A vágy képes elnyomni a logikus/értelmes gondolkodást?
Vallásos embereknél figyeltem meg azt(de legtöbbször jehovásoknál), hogy a halhatatlanság utáni vágy, vagy egyéb más elképzelés képes elnyomni a logikus, ésszerű gondolkodást. A bibliát olvasva képesek teljesen más értelmezést adni valaminek, mint ami oda van írva csak azért, hogy önigazolást nyerjenek. Természetesen tisztelet a kivételnek, nem mindenki ilyen, de nagy számban előfordulnak.
Úgy vélem, képtelenek lennének elfogadni azt, hogy ha valami nem úgy lenne ahogy elképzelték, vagy elmesélték nekik a valási vezetők. Az objektív, racionális gondolkodás háttérbe szorulása egyre elvetemültebb, logikátlanabb elképzelések befogadását teszik lehetővé, mint pl a szcientológia(hogy ne bántsak meg senkit, mert ilyen nem igen fordul elő a gyk-n)
Rádöbbenthető e egy ilyen ember arra, hogy a valóság kicsúszott a lába alól és újra kellene gondolnia a dolgokat anélkül, hogy veszélyeztetve érezné eddigi "álomvilágát"? Képes e az ember külső segítséggel ebből kikecmeregni? Van olyan pont ahonnan már nincs visszaút? Ti mit gondolktok?
Az objektív, racionális gondolkodás sok mindent nem válaszol meg, amit pedig nem válaszol meg, ott teret ad az elméleteknek, onnan pedig bizonytalanná válik minden.
Másrészt pedig ugye, mi a valóság? Ugyanúgy érzékeljük mindannyian? Mi van a korlátolt érzékszerveinkkel? Platón, al-Gazáli, Pascal... stb. hasonlatai a képzelt valóságunkról?
1-nek:
"Az objektív, racionális gondolkodás sok mindent nem válaszol meg, amit pedig nem válaszol meg, ott teret ad az elméleteknek, onnan pedig bizonytalanná válik minden. "
- Viszont ez nem jelenti azt, hogy az űr kitöltésére bármilyen mesevilágot betölthetünk. Egyébként mire gondolsz, miket nem lehet objektív, racionális gondolkodással kifejezni/megállapítani, megválaszolni?
"Másrészt pedig ugye, mi a valóság? Ugyanúgy érzékeljük mindannyian? Mi van a korlátolt érzékszerveinkkel? Platón, al-Gazáli, Pascal... stb. hasonlatai a képzelt valóságunkról?"
- Nem szretném a kérdést filozófiai fejtegetések irányába terelni, mert annak se vége se hossza. Ráadásul nem visz minket előrébb.
2-nek:
- Érdekes dolgokat említesz. Azt mondod, hogy ha az ember rá is jön arra, hogy tévedett, azt a környezete miatt sem képes felvállalni, mert megalázó lenne számára? Az egó az ami elnyomja a racionális gondolkodás lehetőségét? Érdekes, tehát egy egészséges ember könyebben hoz objektív/racionális döntéseket, mint egy mentálisan/lelkileg beteg társa.
Elképzelhető, hogy ha az emberek testileg és lelkileg is egészségesebbek lennének, akkor könnyebben meglátnák a logikai ellentmondásokat a vallási tanításokban és kevesebb vallásos lenne?
Nem azt mondom, hogy nem lenne több hívő, csak azt, hogy a vallási irányzatok erősen leredukálódnának, mert nem lenne követője olyan szervezeteknek, mint a szcientológia vagy a jehova tanui kiforgatott bibliai, de inkább őrtorony tanítások.
Nyilvánvaló, hogy a tesi-lelki egészség és egyensúly csakis javíthatna az emberek életszínvonalán, nemcsak objekít megfigyelések terén, de pl a mentális problémák leküzdésben, a párkapcsolati viszonyok kezelésében, de az élet bármely területét hozhatnánk példának.
Az egészség fontosságát pedig még egy tanu is megértheti és úgy vélem lehetőséget adna számára, hogy bármely mélységből felállhasson.
Köszönettel tartozom neked, mert meg is válaszoltam a saját kérdésem magamnak: Az egészség lehetőséget biztosíthat mindenki számára az ésszerű gondolkodásra és minőségibb életszínvonal elérésére. Bár ezek nem kőbe vésett szavak, csak egy gyors eszmefuttatás eredménye, ezért lehetnek benne hibák amikre ti is felhívhatjátok a figyelmem...
3-nak:
"A világ tele van vággyal, te melyikről nem tudsz lemondani, hogy egyszer tényleg nyitva legyen a szemed?"
- Arról, hogy ne szóljak vissza az ilyen pimasz senkinek, mint te, aki már többszörösen bebizonyította az utóbbi napokban feltett kérdéseimen keresztül, hogy sok sütnivalója nincs, de osztja az észt ezerrel. És hidd el, ez a vágy napról napra erősödik bennem, mert nagyon unom már a buta emberek okoskodását.
Egyébként még annyit, hogy ha a halhatatlanság utáni vágy hajtana valakit, akor nem teljes szivű az Isten iránti szeretete
Egyébként is a halhatatlanságot csak a felkentek kapnak, a földön maradók örök életet, ami addig tart amig az egyén Isten országának állampolgáraként megfelel az alapelveknek.
Ha a vágy Isten elleni vétekhez vezet, akkor nem azért kell elsősorban elnyomni mert akkor nem kap az illető örök életet, hanem mert szereti a Teremtőjét, és megakar felelni Sátán vádjaira, hogy az ember nem érdekből szolgálja a Teremtőjét
Úgy hogy tévedtél kedves kérdező-
Ajaj de még mennyire. Mindig ezt tesszük mikor bízunk valamiben, aminek kevesebb a valószínűsége mint 50 %.
"A bibliát olvasva képesek teljesen más értelmezést adni valaminek, mint ami oda van írva.."
Inkább mondd azt, mint ahogy te értelmezed! Mindenkinek joga, úgy értelmeznie a dolgokat amennyire a tehetségéből futja.
"Rádöbbenthető e egy ilyen ember arra, hogy a valóság kicsúszott a lába alól és újra kellene gondolnia a dolgokat anélkül, hogy veszélyeztetve érezné eddigi "álomvilágát"? "
A nyitott gondolkodó ember sok mindenre rádöbbenthető. Az ilyen szektásokra - az egyszerűség kedvéért így hívom a fanatikus vallásosakat- nem jellemző. Mint ahogy a fanatikus ateistákra sem jellemző, hogy más nézőpontot válasszon magának.
Különben meg mindenki szeret azt álmodni ami neki jó. Ettől még nem halnak éhen az ébrenlétben. Élnek, esznek, isznak, dolgoznak, párosodnak ők is. Legfeljebb messzebbre néznek, mint az anyag közönséges világa. Aztán legfeljebb délibábot látnak. Mit veszítenek vele? Néha veszítenek, de ez nem az ő veszteségük, hanem legfeljebb 1 külső szemlélőé. A kutyámnak fogalma sincs arról , hogy mennyit veszít, mert nem tud olvasni. Ergo ez nem veszteség neki.
Viszont az a hívő akinek jó érzés istenben élni, az nagyon sokat nyer ezzel a jó érzéssel. Ez kárpótolja őket, bizonyos veszteségekért -mondjuk az ösztöneik legyőzéséért bizonyos szituációkban.
Nyilván azért választották azt a hitet, amit követnek, mert abban érzik jól magukat. Én magam ezért tartom garázdaságnak mások hitének rombolását. Sok ateista csak öncélúan rombol itt, közben álszent módon a tudatlanok megmentéséről papolnak.
Nekem meggyőződésem, hogy az adott egyén szempontjából bármiben jobb hinni, mint semmiben. Az ő gondjuk, hogy magukban hogyan fésülik össze a a hitüket és a tapasztalataikat. Én is sok mindent nem tapasztaltam meg személyesen amit elhiszek másoknak. Szerintem ezzel mindenki így van, csak mindenkinek más a küszöb ahol a hit veszi át a szerepet. Nem várom el másoktól, hogy az én fejemmel gondolkozzon, az én szememmel lásson, és hogy szeresse a túrós tésztát. Aki ezt teszi az ugyanolyan fanatikus mint pl a JT.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!