A vallások pusztán csak gondolatokat, míg a tudományok gondolkozni tanítanak meg?
Kedves Katy!
Olvastad már Plutarkhosz: Párhuzamos életrajzok c. művét? Rendkívül érdekes leírás. Az életrajzokon keresztül megismerhetjük az antik világot. Főleg az a néhány mondat érdekes, ahol a formálódó új vallást -a kereszténységet- mint erőszakosan terjeszkedő, öngyilkos szektát említi. Ő tudhatja, hiszen a 2. században élt Rómában.
Filoszmen, azt tudom, hogy sok öszinte ember éppen azért itéli el a Bibliát, hogy valóban nagyon sok gonoszságot követtek el a Jézus Krisztus nevében.
Nem olvastam ezt a müvet, amiröl írsz. Olvastam más történelmi anyagokat, no meg aztán már az alapiskolában is tanultam a történelemben, hogy az egyház mennyi kegyetlenséget vitt véghez. Keresztes háborúk, boszorkányperek, az egyszerü nép elnyomása, az egyház "bünös" gazdagsága. Tüzzel-vassal pusztították a szerencsétleneket.
Tüzzel égették el egyes Bibliafordítókat, akik elég bátrak voltak ahhoz, hogy az egyszerü nép nyelvére fordítsák le a Bibliát. Tudod miért? Mert a Biblia leleplezte a helytelen eljárásukat.
Még a huszadik századi világháborúk idején az áldásukat adták a papok az egymást gyilkoló katonákra.
Ha egy gondolkodó ember felteszi a kérdést, hogy ezek tulajdonképpen "hittestvérek" voltak, csak más nemzet tagjai, a papok áldása szerint aki a hazáért meghalt, a mennyben kötött ki. Talán a mennyben is tovább gyilkolták egymást? Vagy ott egyszerüen csak kibékültek?
/nem hiszek természetesen a földöntúli életben, mert az nem Bibliai tanítás/
De Filoszmen barátom, ugyanúgy gyilkolták, gyülölték egymást a politikai nézetek miatt, vagy a kapzsiság miatt a nemzetek egymást, még az ateista államokban is.
Tehát a hiba nem a Bibliában van, az nagyon is bölcs könyv. Sokat adott és ad az emberiségnek. Egyszer te is rájösz :-)
Katy
Filoszmen, "átrepültem" a NEt-en a Párhuzamos életrajzok címü müvet, de ebben a gyorsaságban az tünt nekem fel, hogy csupa háborukról ír.
No meg ki teszi érte a tüzbe a kezét, hogy tényleg alapos ismeret alapján írt-e a keresztényekröl. Azt olvastam, hogy ez az író az elsö században és a második század felében élt valahogy, akkor még a kereszténység nem volt beszennyezve a "nagy eleséssel", még fékezték az apostolok a roszat.
De az közismert, hogy abban az idöben a nemzetek kegyetlenül üldözték a keresztényeket, hamis vádak alapján kivégezték öket.
Az elsö században a keresztények ugyanis nem vették részt a háborúkban, nem mutattak imádatot a római isteneknek és a császárnak sem....
De amúgy elég érdekes olvasmánynak tünik...
Katy
Kedves Katy!
A 2. században nem volt kereszténység, de volt egy fanatikus szekta, akik a Római elnyomásban valami hősies küldetéstudattal akarták hinni az illúziót, hogy ők különlegesek ebben a csúnya, elnyomó rendszerben. Egyszerűen csak idegenek voltak és úgy bántak velük, mint az idegenekkel. Ehhez a szemlélethez ismerni kellene a kort, amelyben mindez létrejött és táptalaja volt. A görögségen nevelkedett Rómaiaknak, a világ urainak egyértelmű álláspontja volt a bevándorló népekkel kapcsolatban, alacsonyabbrendűnek bélyegeztek minden bevándorlót, mert nem rendelkezett a kultúrával, ami kiemelte őket, mint korábban a görögöket. A kereszténységet a kirekesztettség, az idegengyűlölet alakította, a küldetéstudatot ez alapozta meg. Ha a Rómaiak nem idegen bevándorlónak tekintették volna őket, folytathatták volna szabadon a vallásgyakorlást, ha állampolgárként bántak volna velük, az új vallásnak nem lett volna oka titokban terjeszkedni, mert ez a " földalattiság ", az üldözöttségnek a tudata felerősítette a középszerűséget, a kommersz, mindenhol fellelhető mondanivalókat, a kirekesztettségnek összetartó ereje lett. Pedig a gondolatokat már ezerszer leírták.
Plutarkhoszt a wikiről sosem fogod megismerni. Látszik, hogy Bibliától eltérő gondolatok befogadásában milyen felületes vagy, már bocs. Egy-egy görög és Római nagy embert hasonlított össze, akiknek hasonló volt az életútja, hadvezért, államférfit,..valakit, aki alakított a történelmet. De nemcsak a szigorúan vett tényeket rögzítette, hanem azt is, hogy viselkedtek a magánéletben, hogy bántak a szeretteikkel, barátaikkal, szolgáikkal. Innen maradt ránk számtalan mondás és anekdota, amit csakis innen ismerünk, de már többszáz éve benne van a köztudatban. És hidd el, tartalmaz annyi bölcseletet, pszichológiai elemzést, mint a túlfuttatott Biblia, miközben mentes a meséktől, hazugságoktól. És itt van az első leírás egy nyilvánvaló Ufo észlelésről is. Nietzsche azt mondta, 100 Plutarkhoszon nevelkedett ember megfordíthatja egész Európa álműveltségét, azaz igazi kultúrális alapműveltséget ad. Ha állandóan azon hadakozol, hogy meg kéne ismerni a Bibliát, miért vagy abban következetlen, hogy te pedig csak a felületességig jutsz el abban, ami nem kötődik a Bibliához. Ilyen szemlélettel sem a tudományokat, sem az evolúciót, sem természeti folyamatokat nem fogsz megérteni, mert mindent a Bibliából akarsz levezetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!