Mire alapozódik a feltevés, miszerint Isten egyszerre mindenható, és mindent tudó?
Mert különben, nem tudna teremteni! Akkor viszont nem lenne Isten.
A teremtéshez képesnek kell lenni teremteni, tehát mindenható. A teremtéshez tudnia kell mindenről. Arról amit teremtett, meg amit teremteni akar. Ha nem tudna róla, akkor nem tudná fenntartani, és nem tudna teremteni ujjat.
Első! Kérem ne komolytalankodjon...
Logikai érveket szeretnék megismerni.
természetesen arra alapozódik, hogy mindenre képes hatni, mivel Önmaga a mindenség, s mivel Önmaga a mindenség, így magát ismeri, tehát tud is mindent. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Szerintem:
Szerintem hogyha Isten mindent tud, ami a jövőben történni fog, akkor ismeri az összes lehetséges végtelen számú döntési helyzet végtelen számú variációit, és ezen döntések szintén végtelen számú eredményeit is a jövőben.
A tudás meghatározása alapján ha valaki már előre tud valamit ami a jövőben történni fog, akkor az meghatározott, vagyis determinált.
Ha pedig valami meg van határozva, akkor nem lehet ugyanakkor szabad.
Más esetben a meghatározottság és a szabad akarat nem ellentmondás, ha valakinek lehet szabad akarata, de döntéseit meghatározott módon, a maga által meghatározott módon hozza.
Azonban ez a döntés csak akkor nevezhető döntésnek, ha az a személy NEM TUD ELŐRE MINDENT.
Ugyanis ha a személy mindent előre tud, akkor amikor bármely t2 pillanatban döntenie kellene, akkor azt mondhatjuk, hogy ő már egy t1<t2 pillanatban (döntése előtt is) tudta az eredményt, azaz nem dönthetett a t2 pillanatban.
Tehát egy mindent tudó lény nem dönthet, ez logikailag lehetetlen, és értelmetlen. A mindent tudás és a döntés fogalma ellent mond egymásnak.
"Tehát egy mindent tudó lény nem dönthet, ez logikailag lehetetlen, és értelmetlen. A mindent tudás és a döntés fogalma ellent mond egymásnak."
Igen, de ezt csak akkor lehetne feltételezni, ha a mindentudó lény, téridőben létezne. De mivel az Isten nem téridőben létezik, ezért nála nincsenek pillanatok, nincs előtte, és utána!
Te tipikusan azok hibájába esel, akik nem tanultak teológiát, és mikor Istenről beszélnek, akkor a mi teremtett világunk működési tapasztalataiból von párhuzamot, az Istenre.
Utolso,jo valaszt adtal.Ment a zold kez:)
Ezt nem is tudom tovabb ragozni.
Semmire.
A vallásban semmi sem alapozódik semmire.
A vallás kinyilatkoztatásokra és megkérdőjelezhetetlen szavú prófétákra épít.
Helmet.
a szabad akarat az, amikor szabadon választhatsz a lehetőségek közül...hiába van "határok" közé szorítva a lehetőségek száma.
amikor leülsz sakkozni, és én mint egy a te játékodat megfigyelő szemlélek, és tudom az összes lépési léehetőséget, akkor vajon determinálva van az összes lépésed? :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Tulajdonképpen igen.
Hiszen ebben az esetben arról van szó, hgy az összes lépéskombinációt, és az összes variációt, valamint annak valamennyi következményét, és minden alternatíváját (utána következő lépések) előre tudom, valamint az ellenfél lépéseit, és azok alternatíváit a következményekkel előre tudom. Ha pedig alamit előre lehet tudni, akkor az meghatározott.
Vagyis lényegében a "sakkparti már azelőtt el volt döntve, mielőtt elkezdődött volna.
Ebben a formában értelmetlen döntésről beszélni, a szabad akarat értelmetlen ebben a rendszerben.
Pontosan így dolgoznak a sakkautomaták is. A számítógépnek nincsen valós döntési lehetősége, mindössze lefut a program.
A másik dolog az, hogy Isten döntései előre meghatározottak, ha más által nem, akkor önmaga által. Nem dönthet soha másképpen, csak úgy ahogyan ő maga döntene.
Csak abban az esetben döntene "szabadon", ha képes lenne úgy dönteni, mint egy "másik Isten".
Ez pedig megint értelmezhetetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!