Nevezhetjük e a kereszténység idegen kultúrákat eltörlő tevékenységét a múltban erőszakosnak, a jelenben alattomosnak?
Nevezhetjük igen, mindkét esetben. Csak sajnos az ember elveszett, valamiben hinnie kell még ha az igazságtalan, megalapozatlan vagy pusztán demagóg. Vannak akik ezt kihasználják, de ők ugyanúgy elveszettek nyugodj meg.
De nevezhetjük a helyesírásod hibásnak is.
Azért mindezt kétségbe vonom.
Minden egyistenhit elveti a másképpen gondolkodás lehetőségét. Legutoljára az ókorban, a többistenhit esetén fordult elő némi vallási tolerancia. A rómaiak ostrom idején próbálták az idegen Isteneket a saját oldalukra állítani, fohászkodtak hozzájuk, ezzel elismerték létüket. Nagyobb nép esetén előfordult, hogy az Istenek galériájába is felvették, mondjuk Iziszt. Háborút sok mindenért folytattak, de a vallási okok nem kifejezetten jellemzőek ebben az időben.
Ezzel szemben már a zsidók is kiirtották a más hiten levőket, amikor hazát foglaltak, de még egymást is pusztították Júda és Izrael harcakor.
Jézus eljövetelével a kereszténység szelídebbé vált, de az idegen hitek iránt cseppet sem toleráns, ezt számtalanszor bebizonyította, továbbá az alapjaiban benne van.
Gondolj csak a végítélet szörnyűségeire, vagy arra az alaptételre, aki nem hisz az egy igaz Istenben, mohamedán, sintóista, hindu, ateista, stb... az nem is üdvözülhet.
Igen a hitet tűzzel, vassal terjesztették a múltban, ami mára már szelídebb eszközökkel történik, amit sokféleképpen lehet minősíteni.
A kereszténység valóban nem egy és ugyanaz a keresztény katolikus egyházzal, ezt alairom. De azért kapcsolat akad köztük, nem is kevés, s azért ezt se felejtsük el. Erdekes, h ha valaki rámutat egy furcsasagra, akkor mindig éles határt akarnak húzni a kettő között. Ha olyan kérdést tettem volna fel, hogy miért kell egyáltalán a kereszténységnek egyház, akkor viszont már elmosodottabbnak látnák ezt a képzeletbeli határvonalat, mondván, iránymutatást ad a hiveknek.
És valóban, tömegeket képes manipulálni, keresztes háborúk eszméit fogadtatja el a hivekkel, akik ezen rahatasra szentül meg is lesznek győződve róla, h igaz cel mellett állnak ki, mert az átlag embertől sokkal tisztábban kell, hogy ertelmezze az összefogó intézmény a tanitasokat. Továbbá, ha nem lett volna egyház nem nőtte volna ki magát ekkora mértékben a kereszténység, fele ennyire sem terjedt volna el. Összegezve tehát, nem ugyanaz, de nagyon is van közük egymáshoz.
Kedves Kérdező!
Ismét összefutunk egy kérdésnél. Nos látszólag igazad van, de a valóság mégiscsak az amit a második kommentelő felhozott, bár nem ennyire sarkosan, ugyanis a katolikus egyházban is vannak őszinte Istenfélő emberek, megkockáztatom még a vezérkarban is, de az is tény, hogy itt találjuk talán a legtöbb visszásságot is. Ennek pedig történelmi okai vannak.
Mondok egy példát: alapítasz egy szervezetet, ami az idős emberek otthoni ellátásával foglalkozik, Scavenger neveddel fémjelzed. Sokan csatlakoznak ehhez akik hivatásuknak tekintik az idősgondozást, és komoly szervezet jön létre. Lesznek csoportvezetők, igazgatók stb. Ezek kitalálják, hogy tulajdonképpen ki lehetne használni, hogy az időseknél ott vagyunk, rájuk lehetne sózni egy csomó mindent... Hogy esne neked, és azoknak akik tényleg hivatásból segítenek ha ezután az emberek azt mondanák, hogy ti vagytok a rosszak, amiért ez bekövetkezhetett...
Üdv. Péter
Ha jól értem, mondandód lényege, hogy az egyént kell nézni, nem pedig általánosítani. Erre nekem is van egy peldám, ami valoban megtörtént. Utaztam egy teletomott távolsági buszon, ahol össze van zárva egy rakás független egyén.
Egy tag nagyon rosszul lett. Nem volt se részeg, semmi. Csak allohelye volt, egyszercsak elkezdett imbolyogni, szakadt róla a víz, látszólag levegőt se nagyon kapott. Két kézzel kapaszkodott, hogy össze ne essen. Senki se segített neki, hozzá se szóltak, még a helyét se adta át neki senki.
Pedig független egyének voltak, csak jószándék nélkül. Nem hiszem, hogy csak gonosz ateistak utaztak a buszon. Biztos voltak ott azért a szeretet tanításait követőek. Hány ember fér egy buszra, ahol allohely sincs már nagyon? 50? 60?
Szeretnek az emberek a josagrol szonokolni, de csak azt.
Most én is a 2#-nek adok igazat.
Ha már ilyen kérdést teszel fel akkor ne általánosíts. Ha pedig igen, akkor csak simán "vallás" vagy "korai kereszténység".
És akkor a válasz: Minden egy-istent hívő vallás-hatalmi társadalomban elsődleges cél volt a meghódított népek áttérítése, békésen vagy erőszakkal. Ennek elsődleges célja régebben az "áldozatok", később az adók behajtása volt.(manapság meg az állami támogatás nagysága)
Ezt nehéz lett volna megcsinálni ott ahol több istennek is hódoltak. Náluk esetleg 1-2 istent átkereszteltek, de gyakoribb volt az egymás közötti vetélkedés az uralkodó "kegyeiért".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!