Mért gondolják sokan, hogy a katolikusok természettudományos tudása nulla?
Az, hogy valamit bemagolnak, hogy megírjanak belőle egy dolgozatot, és hogy meg is értik, az két teljesen különböző dolog. Ráadásul megkockáztatom, legtöbben akkor hallanak utoljára hivatalos forrásból a dolgokról, az pedig még nagyon felületes. Szinte csak kedvcsináló, hogy a gyerek el tudja dönteni, érdekli-e a pálya.
Nézz csak végig itt néhány vitát. Olyan dolgok kerülnek elő, amire már középiskolában lelkiismeret furdalás nélkül rá lehetne vágni az egyest.
A hívőknek valószínűbb, mivel nem hisznek benne.
De rengeteg tudós van aki katolikus mégis világhírű természettudós.
Azért, mert a szöges ellentét bizonyítják be annak, hogy van természettudományos tudásuk.
De nem a katolikusokról van szó, hanem az elfogult és szűk látókörű vallásos emberekről.
Miért ne lehetne valaki természettudományosan képzett, s közben hihetne Istenben, Mózesben, Jézusban és mindenki másban a Bibliából? Az evolúció és az istenhit a mai világban megfér egymás mellett, nem egy csoporttársam az egyetemről ilyen. Katolikusok, de közben természettudományokat tanulnak. A kettő szépen megfér egymás mellett ebben az évszázadban, szerencsére.
Persze vannak a nagyon hívő, nulla természettudományos ismeretekkel rendelkezők, akik nem figyeltek az iskolában, nem érdekelte őket. Ez elég nagy baj, de aki ennyire elvakult bármikyen irányban is, azokért nem sokat lehet tenni.
21/L
„Egy fölsőbb lény létezésének kérdését teljesen nyitva hagytam.” „… teljesen összeegyeztethető tudásunkkal egy olyan Lény föltételezése, aki felelős fizikai törvényeinkért.”
Nem hiszem, hogy Hawkingról elmondható lenne, hogy csak addig tanulta a természettudományos tárgyakat, amíg arra a dolgozathoz szüksége volt. És itt teljesen mindegy, hogy ő maga hisz-e Istenben, vagy sem, de komoly tudósként foglalkozik a témával, és nem rázza le azzal, hogy ez csak műveletlen, buta emberek fikciója.
A legtöbb ember természettudományos tudása elég szerény. Semmi köze, ahhoz, hogy katolikus-e, vagy sem.
Az itt írogatók közül a kreacionisták szoktak nagyon alulképzettnek tűnni a természettudományok terén, de ők nem katolikusok.
Azok az emberek, akik a Bibliában hisznek, nincs akkora(!) igényük arra, hogy utánanézzenek igazán mélyen a természettudományos dolgoknak, tudományos forrásból. Persze mint mindenhol, itt is van kivétel, van sok természettudományokban jártas hívő ember is. Általában a leghangosabb emberek tudnak a legkevesebbet a dolgokról, ezért tűnik olyan élesnek a vita a két fél között.
Ha a Biblia az igaz, megkérdőjelezhetetlen, akkor a nem hívők számára etalonnak számító tudományos eredmények teljesen hidegen hagyják őket, nem veszik komolyan. Általában azt nem kérdőjelezik meg, ami a Bibliával összehangban van, vagy legalábbis nem mond ellent neki. (csak akkor nem hagyják hidegen, ha fel van vetve érvként a Biblia ellen, de ekkor ellenállást vált kik)
Egy nem vallásos számára a Biblia nem hiteles. Egyszerűen más a fontossági sorrend számára a "valóságról". Egyes hívők, ha mások megkérdőjelezik a Bibliát, haragot éreznek, mert számukra az a könyv az etalon. Ha viszont egy hívő kérdőjelezi meg a tudomány egyes eredményeit, a nem hívő jön dühbe, mert számára az az etalon.
Tehát van elfogultság és előítélet mindkét fél felől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!