Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Lehet-e ilyen módon magyarázni...

Lehet-e ilyen módon magyarázni a vallás hasznosságát?

Figyelt kérdés

Igazából nem tudtam, hogy ezt a kérdést a valláshoz vagy a valláskritikához kéne írni de végül ide írtam. Ugye itt a valláskritika rovatban gyakran megy a vita arról, milyen mértékben hasznos/káros a vallás. Ezzel kapcsolatban felvetnék egy nagyon érdekes hipotézist.


A hipotézis nem az enyém, hanem Nassim Nicholas Talebé, egy (viszonylag) ismert businessmané, akinek ez a hipotézise Antifragile c. könyvében van.


Taleb úgy véli, hogy a vallásnak csak egy máza az, hogy a hívők bizonyos dolgokat állítanak a világról; vagyis szerinte a vallás - akármilyen paradox is - nem a hitről szól. Szerinte arról van szó, hogy a vallás körül kiépülő rítusrendszerek segítik az embereket döntések meghozásában olyan szituációkban, amikor nincs megfelelő mennyiségű információ. Ilyenkor szerinte hasznos vallásos heurisztikákat alkalmazni. Példaként hozta a böjtöt: ő ortodox keresztény rítusokat követ, és több tanulmányt is citál, mely szerint megállapították, hogy a böjt (többek között az ortodox típusú) milyen hasznos hatásokkal bír az emberi szervezet számára.


Másik fontps érve az ún. Lindy-effektusból származik (ld.: [link] bizonyos nem élettelen dolgok (mint pl. a kultúra, a vallás stb.) hasznosságáról elég sokat mond az, hány éve vannak már jelen. Az időnek, különösen a hosszú időnek való kitettség következtében a káros és a hasznos nagy valószínűséggel kiválasztódik, s az utóbbi megmarad. Taleb szerint ha a vallás eddig megmaradt, akkor az nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy hasznos.


Más kérdés persze, hogy maga a vallásos hit ettől még nem lesz igaz; Taleb sem vallásos olyan értelemben, hogy nem hisz, hanem agnosztikus.



2017. máj. 24. 21:40
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
80%
Szerintem felesleges túlbonyolítás. Ha vannak emberek, akik számára a vallás, a hit ad valamilyen pluszt az életükben, és ha ez a hit nem másoknak árt, akkor az egyértelműen hasznos.
2017. máj. 24. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Az első gondolatod rendben van: valóban lehetséges, és elő is fordul, hogy ilyen módon jön létre valamilyen hasznos szokás.


A második viszont téves! Bár LEHET hasznos is, ami ennyi ideig fennmarad (vagy hasznos VOLT valaha) - de ez egyáltalán nem kötelező!

Nézd meg a memetikát és a káros mémek fennmaradási mechanizmusát.

2017. máj. 24. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
47%

Hasznos a vallás akkor, ha úgy gondolod dogmatikus kijelentések tiszteletelvű elfogadása jobbá tesz téged.


Régebben hasznos volt a 10 parancsolat, és az ehhez hasonló erkölcsi normák felállítása egy barbár világban.

Ma inkább gátolja csak a szabad gondolkodást.

2017. máj. 25. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
88%

A vallás valóban nem a hitről szól; a történelem kezdetén az emberek a tűz körül ülve történeteket meséltek egymásnak, amik segítettek nekik megbirkózni a félelmeikkel, és hozzájárultak a kezdeti emberközösségek kialakulásához. Ezekből lettek a természeti vallások, a mai nagy vallások elődei, és ironikus módon segítettek azzá formálni az emberiséget, ami ma is.

A vallásban lehetnek pozitív dolgok is, ilyen pl a közösséget összetartó ereje meg az, hogy az emberek erőt meríthetnek belőle, de vallási kontextusban ezek a pozitívumok is káros mellékhangot kaphatnak. Igaz, hogy erősíti az összetartást, de ez egyben azt is jelenti, hogy az egyes vallások hívei ferde szemmel néznek a másban hívőkre, olyan szinten, hogy a történelmünk tele van vallásháborúkkal, sőt, mái napig is ölnek a vallás nevében.


A Lindy-effektus meg érdekes, bár én személy szerint nem bíznám erre az effektusra a vallás alakulását, hiszen ha még változik is az egyház az idővel, mindig legalább egy lépéssel visszamaradottabbak, mint a társadalom.


Nem vagyok filozófus, de úgy hiszem, hogy addig nem tud felnőni az emberiség, amíg a vallásra támaszkodunk mankóként, hanem inkább a saját lábunkra kéne állnunk, önálló, analitikus gondolkodást kéne tanítani már gyerekkortól, nem pedig varázsapók miatt egészségesen élni, és a tőle kérdezni, hogy hogy hozzunk meg döntéseket.

Vagyis fogalmazzunk úgy: ha tömeget akarsz irányítani, akkor tökéletes a vallás; mindenki azt szemezgeti ki belőle, ami a legjobban megfelel neki, viszont ha önállóan gondolkodni képes egyénekből akarsz társadalmat, akkor nem éri meg megtartani a vallást az előnyei ellenére sem.

2017. máj. 25. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
59%
Tipikus eset. Nassim Nicholas Talebé olvasott valamit és magáénak érezte. Aztán majd olvas mást, utána azt tanítja. Jó nagy butaságokat írt. Nincs kedve hinni az élő Istenben és baromságokat beszél, ennyi. Ráadásul nem is ő találta fel a spanyolviaszt ...
2017. máj. 25. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

# 5


Ismered őt? Olvastál már tőle? Tényleg kíváncsiságból kérdezem.

2017. máj. 25. 09:29
 7/14 imakommandós ***** válasza:
34%

A témához erősen kapcsolódik. Van egy cikksorozat a Hetek.hu-n: "Hogyan változtatta meg a kereszténység a világot" címmel.

Ott egy nyugalmazott szociológia professzor kömyve alapján tényszerűen érvekkel alátámasztva tárgyalják kereszténység pozitiv hatását a mai nyugati kultúrára. Sok olyan van ami nem tűnik nagy dolognak, mert nálunk ez teljesen megszokott. Pedig a kereszténységnek köszönhető többek között: árvaházak léte, a társadalmi segélyszervezetek önzetlen jótékonykodása, a csecsemőgyilkosság eltörlése, idősek otthona, betegek-vakoknak fenntartott intézmények, kórházak, szakszervezetek a méltányos bérek kialkudására, olyan eszmék, hogy emberi jogok, szabadság, nők egyenlősége, vállalkozás, és még folytatódni fog remélem a sorozat...

2017. máj. 25. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
44%

"nők egyenlősége"

Elmész te a...

2017. máj. 25. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
63%

imakommandós ezen jót nevettem, köszönöm! :D


Kérdező ezeket a szokásokat vallás nélkül is be lehetne tartani, ha az ember kitartó lenne. A gond a következő a vallással(illetve az emberrel):

Tegyük fel a vallásod azt mondja, hogy edzened kell, hogy megerősödj és valami nagyon kemény csávóknak kitalált mennyországba kerülj. Ez eddig szép és jó, elkezdesz edzeni, tetszik a vallás, csak hát... nem önmagadnak, hanem az adott könyvnek köszönöd az elért eredményt. Jó, lehet azt mondani, hogy még ez sem gond... akkor nézzük mi lesz amikor böngészgeted a könyvet, és találsz egy olyan részletet, ami kimondja, hogy a hitetleneket jól el kell verned. Ezt egy vallás nélküli ember nem tenné, el sem gondolkozna rajta, csak kazánra hajítaná a könyvet. De egy olyan vallás által fertőzött egyed, aki a valójában saját maga által elért eredményeket is a kitalált barátjának köszöni, elgondolkodtató, hogy meddig menne el. Nem de?


A Földön megmaradt az ok nélküli diszkrimináció, itt most a ténylegesen ok nélkülire gondolok. Megmaradt a tanulás és tudásszerzés megvetése is rengeteg helyen. Megmaradt a háborúra és népirtásra való hajlamunk. Évszázadok óta létezik az a szokás is, hogy az emberek alkoholmérgezésig isszák magukat. Akkor ezek is mind hasznosak, mint a vallás, csak mert megmaradtak?

2017. máj. 25. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Világi szempontból persze a vallás csak színjáték, gyenge cirkusz, mert a rituálék némelyike még ha hasznos is, nem szükséges hozzá ekkora lelki körítés.

A nehéz döntések meghozatalában tényleg segít ha igyekezünk lelkileg megtisztulni pl. böjt segítségével, de van itt más is: Hasznos-e, ha az ember őszintén szembenéz a hibáivál, bűneivel, és nem tagadja azokat saját maga előtt? Hasznos-e, ha nem dédelgetjük a sérelmeinket, hanem megtanulunk könnyebben megbocsájtani? Hasznos-e, ha lejjebb adunk a büszkeségünkből, és ha hibáztunk, könnyebb szívvel kérünk bocsánatot? Hasznos-e, ha felül tudunk emelkedni a problémáinkon? A vallás ilyen dolgokra tanít. Érdemes a pszichológia oldaláról jobban megvizsgálni, nem csak a tömegpszichózis bélyegét rásütni.

2017. máj. 25. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!