Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mit gondoltok a Medjugorjében...

Mit gondoltok a Medjugorjében történtekről? És mi a véleményetek a stigmákról, stigmatizáltakról?

Figyelt kérdés
2010. febr. 4. 22:30
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
2010. márc. 2. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:

= Medjugorje, Mostar püspöke és ... - A Hittani Kongregáció Mostar püspökének prédikációját terjeszti, amely szerint a medjugorjei üzenetek nem hitelesek =


A toszkán püspökök hivatalos nyilatkozata


Az „ad limina Apostolorum” látogatás alkalmával, 2007. április 16. és 20. között, Toszkána püspökei találkoztak a Hittani Kongregáció titkárával is, Mons. Angelo Amato-val, aki, amikor szóba kerültek a medjugorjei jelenések, arra kért bennünket, hogy tegyük közzé Mostar püspökének prédikációját, amely segíthet tisztázni az ottani eseményeket.

Ennek a kérésnek teszünk most eleget, és kérünk mindenkit, különösen is a papokat, hogy figyelmesen olvassák el az említett prédikáció szövegét, vonják le a szükséges következtetéseket, hogy megfelelően tájékoztathassák a híveket.


Részlet Főtisztelendő és Excellenciás Mons. Ratko Peric mostari püspök beszédéből, amelyet 2006. június 15-én tartott Úrnapja alkalmából.


„III. A „jelenések”


Mindenkelőtt, ha valaki őszintén elvégzi a szentgyónását, és ájtatosan szentáldozáshoz járul ebben a plébániatemplomban, majd pedig lelkét öröm tölti el, mivel Isten megbocsátott neki, annak minden hívő őszintén örülni fog, és mindezt Istennek tulajdonítja, minden kegyelem forrásának. De ugyanígy, minden hívő figyelni fog arra is, nehogy – minden logikát és következetességet nélkülöző módon – a kegyelem tényétől arra a következtetésre jusson, miszerint: „Meggyóntam, jó érzés tölt el, megtértem, így a Szűzanya valóban megjelenik itt, Medjugorjéban.” Hiszen az ilyen hívő (mármint aki meggyónt) amúgy is köteles rendszeresen gyónni, járulni a többi szentségekhez, és megtartani a parancsokat, attól függetlenül, hogy a magánjelenéseket elismeri-e az Egyház, vagy sem.

Másodszor, nem lennék Krisztus Testének és Vérének felelősségteljes kiszolgáltatója, ha nem figyelmeztetnék mindenkit, ma nyilvánosan is, erről a helyről, ebből az alkalomból, hogy ebben a mostar-duvno-i helyi egyházban bizonyos értelemben skizma áll fenn: papok egy csoportja, akiket a Ferences Rend legfőbb elöljárósága kizárt a Rendből a Szentatya iránti engedetlenségük miatt, évek óta erőszakos módon több plébániai templomot és hivatalt, az egyházi nyilvántartással (dokumentumokka) együtt, birtokol. Ezeken a plébániákon nem csak törvénytelenül működnek, de következésképpen a szentségeket szentségtörő módon, ill. néhányat még érvénytelenül is szolgáltatnak ki, mint pl. a szentgyónás és a bérmálás, és érvénytelen házasságkötéseknél asszisztálnak. Ez az egyházellenes gyakorlat kell, hogy mindannyiunkat megdöbbentsen.

Ugyanígy, a szentségtörések ilyen botránya, különösen Krisztus Szentséges Testének esetében, meg kell hogy döbbentse azokat a híveket is, akik érvénytelenül gyónnak ezeknél a papoknál, és részt vesznek a szentségtörő miséken. Kérjük az Úristent, hogy minél előbb vessen véget ennek a botránynak és skizmának.

Harmadszor, hálás vagyok Szentséges Atyánknak, úgy a boldog emlékű II. János Pálnak, mint a dicsőségesen uralkodó XVI. Benedeknek, akik mindig tiszteletben tartották Mostar-Duvno püspökeinek álláspontját, elhunyt elődömét is, és az enyémet is, az állítólagos „jelenésekkel” és medjugorjei „üzenetekkel” kapcsolatban. Természetesen mindig is érintetlen marad a Római Pápa abszolút joga, hogy meghozza a végső döntést ebben az ügyben. Mostar-Dubno püspökeinek álláspontja pedig, a szükséges kánoni vizsgálatok lefolytatása után, a következő pontokban foglalható össze:

1) Medjugorje egy katolikus plébánia, ahol, az egyházmegye többi plébániájához hasonlóan, liturgikus és lelkipásztori tevékenység folyik. Senkinek sincs joga a hivatalos „szentély” titulussal felruházni ezt a templomot, csak az Egyháznak.

2) A medjugorjei eseményeket érintő, lefolytatott egyházi vizsgálatok alapján nem állítható, hogy természetfölötti jelenésekről vagy kinyilatkoztatásokról lenne szó. Ez azt jelenti, hogy az Egyház ezidáig nem fogadott el egyetlen jelenést sem, sem mint természetfölöttit, sem mint máriásat.

3) Egyetlen pap sem, aki a szükséges egyházi jóváhagyással működik ezen a plébánián, vagy átutazóban van, fejtheti ki az Egyház hivatalos álláspontjával ellentétes magánvéleményét a „jelenésekkel” és „üzenetekkel” kapcsolatban, sem a szentségek ünneplése, kiszolgáltatása közben, sem a templomi ájtatosságok során, sem a katolikus sajtóorgánumokban.

4) A katolikus hívek nem csak, hogy nem kötelesek hinni a „jelenések” valódiságában, de tudniuk kell azt is, hogy az egyházi zarándoklatok nincsenek engedélyezve, sem a hivatalosak, sem a magánzarándoklatok, sem az egyéni, sem a közös zarándoklatok, ha a „jelenések” valódiságát feltételezik, vagy alkalmat adnának a „jelenések” valódiként történő értelmezésére. Aki ezzel ellentétesen cselekszik vagy nyilatkozik, az egyházi szellemmel ellentétessen cselekszik és nyilatkozik.

5) Az eddigi vizsgálatok és gyakorlat alapján, mint a helyi Ordinárius, úgy vélem, hogy az elmúlt 25 év alatt a medjugorjei események közt semmi sincs, ami igazolhatná, egyházi szinten, hogy a Szűzanya „jelenései” hitelesek lennének. Az a tény, hogy az elmúlt 25 év alatt „jelenések” tízezreiről beszélhetünk, egyáltalán nem hitelesíti ezeket az eseményeket, ahogyan azt a jelenlegi Szentatya is kijelentette előttem a február 24-i audencián. A Hittani Kongregáció részéről mindig is ott volt a kérdés: hogyan lehetnének hitelesek ezek a „jelenések” egy katolikus hívő számára.

Főleg akkor nem tűnhetnek hitelesnek ezek az események, ha tudjuk, hogy a feltételezett „jelenésekre” sor kerül:

a) egyikük esetében minden év március 18-án, de minden hónap 2-án is, „üzenetekkel”, amelyekre számíthatsz, a bevett gyakorlat szerint;

b) egy másiknak „megjelenik” az év mindegyik napján, de mintha ez nem lenne elég, ráadásként minden hónap 25-én sor kerül egy „rendkívüli jelenésre” is, egy bizonyos értelemben vett sajtótájékoztatóval összekötve, amire szintén számíthatsz és várhatod;

c) a harmadiknak midnen december 25-én „jelenik meg”, karácsonykor, a már említett sajtótájékoztatóval egybekötve;

d) a negyediknek minden június 25-én „jelenik meg”, szintén sajtótájékoztatóval;

e) a maradék kettőnek naponta, „üzenetekkel”, amelyek tartalmát szinte előre lehet ismerni, mivel ugyannak a témának örökös változatai.

Az állítólagos jelenések, üzenetek, titkok és jelek ilyen özöne nem a hitet erősítik, és csak arról győznek meg minket még jobban, hogy ezen események között semmi sincs, amit hitelesnek vagy hitelt érdemlőnek tarthatnánk.

Ezért felelősséggel arra kérem azokat, akik magukat „látnokoknak” mondják, és azokat is, akik az „üzeneteket” megfogalmazzák: mutassanak engedelmességet az egyházi tekintély iránt, és hagyjanak fel az ilyen nyilvános megjelenésekkel és üzenetekkel ezen a plébánián. Mindezzel bizonyíthatnák egyházias szellemüket, azzal, hogy nem helyezik az Egyház hivatalos álláspontja fölé a magán”jelenéseiket” és a magánközleményeiket.

A hit komoly és felelősségteljes dolog. Az Egyház komoly és felelősségteljes intézmény.

A Boldogságos Szűz Mária közbenjárására, aki Isten Lelke ajándékainak legnagyobb hordozója, és aki a Szentlélek erejéből méhében foganta és a világra szülte a második Isteni Személyt, Krisztus Jézust, aki Szentséges Testét és Vérét adja nekünk az örök életre, az Ő közbenjárására Jézus Krisztus, aki az Út, az Igazság és az Élet, siessen segítségünkre, hogy az igazság a Boldogságos Szűzről, az Ő Édesanyjáról és az Egyház Édesanyjáról, a Bölcsesség Székéről és az Igazság Tükréről, a maga teljességében felragyoghasson ezen a plébánián és az egyházmegyénkben, anélkül, hogy abba a hithez nem méltó dolgok keverednének, felragyoghasson az Egyház változhatatlan tanításával és gyakorlatával egyező módon. Ámen.”

2010. ápr. 17. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

Nekem a világ legjobb élménye volt a Mladifest. Láttam a könnyező Krisztust, a vérkeresztet, napcsodákat, és meghallgattam egy stigmatizált előadását. A legnagyobb csoda mégis az, hogy több mint 50.000 fiatal, több, mint 60 országból együtt imádkozik, misét hallgat, vagy csak spontán bulizik, és és mégis nincs semmiféle rendzavargás, hanem van egyfajta béke, a levegőben, és egy átfogó szeretet.

Amikor először megláttam a programot, kicsit megijedtem: mise itt, mise ott, mindennap rózsafüzér, szentségimádás.

De aztán ,ár az első napokban megszerettem ezt a részét is, és lélekben Istennél voltam. Különleges élmény a jelenésen részt venni, meg a hajnali misén a Krizevacon. Ani kegyelmet és ajándékot kap az ember az Úrtól, hogy nem győzi megköszönni.

Azt gondolom, hogy mindenkinek el kellene mennie erre az imatalálkozóra, mert iszonyúan megéri.

2011. aug. 8. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
előző vagyok, bocs a helyesírásért, néhány billentyűm nem mindig működik.
2011. aug. 8. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

Vallásos vagyok (katolikus).

Medjugorjei történések: nem foglalok állást az ügyben, ami a valódiságát illeti- Úgy gondolom, hogy az Istenbe való hit legyen a legfontosabb az ember számára, a többi már csak részlet kérdés.

Stigmákról és a stigmatizáltakról: miért csak katolikus ember lehet stigmatizált? Neumann Terézről hallottam, nagyon megijedtem, amikor megláttam az 1994-es Katolikus Kalendáriumban. Nem firtatom azt sem, hogy igaz és azt sem, hogy nem igaz.

Továbbá véleményem az, hogyha erősen akarok hinni Istenbe, akkor nincs szükségem arra, hogy Medjugojéba utazzak el, vagy felkeresek egy stigmatizáltat a szenvedése idén (sűkösdi Marika, stb..). Elegendő, ha elsétálok a tőlem 150 méterre lévő templomba.


Kedvencem Bosznia és Horvátország. Ha Boszniába járok, nem kizárt, hogy talán egyszer elutazzak Medjugorjebe, de nem azért, hogy a hitet megtaláljam és jobban higgyek Istenbe.

2013. ápr. 1. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!