Mit gondoltok az alábbi írásról?
A bejegyzést én írtam, és a véleményetekre vagyok kíváncsi, természetesen kulturált között. Az írásom nem céloz senkire, senkit nem akarok vele megbántani, a gondolataimat írtam le, és erről szeretném megkérdezni a véleményeteket.
Visszatérve az Antarktiszra:
"Egy csomó mindent hiszel. Pl. az Antarktisz létezését elhiszed a könyveknek. Ez a "hinni" szó egyik jelentése, és arra utal, hogy egy csomó mindent, amit nem tudsz ellenőrizni, tekintélyekneknek való behódolással elhiszel."
De ezt pl bárki ellenőrizheti, aki az egész életét arra teszi fel, hogy eljusson oda.
Amit jelenleg tudunk, mi, az emberiség, annak úgy tudom, publikus, hogy milyen technológia/módszerek segítségével tudtuk meg. Vagyis ellenőrizhető. Nem?
Én nem hiszek semmilyen "felsőbb hatalomban, amely teremt és elvesz", mégis jól megvagyok nélküle. Viszont azzal sem értek egyet, hogy az ateisták mereven elhatárolódnak a "hinni"-től.
Ateistának vallom magam, mégis szoktam olykor hinni. Szerintem mindannyian használjuk az "azt hiszem" szófordulatot, és akkor máris helyben vagyunk. A vallásos hitnek köze sincs a hétköznapi "azt hiszemhez". Attól, hogy a magyarban gyakran ugyanazt használjuk mindkét dologra, még nem jelenti, hogy azonos a két dolog.
Persze mindig felemlegetik, hogy minden ember hisz önmagában. De ahogy már előttem is említették, az nem feltétlen hit, hanem önbizalom.
Vitatkozhatunk azon, hogy most elhisszük-e az Antarktisz létezését, valószínűnek tartjuk vagy úgy véljük. A lényeg tulajdonképpen ugyan az, csak más szót használunk rá. Nem értem, hogy miért kell a hívőknek és ateistáknak ezen az egyetlen egy dolgon ennyire fennakadni.
01-23 15:49
"Mindkét esetben csak arról tudtok nyilatkozni, amit tapasztaltok."
Igen, csak kb. ezerféleképpen értelmezhető az a szó, hogy "tapasztalat".
"Egy ateista 99%-ot tud bizonyítani, de még az is csak következtetés, és korántsem egész. A hívők pedig a 100%-ot nem tudják bizonyítani."
Minek a 99 és 100 százalékát? Ha nem mondod meg, minek a hány %-át, akkor nincs sok értelme ennek az állításnak.
"Magatokat tartjátok vissza a fejlődéstől, és ezt mindkét félnek mondom."
Szerintem meg erőteljesen tévedsz abban, hogy "két fél" van. Miféle két fél?
"a végeredmény úgyis ugyanaz lesz. Mindkét fél csak találgat, az egyik "tud", a másik "hisz".
Látjátok ennek a végét?"
Szóval "két felet" látsz, és mindkettővel elégedetlen vagy. De akkor mit akarsz tulajdonképpen? Mit állítasz? Szerintem kicsit belezavarodtál a mondandódba.
helló
itt vagy kérdező?
Úgy veszem észre te pártatlan vagy, hívők és ateisták közt "trónolsz", de mi is az, ami meghúzódik a dolgok mögött? mi tudsz/hiszel? kíváncsi vagyok, ha nem gond, nagyon érdekelne, mert nekem is van valamim, ami kitisztíthatja e két oldal nézeteit teljesen.
A hit/tudás kérdéssel kapcsolatban hozzáfűznék valamit.
Ha én 100%ig elhiszem, mondjuk jelen esetben Isten létezését, és mivel annak ellenkezőjéről biztosítani nem tudnak engem ugyebár, akkor ez a hit egyenlővé válik avval, hogy én TUDOM hogy létezik az Úr. Ilyenkor most mi van?! hiszem vagy tudom? a válasz mindkettő, mert hiába tudsz valamit, ha nem hiszed el a hitelességét, és hiába hiszel valamiben, ha nem tudod biztosan, hogy létezik, az egész értelmetlenné válik. Tehát hit nélkül nincs tudás, és fordítva.
üdv
25/F
Nem igazán nevezném pártatlanságnak az álláspontomat.
Én nem hiszek a keresztények Istenében, nem hiszek semmilyen megszemélyesített istenben, legyen az bármilyen vallásé. Viszont tudom, hogy van egy felsőbb hatalom, ami ha nem is irányítja, de sokban alakítja az életünk. Ez a dolog létezik, látom, hallom, érzem. Ezt tudom, ebben biztos vagyok.
A többi hit mind eköré a dolog köré épül, erre helyettesítenek be, megfűszerezve jó sok szabállyal, sztorival, hogy az embernek könnyebb legyen megemészteni.
A tudás és a hit közti különbséget pedig szerintem értelmetlen magyarázni. Én csak azt tudom, amit látok, hallok, érzek stb. A tudósoknak is csak elhiszem az atom létezését, mert bevallom, még nem láttam egyet sem. A tudósok látták, tudják, én pedig elhiszem nekik.
És ugyanez fordítva. Amiben mások, a hívők hisznek, én tudom hogy létezik, ha nem is olyan formában, mint ők azt mondják.
Még mielőtt bárki beállítana bármilyen vallási fanatikusnak, őrültnek, még egyszer elmondom, nem hiszek Az Istenben, hanem tudom, hogy létezik az az istennek nevezett valami. Nem a bibliából tudom, hanem tapasztalatból, és tényekből.
előző vagyok.
Nem akarlak kijavítani, de azt hívják pártatlanságnak, aki egyik szóban forgó oldallal sincs együtt.
Teljesen jó az észrevételed, hogy van valami felsőbb hatalom, ami folyamatos mozgásban tart mindent, ki hogy nevezi. Én nagyon sok gondolkodás után megtaláltam az összefüggéseket minden közt, a gondolataimat segítette kitisztítani egy könyv, egy olyan könyv, amit egy 19. század eleji doktor írt, nagyon sok munkájába fájt, hogy létrehozza ezt, a teljes igazságot, ésszerű és logikus magyarázatokkal.
Ha érdekel ez a dolog, és szeretnél mélyebben belemenni a filozófiai kérdésekbe, akkor tudom ajánlani neked. Higgy nekem, még jobb leszel tőle, és még többet fogsz látni és megérteni.
szerző és cím.
Paul Brunton : Az Önvaló bölcsessége.
üdv
25/F
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!