Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a különbség az őrült és a...

Mi a különbség az őrült és a józan ember között?

Figyelt kérdés
Aki nem tudja racionalizálni a döntéseit, az őrült? Ilyen tekintetben mi a helyzet a vallásos emberekkel? Meddig lehet elrugaszkodni a valóságtól, hogy ne minősüljön valaki őrültnek? Aki minden nap Elvis szellemével beszélget az őrült? És aki Istennel beszélget?

2015. febr. 19. 21:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Nézd végig ezt a rövid videót és meglátod:

https://www.youtube.com/watch?v=beZ_Nm9SBjc

2015. febr. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
91%

Ez meg poén (5:08-nál a legjobb):

https://www.youtube.com/watch?v=thvGmqckDfI


Nagyon sok őrült vallásos is van.

De aki vallásos még nem lesz őrült. És az sem, aki esetleg Elvishez imádkozik.

2015. febr. 19. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
2015. febr. 19. 21:15
 4/15 Ozmium42 ***** válasza:
A piros ruhás nő hitgyülisnek elmenne.
2015. febr. 19. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

őrült - pejoratív kifejezés a mentálisan beteg emberekre. Igen, a mentálisan beteg ember nem mindig tud racionális döntéseket hozni, nem mindig beszámítható. De ezt a szót használjuk olyan értelmeben is, hogy az illető átlép a társadalmi konvenciókon-pl. őrült művészzseni


józan - nem áll tudatmódosító szer hatása alatt és/vagy hideg fejjel képes gondolkozni, megfonolt, gyakorlatias ember.


A vallás önmagában nem elmegyógyászati kórkép. Vannak totál beteg vallásos emberek (lásd klux klán, muszlim terroristák stb) és vannak totál beteg ateisták (lásd pl. kommunista és náci diktátorok )


A valóságtól való elrugaszkodás önmagában még nem mentális betegség. A különböző istenek léte nem bizonyítható, úgyhogy a tudománnyal nincs ellentmondásban az aki hívő.


Az aki viszont fizikai testben látja Elvist/Jézust/Hupikék Törpikéket, miközben senki más számára az adott dolog láthatatlan, valószínüleg valamiféle hallucinációt lát. Ez lehet mentális betegség vagy valami tudatmódosító szer okozta tünet.

2015. febr. 19. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ami azt illeti, elég nehéz kérdést tettél fel.

Az orvosi terminológia nem ismeri ezt a szót (Őrült).

Azt be kell látni, hogy az igazán egészséges ember az csupán fikció. Mindenkinek vannak kisebb, nagyobb problémái fizikailag is, lehet gombás a lába, vagy enyhe lordózisa, lúdtalpa, kisebb szervi elégtelenség, gyengébb szív, vese, vagy bármilyen olyan rendellenessége, amitől még nem lesz életképtelen. Ugyanez vonatkozik az idegrendszerre. Egy pszichológus bárkiről felállíthatja a személyiségi körképet, amiben szerepelhet paranoid, vagy kompenzált, esetleg kevésbé kompenzált személyiségzavar, ami akár súlyos is lehet, de ha nem zavarja az életvitelét és másra sem veszélyes, akkor nem foglalkoznak vele, legfeljebb csak kérésre.

A vallásosság religiozus doxazma címszó alatt téveszmeként van nyilvántartva, de ezekből is létezik elég sok fajta, különböző téveszmékkel vagyunk terhesek.

Sok esetben számít a személyiség másfajta torzulása, halmozottság esetén furcsa dolgok tudnak kerekedni, különféle neurotikus bántalmak, amik rengeteg okra vezethetők vissza, akár vitamin, vagy egyéb táplálékhiányra, enyhe mérgezésre, amik öngerjesztő folyamatokat indíthatnak be, depresszív hatássokkal, vagy éppen felpörgő, ideges reakciókkal. Számtalan ember él így, különcök, vagy furcsa személyiségek, de az elme megbomlása nem ilyen egyszerű.

Maga a vallás is több síkon jelenik meg, erősen hasonlít más csoportérdekre, mint például a szurkolói tábor, ahol egy fradista akár ehhez hasonló hozzáállást mutathat, mert érzelmileg kötődik, de attól még nem lesz őrült, ha azt szeretné, hogy a klubja a legjobb legyen és erre esküszik még akkor is, ha tönkreverik.

A vallásokban is több elem dominál, de kétségtelen, hogy egyes szinten túl már megjelennek a köznapi szóval őrültnek nevezett megnyilvánulások, ilyen például az Iszlám öngyilkos terroristáinak a megnyilvánulásai, de ezt más szemszögből nézve akár hősiesnek, bátornak, önfeláldozónak is nevezhetnénk, főleg akkor, ha nem ártatlan emberek megölése lenne a céljuk.

A fanatizmusukban nincs semmi különleges, elég gyakori eset, a japán kamikázékat is fel lehetett biztatni, vagy a két világháború számtalan katonáját, ami azt bizonyítja, hogy mindannyiunkat be lehet hülyíteni, kellő módszerekkel, aminek a vallás lényegében egy eszköze.

Mint ateista, azt mondom, hogy teljesen normális ember sem igen létezik, illetve az a normális, ha különféle nehézségekkel küszködünk, de meg kell vele birkóznunk.

A vallásos ember lényegében olyan, mint akinek elvei vannak és azok szerint próbálja az életét leélni. Látható, hogy ez talán neveltetésünknél fogva mindannyiunkat érinthet, talán a szélsőségeseknek nehezebb a dolga, mert nagyobb terhet vállalnak magukra.

2015. febr. 19. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Megy a soför az úton, majd telefonál a mobiljából a rendöröknek: "egy örült jön velem szembe....egyre több és mind velem szembe.... még ennyi örültet nem láttam, hát nem veszik észre, hogy mind rossz irányba megy?
2015. febr. 20. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Isten örök hatalmát és isteni természetét emberi szem nem láthatja. Ezeket mégis érzékelheti és megértheti mindenki, a világ teremtése óta, amikor Isten teremtményeit látja. Így tehát, nincs mentség azok számára, akik felismerték Istent, de mégsem tisztelték őt Istenként, sem nem voltak hálásak iránta. Ezért gondolkodásuk értelmetlen lett, és ostoba szívük egyre jobban elsötétült. Bár magukat bölcseknek tartották, bolondok lettek.
2015. febr. 20. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"Aki nem tudja racionalizálni a döntéseit, az őrült?"


Nem feltétlenül. A pszichológia jelen álláspontja szerint az emberek döntéseinek mindössze 20 %-a vezethető vissza racionális okokra, 80 %-ban irracionális (ösztöni vagy emocionális) a motiváció. Baj akkor van, ha ez a 20 % sincs meg, vagy ugyanolyan baj, ha máshol jelentkezik. Például ha minden áron racionális alapokra akar helyezni egy alapvetően érzelmi jellegű kapcsolatot.


A vallások meg pont arra valók, hogy a 80% irracionálishoz adjanak valami fogódzót.

2015. febr. 20. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
Szerény véleményem szerint, nem normális ha az ember hisz istenekben, a mai tudományos és fejlődő világgal szemben, én nem tudom megérteni miért hisz az emberiség fele ilyen középkori nem létező nem látható személyekben. Értem én, hogy kell valami kapaszkodó ha valaki kétségbe van esve, de szerintem ez a fajta segélykérés értelmetlen. Most kérlek ne támadjatok meg, szabad országban élünk ez csak egy vélemény :)
2015. febr. 20. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!