Semmiből valami, vagy végtelenül létezés?
Nagyon sokat vitázunk ezen az oldalon az Evolúció vs Teremtés témakörben és mindig ugyan azok az érvek hangzanak el mindkét oldalon. Tudom, az evolúció nem egyenlő az élet keletkezésével, de nem ez a lényege a mondandómnak.
Ugyanakkor van egy fontos része ezeknek a vitáknak, ami nincs tisztázva, erre próbálom most felhívni a figyelmet.
Az evolúció pártolóinak nagy része - legyenek azok ateisták vagy vallásosak -, meg vannak győződve arról, hogy csak akkor fogadhatja el a 6 napos teremtést valaki, ha
a, Idióta
b, Kevés az ismerete a tudományról (jelen esetben evolúció)
c, Át van mosva az agya a szülei, egyháza által
Ezek a főbb pontok, nyilván van még pár, de ezek amik meghatározóak és gyakoriak.
Ebből az következik, hogy a világunk, a tudomány, az űr értelmes vizsgálatával mindenki elfordul a teremtéstől, mert megismeri a működő folyamatokat, törvényszerűségeket, tudományos felfedezéseket, stb...
Ezzel szemben a Bibliában azt olvassuk, hogy Isten ismerhető meg a világ értelmes vizsgálata által. Tehát a világon ott van Isten kezények a nyoma. Ez egy nyilvánvaló ellentmondás, míg a Biblia szerint Istenre mutat a világ tudományos vizsgálata, addig az evolúciópártiak szerint Isten hiányára. Vagy legalábbis arra, hogy ennek a világnak nem volt szüksége Istenre ahhoz, hogy létrejöjjön. (itt nyilván már elszakadnak egymástól az ateisták és a evolúciópárti vallásosak, de ebbe most nem megyek bele)
Tudom hosszú vagyok, de fontosnak tartottam kifejteni hogy miről is beszélek.
Magamról egy pár szó: 24 éves vagyok, egyetemista. Nagyjából 5-6 éve foglalkoztat nagyon komolyan az élet eredete, az evolúció és ezek kapcsolata a Bibliához. Rengeteg szakirodalmat olvastam, rengeteg előadást, vitát hallgattam meg, én magam is résztvettem számtalan vitában, egyszóval eléggé benne vagyok a témában, de nyilván nem vagyok tudós. A mensa hivatalos tesztje szerint 139-es az IQ-m a mensa szervezet tagja is vagyok, ez sokak szerint nem határozza meg, hogy értelmes is vagyok-e, de talán vannak akiknek mondanak valamit a számok.
A lényeg a lényeg, nem vagyok dilettáns, agymosott idióta, akinek elcsöppen a nyála ha meghallja az Isten szót, hanem értelmesen próbálom kutatni az igazságot.
És itt jön a konkrét kérdés: ránézek a két magyarázatra az élet keletkezésével kapcsolatban:
Az egyik azt mondja, hogy nem tudjuk honnan jött az anyag. A címben kicsit demagóg voltam, ezért elnézést. A valóságban nem azt mondják, hogy a semmi robbant fel és abból lett valami, hanem nem tudják honnan érkezett, miből keletkezett az anyag.
A másik oldalon pedig nyilván elsősorban Isten létezését kéne megtárgyalni, mert ha más van Isten akkor tud is teremteni, azzal nincs gond. De Isten honnan jött? Mikor keletkezett és hogyan?
Erre viszont van válasz, hiszen tudjuk, hogy Isten teremtette az időt. Előtte nem volt idő. Tudjuk milyen az? Idő nélküliség? Az a végtelen. Idő nélkül nincs kezdet, nincs vég, csak létezés. Isten mikor keletkezett? Semmikor. Ő teremtette magát a fogalmat, hogy keletkezés. Előtte nem létezett ez a fogalom.
Tegyünk félre minden előítéletet és előkoncepciót. Melyik a megalapozottabb elmélet? Az, amelyik azt mondja, hogy nem tudja honnan jött az anyag, vagy az, amelyik azt mondja, hogy Isten teremtette?
Ez szimpla logika.
Számomra az Isteni teremtés minden szempontból sokkal logikusabb, mint az amit jelenleg a tudósok többsége képvisel és amíg nem raknak össze minden kockát, addig ez így is marad. Vagy amíg meg nem döntik a Bibliát, mert akkor összedől az Istenhit.
Naszóval, ezt a kérdést azért tettem fel, hogy olyan emberekkel beszélgessek, vagy ők beszélgessenek egymással, akik képesek a személyeskedés mellőzésével, a másik fél lealázása nélkül beszélgetni ezekről a témákról és tényleg nagyon érdekelne, hogy pusztán a logika alapján ki melyik "életeredet" verziót talállja valószínűbbnek és miért?
Huh, vége. :D
#11
Egyet tudok biztosan a megfigyelőről. Azt, hogy mély alvásban eltűnik. Mély meditációban szintén eltűnik. Mielőtt ez a test megszületett volna, nem is létezett, ebből kiindulva a test halála után is el fog tűnik. Múló dolog. Ami marad, az pedig megismerhetetlen, téridőn túli.
#12
Úgy vélem, hogy csupán hiszed, hogy biztosan tudod, amit a megfigyelőről tudsz. Tudomásom van olyan "filozófiáról", amely mást mond erről. Nem árt óvatosabban bánni az olyan végletes kijelentésekkel, mint "biztosan tudom".
#14
A tudatosság állandóan jelen van. Elméd viszont, nem mindig. Ne tekintsd javaslatnak, de jobb, kritikusan viszonyulsz a "saját tapasztalat"-hoz. A "saját"-ban benne van az "én", amiről nem tudod, hogy micsoda.
KI mondja azt, hogy a tudatosság állandóan jelen van?
Ki ez a valaki, aki tanúja a jelenlétnek?
Ha azt mondod, "állandóan jelen van", akkor neked meg kell előznöd hogy "figyeld", hogy állandóan jelen van. Máskülönben honnan tudod hogy állandóan jelen van?
#16
Rámutattál a lényegre. A legfontosabbb kérdés, hogy Ki vagyok én?
A tudomány arról szól, hogy a meglévő tapasztalatokból következtetünk továbbiakra, és azt utána ellenőrizzük. Ehhez a vallásnak semmi köze, eleve mert túl sok egymással konkuráló vallás van, amiknek a hívei akár a legbrutálisabb módszerekkel is igyekeznek meggyőzni a többieket a saját igazukról. Mindegyik vallás mellett pontosan ugyanannyi bizonyíték áll: 0.
A tudomány azt mondja, nem tudom, de kutatom. A vallás azt mondja: nem tudom, és senki nem tudhatja, mert az a legfőbb transzcendens entitás hatóköre. Csakhogy amint elkezdjük vizsgálni, mindig kiderül, hogy a válaszok transzcendenciától mentesek, a különféle istenségek hatóköre egyre szűkül. Eszerint nem megalapozatlan a feltevés - a világunkban a transzcendencia nincs jelen, arra hivatkozni butaság.
Benko
Mi nem erre értettük, az előzmény ez volt, olvasd el mégegyszer:
"Mit tudunk a megfigyelőről? Biztos, hogy annak ismerjük, ami az valójában? Nem lehet, hogy a megfigyeléseink egy alapjaiban téves kiindulópont eredményeképpen tévesek, nevezetesen, tévesen határozzuk meg magunkat annak, aminek? Nem kellene önmagaddal tisztába kerülni előbb, és tisztázni, hogy ki vagy Te valójában?"
Egyértelmű már hogy a megfigyelő szó itt milyen értelemben van használva?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!