Az ősrobbanás az élet keletkezéséről szólna?
Ennek a kérdésnek a 13. válasza alapján.
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..
"Ugyan is Isten nem "robbanás" felhasználásával hozta létre az életet."
Ez a mondat számomra érdekes. A megközelítés pedig fura. tudtommal az ősrobbanás világegyetem születésével foglalkozik. És az adott kérdés témája az ősrobbanás, nem az evolúció, és nem a biogenezis.
Nem tudom eldönteni hogy aki írta az szimplán buta, vagy csak szórakozik, vagy olyan ismerettel rendelkezik amivel én nem.
A válaszíró nyilvánvalóan egy kreácionista, vagyis annak a vallásnak a híve, amelyik a tudomány farvizét meglovagolva (és egyben azt ezzel visszahúzva) próbál meg híveket gyűjteni a modernkori vallásához.
A kreácionisták mást sem csinálnak, csak kritizálnak, mindenféle tudományos alternatíva nélkül. Nagyjából úgy lehet szemléltetni, hogy te vagy egy kertész, és éppen magokat ültetsz el a kertedbe. Egy kreácionista pedig ott áll melletted, és kérdezget közben:
- Szerinted létezhet az, hogy ezek a magok kikelnek majd a földből?
- Persze, hisz azért ültetem.
- Láttad már valaha is, ahogyan a magokból kikelnek a palánták?
- Persze, hiszen minden mag helyén később egy palánta lesz.
- De magát a folyamatot valójában sosem láttad még, ahogyan a palánta előbújik a magból. Ez azt jelenti, hogy lehet hogy nem is a magból kel ki a palánta, hanem egy tervező szépen megtervezi a palántát, és amikor nem vagy itt, akkor a magokat kicseréli a palántákra. Tudod bizonyítani, hogy nem így van?
- Nem, hiszen nem tudom heteken át 24 órában szemmel tartani a kertemet, valamikor enni meg aludni is kell.
- Na látod, akkor nekem van igazam. Ez bizonyíték arra, hogy a magjaid tulajdonképpen mind terméketlenek, csak kis golyócskák, amikből soha semmi nem kel ki. De létezik egy Intelligens Tervező, aki kicseréli a terméketlen magjaidat a termékeny palántáidra amikor nem figyelsz oda.
Na, kábé ilyen faramuci logikájú érvrendszerrel próbálkoznak állandóan, csak olyan tudományosnak hangzó, nyakatekert köntösbe bújtatják, hogy még a témában némileg jártasabb embereket is meg tudják zavarni vele. Plusz dolgot még soha egyet se adott a kreácionizmus, se egy értelmes meglátást, se egy új ötletet, se egy használható felfedezést, semmit, aminek értelme lenne. Cserébe viszont az akadékoskodásukkal lekötnek egy csomó időt meg erőforrást, amelyet sokkal értelmesebb dolgokra is lehetne fordítani, mint a velük való parttalan vitatkozásra.
Aki írta azt a mondatot, tájékozatlan a témában. Jobban tette volna, ha hozzá sem szól.
Pár megjegyzés:
1. Az ősrobbanás a kozmosszal van összefüggésben, nem foglalkozik az élettel, tehát jól gondolod. A Nagy Bumm idején nem volt élet. Ha a földi életről beszélünk, az 3,8 milliárd éve jelent meg a földön, jóval a Nagy Bumm után.
2. Az ősrobbanás egy modell. Nem úgy kell elképzelni, hogy valami "felrobbant". :-))
Ez bizonyíték arra, hogy a magjaid tulajdonképpen mind terméketlenek, csak kis golyócskák, amikből soha semmi nem kel ki. De létezik egy Intelligens Tervező, aki kicseréli a terméketlen magjaidat a termékeny palántáidra amikor nem figyelsz oda.
azok a golyócskák,magvak amik valamiből származnak,valaminek a részei.
és ezekből a részekből csak! az a valami jöhet létre amiből származik,aminek a része.
tehát,pld,az alma magja nem fog körtefát alkotni,s a körte mag sem alma fát.
sőt vannak magok amelyeket bárhogy is vegyszerezed stb,de nem megfelelő neki a föld hova lett szórva,soha sem bújik ki,és soha nem lesz gyümölcs termő.
csak elrohad a földben.
Az Ősrobbanás nem az élet keletkezéséről szól, de ha pontosak szeretnénk lenni, akkor nem is az Univerzum keletkezésével, hanem inkább annak fejlődésével, illetve az Univerzumban észlelt bizonyos struktúrák (pl. hidrogén) létrejöttével és bizonyos jelenségek (pl. mikrohullámú háttérsugárzás) magyarázatával.
Ahogy az evolúció sem foglalkozik az élet keletkezésével, hanem inkább az élőlények populációinak változékonyságával.
„Ha az ősrobbanás nem a világ keletkezésével foglalkozik, akkor mi foglalkozik vele? Mi az abiogenezis megfelelője a világegyetem szintjén? Ilyenek, mint a húrelmélet?”
Jelenleg nincs ilyen. A kortárs természettudományos ismeretek, és ismert természeti törvények aLapján a Planck-korszakról (tíz a mínusz negyvenharmadikon másodperc a feltételezett szingularitástól) nem tudunk nyilatkozni. Jelenleg nem ismerjük a kvantumjelenségek gravitációs kölcsönhatással való csatolódását (kvantumgravitáció), mert a gravitáció túl gyenge kölcsönhatás a többihez képest ahhoz, hogy részecskegyorsítókban tudjuk vizsgálni. A feltételezések szerint a nagyon korai (Planck-korszak) Univerzumot az ilyen effektusok szabályozhatták.
A húrelmélettel több probléma is van:
egyrészt, jelenleg csak közelítő megoldások sorozatával dolgozik, jelenleg nincsenek egzakt megoldásai a számításoknak;
nem állnak rendelkezésre megfelelő matematikai módszerek a teljes leíráshoz;
és, ami az egyik legfontosabb, a jelenlegi technológiával ellenőrizhetetlen, azaz sem igazolni, sem cáfolni nem tudjuk.
Zsír, köszönöm!
És a kvantumfluktuációs gondolatok? Azok nem ezt a Planck-korszakot igyekszik megközelíteni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!