A tudomány mai állása azt igazolja, hogy a különböző vallások okafogyottá váltak. Szüksége van-e a ma emberének a vallásra, vagy mással kellene-e helyettesíteni?
"Kérlek ha meghal egy kedves hozzátartozód, mit mond neked a józan ész? Segít a tudomány? Megmagyarázza neked, mi az értelme az életnek?"
Nem magyarázza meg, de attól még nem fogom magamat mesékkel álltatni csak azért, hogy valamivel megmagyarázzam.
Mert ennyi erővel nem az az igazság, amiben te hiszel, hanem az, hogy elkerült Tündérországba a lelke, ahol jóságos manókkal italozik és nevetgél egy nagy teremben.
Hihetnék ebben is, annyi értelme van, mint annak, amiben te hiszel.
"Mellesleg az életnek biológiailag annyi értelme van, hogy fennmaradjon."
Akkor ha a lövöldöző sorozatgyilkos megöl 30 gyereket, ne ítéljük el az elkövetőt és ne sajnáljuk az áldozatokat, hiszen csak biológiai anyagot pusztított el, semmi többet. Majd szaporpdunk tovább és lesz másik.
"A tudomány nem ad arra választ, hogyan éljünk, hogyan legyünk boldogok."
Nem, a tudomány arra ösztönöz, hogy találd meg a saját boldogságodat és ne mások mondják meg neked, hogy mitől legyél boldog. Persze egy gyermeki szinten rekedt embernek ezt meg kell mondani, mert magától nincs annyi esze, hogy ráleljen a megoldásra.
"Nem ösztönöz belső önvizsgálatra, ami egy nagyon fontos dolog. Azt sem tudjuk, mit miért csinálunk, mi az ami cselekvésre ösztönöz? Mit akarunk megérteni a világból, ha még magunkat sem értjük?"
Én teljes mértékben értem magamat és tudom, hogy mit miért teszek. Viszont te most ezzel azt akarod mondani, hogy ha nem lennél vallásos, akkor nem értenéd, hogy mi a jó és mi a rossz, ezért karót ragadnál és agyonvernél minden embert, miközben üvöltenél hozzá és püfölnéd a melledet, mint egy gorilla?
Mert akkor ne gyere a közelembe.
"Akkor ha a lövöldöző sorozatgyilkos megöl 30 gyereket, ne ítéljük el az elkövetőt és ne sajnáljuk az áldozatokat, hiszen csak biológiai anyagot pusztított el, semmi többet. Majd szaporpdunk tovább és lesz másik."
De el kell őt ítélni, mert fájdalmat és kárt okozott vele másoknak. És mivel normális ember empatikus, ezért nem akar ilyesmit csinálni és helyteleníti a gyilkolászást, mellesleg a börtöntől is fél.
Ha nem hinnél Istenben és nem félnél tőle, akkor te megtennéd? Jó lenne megölni 30 gyereket? Hogy esne a börtönben a seggbekuki?
Üdv!
Az élet eredete el van döntve: látjuk, hogy a növények szervetlenből állítják elő a szerves anyagaikat, semmilyen szakadék nincs élő és élettelen anyag között. A halál még ennél is jóval egyszerűbb, mi nem világos?
Ellenben amit nem látunk: láthatatlan, anyagon, téren, időn kívüli entitások, amik amellett, hogy semmire nem hatnak sehogy, mégis mindenre hatnak mindig, nem vizsgálhatóak, mégis nagy magabiztossággal és részletesen jellemezhetők. Szerintem ez a téma már le van zárva, mert mindegy, hogy a tudomány mit tud, vagy mit nem, utóbbi álláspont ettől függetlenül is tarthatatlan.
Ugyanakkor nem lehet elvárni az emberektől, hogy mindenki azonos természettudományos ismeretek és logikai készség birtokában legyen, ugyanazt gondolja, higgye egy adott témáról, egyáltalán: van élet a természettudományokon kívül is. Ezért mindig lesznek vallásosak, mindig lesznek, akik a szent hit által (és saját kognitív disszonanciájuk által) feltüzelve nekifeszülnek a tudományos álláspontnak. Nem várható, hogy az emberiség minden egyede elsajátítsa az emberiség minden tudását. Még azt a kicsiny részét is, amit elvárunk, egyre kisebbre vesszük, és egyre ésszerűtlenebbül állítjuk össze.
A vallások egy bizonyos korláton belül elfogadható iránymutatást adnak az élet dolgaival kapcsolatban, ezért nem nagyon kell piszkálni, ha valakinek ez a fixa ideálja. Csak arra kell ügyelni, hogy ne szerezzen túl nagy befolyást, és a fanatizmus, erőszak, kirekesztés, megbélyegzés ne harapózzon el.
A tudomány mai állása azt igazolja, hogy a tudomány nem old meg semmit. Az elmúlt évszázadok őrületes tudományos fejlődése után ugyanott vagyunk, mint háromszáz éve - háborúk, szegénység, betegségek, megannyi szörnyűség. Nem érzem, hogy a tudomány olyan boldoggá tette volna a világunkat.
A történelemben azt látjuk, hogy először a vallás nevében gyűlölték és gyilkolták egymást az emberek, majd (nagyrészt épp emiatt) a vallást tudományra cserélték, ami még szörnyűbb gyűlölethez és háborúkhoz vezetett.
Ezek után a tudományt a vallással szembeállítani butaságnak tűnik. Inkább valami jó ötlettel kéne előállni, amiből szeretet és béke fakad, lehetőleg inkvizíció és atombomba nélkül.
a tudomány nem okoz gyűlöletet.
A vallás okozhat, sajnos... a tudomány az nem.
De persze általános békét és jóindulatot sem okoz. A tudomány semleges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!