Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha isten mindenható, akkor...

Ha isten mindenható, akkor képes egy kihúzhatatlan szöget verni a falba? Ha tud akkor ki tudja-e húzni?

Figyelt kérdés
Elnézést ha volt már ilyen:)
2010. jan. 26. 21:10
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

Na kicsit beijedtetek hívők, mi?:)


Egyébként ezzel meg is lett cáfolva a mindenhatóság. Logikai képtelenség, hogy mindenható lehessen bárki is.

2010. jan. 27. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
91%
Zénón óta tudjuk, hogy a mozgás logikai képtelenség, de mégis van mozgás. Vagyis a logika nem mindig írja le helyesen a világot.
2010. jan. 27. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
41%
Miért lenne logikai képtelenség a mozgás? Ezt nem teljesen értem.
2010. jan. 27. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
85%

"Képzeljük el Akhilleuszt, a leggyorsabb görögöt, amint versenyt fut egy teknőssel. Mivel olyan gyors, nagyvonalúan száz láb előnyt ad a hüllőnek. Alighogy elindul a verseny, Akhilleusz pár ugrással ott terem, ahol a teknős kezdett. Ezalatt az idő alatt azonban a teknős is haladt egy keveset, talán egy lábnyit. Akhilleusz egy újabb lépéssel ott terem, ám ezalatt a teknős ismét halad egy kicsit, és még mindig vezet. Akármilyen gyorsan is ér Akhilleusz oda, ahol a teknős egy pillanattal korábban volt, amaz mindig egy kicsit előrébb lesz. Zénón érvelése azt látszik igazolni, hogy Akhilleusz sohasem fogja megelőzni, de még csak utolérni sem a teknőst." (Wikipedia)


Vagyis mozgás, mint olyan, ellentmondásos fogalom. Egyébként amikor Zénón előadta ezt a gondolatmenetét a többi sztoikusnak, az egyik vitapartnere úgy cáfolt rá, hogy elkezdett fel-alá sétálgatni, hogy hát nézd, mégiscsak van mozgás. Erre a vitapartner tanítványa megtapsolta, hogy micsoda nagyszerű cáfolat, mire a fickó lekevert neki egyet (úgy atyailag), hogy ez nem fogadható el cáfolatként, ezt ő is tudta jól.


Na, szóval a mozgás ilyesfajta ellentmondásokhoz vezet, amit sokáig nem tudtak feloldani, végül Newton, Leibniz meg az analízis megalkotása után sikerült kezelni a problémát, hogy végtelen sok végtelen kicsi szám adhat véges összeget eredményül. Ezt az infinitezimálisan kicsi hosszúság/távolság bevezetése tette lehetővé, ami végtelenül kicsi, de mégis van valamilyen kiterjedése valamilyen értelemben. Egyébként ezzel az ellentmondást sikerült az infinitezimális mennyiség fogalmába belezsúfolni, és ezt kell az ember torkán lenyomni, amikor analízist tanul, onnantól már le lehet írni a mozgásokat (meg egy csomó minden mást is).


Szóval a logikai paradoxon egy új fogalomrendszer kiépítésével vált csak feloldhatóvá, tehát nem a világ volt a hibás, hanem a logikai fogalomkészlet hiányosságai.


Ugyanez az eljárás tetten érhető a komplex számok bevezetésénél is, amikor azt mondjuk, hogy képzeljünk el egy olyan számot, aminek a négyzete negatív, és azt mondjuk, mostantól ez létezik. Persze az addig ismert valós számokon ez lehetetlen kijelentés, de a fogalomkészlet bővítésével máris tudunk kezelni addig megoldatlan problémákat. Mindehhez csak egy lehetetlennek vélt dolog elfogadása kellett.


Szóval Isten képes teremteni szögletes kört is, noha mi el sem tudjuk képzelni (mondjuk aki mélyebben tanul felsőbb matekot, az igen ;) ).

Azaz, ahogy Descartes mondta: Istent nem köti cselekedeteiben semmi nem köti úgy, mint minket a gondolkodásban a logika törvényei."


Egy másik magyarázat: a kihúzhatatlan szög vagy a felemelhetetlen kő értelmetlen kifejezés. Tehát megkérni Istent, hogy teremtsen felemelhetetlen követ, olyan, mint megkérni, hogy rajzoljon egy szögletes kört, vagy fessen hófehér feketét.


Egy másféle megközelítésből: a kérdés magában hordoz két feltételt: képességet, és gyengeséget. A mindenhatóság feltételezi, hogy nincsenek gyengeségei, míg az, hogy nem bír felemelni egy követ, azt állítja hogy van.


De mivel ha abszolút mindenható, akkor képes megszabadítani magát a mindenhatóságtól, azért teremt egy követ, amiről tudni fogja, hogy ha nem lesz mindenható, nem fogja tudni felemelni, majd megfosztja magát a mindenhatóságtól, és így megoldotta a kérdést.


Szóval ez néhány lehetséges válasz, ami eddig született a mindenhatóság paradoxonára.

2010. jan. 27. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
Na nemgondoltam, hogy ennyire komolyan elkezditek védeni a ti isteneteket/isteneteiket. Poénnak szántam a kérdést, ti meg vérre menően be akarjátok bizonyítani az ellenkezőjét:) Nyilvánvaló, hogy az ateista nem fog emiatt istenben hinni, a hívő, pedig nem fog ateista lenni. Azért köszönöm a válaszokat.
2010. jan. 28. 22:06
 16/22 anonim ***** válasza:
45%
Isten majd elmagyarázza , ha odaát leszel és ne poénkodj vele Ő sem teszi veled. ____________
2010. jan. 29. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
na hogy vedi mindenki a mindenható istent....
2010. jan. 29. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
Miért az ördögöt nem?
2010. jan. 30. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Igen képes,mindkettőre és ezek korlátok amelyek csak számunkra léteznek (kihúzhatatlan) számára nem.
2010. jan. 31. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Istent emberi aggyal nem lehet megérteni. Nekem ezt mondta egy mély vallásos.

Én agnosztikus vagyok, fogalmam nincs.

2010. jún. 12. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!