A Mindenhatóság paradoxona- feloldható?
Hónapokkal ezelőtt felmerült bennem a kérdés egy vallásos ismerősömmel kapcsolatos vita közben:
Ugyebár ha Isten létezik, akkor mindenható (ha nem egy isten van, akkor a kollektívájuk mindenható), tehát bármit megtehetnek. Ez persze nem jelenti hogy meg is teszik, de elméletben lehetséges. Ebben az esetben:
Isten (elméletben) képes: létrehozni egy követ, amit nem tud felemelni, aztán felemeli. (ez egy példa, tetszőleges számú ilyen kérdés feltehető, pl. eltörhetetlen vasrúd, két fix pont, stb.) Ebből viszont következik, hogy nem lehet semmi/senki mindenható. Persze feltételezzük, hogy Isten nem csal, mert az megint csak kizárja a mindenhatóságot, hiszen akkor a "csalás nélkül", vagy más kritériummal ismételten előáll a paradoxon.
A kérdésem a következő: ezt a paradoxont hogy lehet feloldani?
Kedves Kérdező.
Ha jól látom figyelmetlenül olvastad szavaimat...megpróbálom másképpen leírni, hátha így átmegy. Lényegében ez a mindenható-paradoxon kérdés önmagában véve ellentmondásos. Egy kedves gyakorikerdeseken válaszoló szavait idézném: Lényegében a kérdés első felében hozzárendelsz egy tulajdonságot az Istenhez, aztán a kérdés másik felében olyan dolgot kérsz Tőle, amelyről úgy akarod, hogy teljesítse, hogy elvitatod tőle ezt a tulajdonságot. Erre írtam, hogy több/nagyobb stb., és természetesen a többet és nagyobbat nem fizikai értelemben, térben-időben, hanem elméleti síkon értettem.
A kérdésre tehát a válasz: "Tud e Isten olyan dolgot csinálni, amit nem tud?" Nem, ugyanis ez metafizikai és filozófiai képtelenség, hiszen ha tudna olyat csinálni, ami meghaladja Önmagát, amire eztán nem lenne képes hatni, akkor nem lenne mindenható.
üdv
27/F
LastOne.Left
Nem célom beleszólni a témába.
De az miért hihetőbb, hogy tágul a világ? Mi a fenében és hogyan?
Szerintem ez emberi logika,és csak ebben az univerzumban érvényes,ahol létezik idő.Isten tud ilyen követ teremteni,sőt már meg is teremtette,és már fel is emelte.Ugyanakkor megpróbálta felemelni,de nem sikerült neki.Maga a kő felemelése is csak ebben az univerzumban értelmezhető,ahol létezik az általunk érzékelt idő.Hiszen minden cselekvés az időben megy végbe.(A felemelés is).Maga a kő is csak itt létezik,hiszen tömege kell legyen.
Másrészt minden Isten része,a kő is,a felemelés is,meg a "nem felemelés" is.Tehát mindkettő igaz,az is hogy megteremti,meg az is,hogy fel bírja emelni.Ez csak nekünk paradoxon,mert az emberi logikát mindenek felett álló alaptörvénynek hisszük.
Isten viszont nem a mi törvényeink szerint létezik.
Egyáltalán nem kell feloldani ezt a paradoxont,mert maga a paradoxon nem létezik.Emberi tulajdonságokkal ruházod fel Istent,de Isten ettől sokkal több.
Kedves 25-s válaszoló! Pl. nyilvánvaló, hogy Isten, mint Ádámnak és Évának a teremtője, amikor okította és figyelmeztette őket arra, hogy mi a helyes, és beszélt nekik a negatív következményekről is, ha nem fogadják meg az intelmét, akkor teljesen rájuk bízta a döntést, mint értelmes és szabad akaratú teremtményeire. Nem volt ott sem szüksége arra, hogy előre tudja a bukásukat. Elég furcsa is lett volna, ha előre mindent tud és mégis, mint szerető apa, kedvesen óvja őket a veszélytől.
Persze isten sokszor bizonyította az előretudását a Biblia szerint, de ez nem jelenti azt, hogy ezt a képességét mindig (robotszerűen) használja is.
Milyen értelemben mondható el az, hogy Isten "sajnálta", hogy embert alkotott? A "sajnál" igével visszaadott héber szó itt a vélemény vagy a szándék megváltozására utal. Isten tökéletes, ennélfogva nem követett el hibát az ember megteremtésekor. Az viszont igaz, hogy ekkor már máshogy viszonyult az Özönvíz előtti, gonosz nemzedékhez. Az emberek Teremtőjéből az emberek elpusztítójává vált, mert megharagudott a gonoszságukért. Abból, hogy néhány embert életben hagyott, láthatjuk, hogy csak azok miatt sajnálta, hogy embert alkotott, akik gonosszá váltak (2Péter 2:5, 9).
"Tehát, kigondol, megteremt, valamit de ő maga csak a múltban és jelenben él, nem használja a jövőbelátás képességét."
Nagyon nem ezt írtam a 11-s és a jelenlegi válaszomban sem, de gondolom, erre magad is rájöttél!
"AMit te irsz, az csalás, hiszen mint fent irtam, a feltevés kiegézitésével kizárható hogy bármit megváltoztasson, illetve bármilyen ehhez hasonló megoldás."
A kiegészítésed logikailag irreleváns, mivel feltételezve mindenhatóságát nem kényszerítheted bele az általad kreált feltételrendszerbe. :-D
Mindenhatóság értelmezése. Isten lényegi ismertetőjele, amely kimondja, hogy Ő mindent megtehet,
amit elhatározott (Jób 42,2; Jer 32,17; Mt 19,26)
De a mindenható Isten nem az értelmetlenség istene, így valóban a kérdésedben van a feloldhatatlan ellentmondás, egy korlátolt, földi, emberi aggyal kifundált paradoxon. (a "korlátolt-at" nem pejoratív értelemben értem.)
Ézsaiás 55,8-9.
Mert nem az én gondolataim a ti gondolataitok, és nem a ti útaitok az én útaim, így szól az Úr!
9.
Mert a mint magasabbak az egek a földnél, akképen magasabbak az én útaim útaitoknál, és gondolataim gondolataitoknál!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!