át a pszichológiáig, rendszeres teológiáig, stb.
A teológián belül sok minden van, ami tudományosan vizsgálható (pl. egy adott bibliai könyv keletkezésének időpontja ilyen lehet, vagy hogy pl. a pürrhóni szkepticizmus hatása kimutatható-e az egyházatyák írásaiban) és sok minden, ami nem.
Nem vizsgálható ilyen módon pl. a csodák kérdése, vagy Isten léte. Persze ezek mellett lehet érvelni, de alapvetően mindvégig hit kérdése marad. (De: nem minden teológus hívő)
Tehát szerintem: "intraszisztematikus" a dolog. Saját összefüggésén belül válaszokat kereső diszciplína egy adott hit teológiája, pl. a hindu v. keresztény teológia.
A hinduknál a vallásfilozófia az anyagi világ ismeretéből és a lelki világéból is áll. Az első témát simán lehet bizonytani, pld. az anyagi természet irányításáért felelős kötőerők kombinálódása az anyagi természetet alkotó öt elem tekintetében pontosan a Mengyelejev-féle periódusos rendszert kapjuk, olyan teljességben, amely még a most hiányzó elemeket is megállapíthatóvá teszik. Tehát a tudomány nem jár még ott, hogy minden elem meg lenne jelölve ebben a periódusos rendszerben, a hindu anyagi tudomány ezt már az alapozó ismereteknél tárgyalja.
A lelki része a dolognak, vagyis az, amely a lelki világról szól, csak gyakorlás által tapasztalható meg, vagyis vannak olyan jelenségek, amelyek nem anyagi világbeli törvényszerűségeknek felelnek meg, hanem a másik világból lehozott energia hatja át, ennek megfelelően egy newtoni, vagy akármilyen más törvény nem húzható rá, nem érvényes.
Az ilyen megnyilvánulásoknak is van magyarázata, de ahhoz elég komoly ismeretekre van már szükség, hogy az ember akár megfogalmazni, vagy elmondani tudja. Az anyagi világra nem jellemző törvényekkel nem lehet őket leírni a lelki világéi pedig sok vallásban nincsenek jelen, mert tulajdonképpen matemetikai szinten le lehet vezetni, hogy ilyen törvények az anyagi tudatú ember számára szinte felfoghatatlanok.
Ugyanis a lelki világ örök, az energia, ami áthatja, szintén az. Ebből adódóan, a megnyilvánulási energia, amely valamely hívő által létrejön, egy tudati energia, amely levonnzza a lelki világ energiáját. A levonzott energia kiáradására, megnyilvánulására nincs konkrét meghatározható számadat, mivel örök, ezért végtelen. A hívő esetében lehetne egy akarat, vágy, vagy szándék energiát meghatározni, amely mértékének megfelelően a lelkivilágbeli jelenség megnyilvánul.....
Így teljesn kézzelfogható számadatot nem tudunk kifejezni, leírni, csak saját szemünkkel láthatjuk, ha egy pld. diagnosztizált rákbeteg(mondjuk utolsó fázisú, többszörösen áttétes), másnapra meggyógyul.
Ez valóban nevezhető csodának szerintem. De hogy hogyan lehet leírni, szerintem el kell fogadni a "csodánál" azt az időben eltérést, amely egyébként egy ilyen esetben szükséges lenne a természetes gyógyuláshoz(ebben az esetben a tudomány mai állása szerint ez : 0) Vagyis a csoda az, amire az anyagi világbeli tudásunk jelenleg nem terjed ki. Ez nem jelenti azt, hogy ha később továbbfejlődünk, kevesebb csodánk lesz:(
A lelki energia eléggé változatos, minden olyan tulajdonsággal rendelkezik, mint a kibocsátója, maga Isten. Ezért a csodák repertoárja is pont úgy kifogyhatatlan, mint ahogy Isten mindenhatósága is meghatározhatatlan.
A teológia a theosz (isten) és logosz (tudomány görög szavakból áll össze.
Egy részt a vallás nem a tudományos megismerésen, hanem éppen ellenkezőleg a totális vakhit rózsaszín képzelgésein alapul; másrészt meg még az egyház is azt mondja, hogy az isten nem ismerhető meg józan ésszel; úgy hogy a teológia szó egy olyan nevetséges képtelenség, blődség, hogy hogy nála nagyobbat nem lenne könnyű kitalálni.
Nem tekinthető a hagyományos értelemben vett tudománynak.
Tézisei nem bizonyíthatóak.
Vagyis csupán hit/babona.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!