Mi az oka annak, hogy bizonyos régi pogány vallások még mai szemmel is szép tanításokat tartalmaznak, mások pedig egészen rondán elfajultak?
Ebben azért van egy kis ellentmondás, mert a pogány vallásokat nem "létrehozták", mint ahogy pl. a kereszténységet, iszlámot, buddhizmust stb. egy adott időpontban egy személy megalapította, hanem a pogány vallások inkább egyfajta szerves műveltségből alakultak ki. Nem is lehet őket a mai értelemben vallásnak nevezni.
Ami pedig az erkölcsöt illeti, szerintem a vallásból ered az erkölcs, és nem fordítva, de ebben nem vagyok biztos.
Szia!
A természetvallások a természet harmóniájának megfigyeléséből alakultak ki!Ezt a harmóniát vitték belső valóságukba,ezért látod olyan szépnek tanításaikat!
Az elfajulás oka az ember volt,aki ettől a harmóniától elfordult és élhetetlen rendszerek kialakításán munkálkodik,létrehozva hamis vallásokat,világnézeteket és mindenféle izmusokat!Eddig mind megbukott vagy legalábbis erősen akadozva tölti be szerepét!Elképzelhető,hogy a gyökerek újra életbe vonása jó megoldás lenne társadalmi problémáink megoldásához!
Ehhez persze be kéne bizonyítani,hogy mennyit volt képes tanulni az ember a múltban elkövetett hibáiból!
A kereszténység tana a patriarchai kinyilatkoztatásra épül.
Ez azt jelenti, hogy kezdetben Isten minden népnek megadta az igaz törvényeit és szabályait, azonban a népek ettől később eltértek, elfajultak. Egyedül a zsidó nép őrizte meg a maga teljességében.
A régi pogány vallások milyensége attól függ, hogy ettől az ősi kinyilatkoztatástól mennyire tértek el! Amelyekben sok a szép tanítás, az kevés pontot tért el - de eltért, mert a legszebb pogány szokásokban is van valami undorító, a germán hősiességben ott volt az emberáldozatok brutalitása, stb. -, ami viszont elfajult, az nyilván nagyobb mértékben tért le a patriarchai kinyilatkoztatásról.
Mellesleg ugyanez az analógia megvan a görög mondákban is, ami egy korai Aranykorról tudósít, ahonnan az emberiség elfajult, s lépett egyre sötétebb korszakokba.
Régen nem vallások voltak a szó teljes értelmében hanem hitvilágok. Az hogy egy hitvilág szép volt meseszerű és tisztelettel nézett az életre a természetre a tárgyakra az mindig a néptől és azoknak vezetőitől és varázslójuk elmebajától függőt. -- egy pszichopata varázsló vagy vezető vérre és áldozatok látványát óhajtotta, egy emberséges típus viszont szép ünnepeket, ahol a holt szellemek tisztelete a születés és vadászat örömei voltak a fontosak és a népüknek boldogsága.
Minden népnél ez határozta meg a hitvilágot majd később a vallási szövegek meséit is. A vezető hatalom a papok és a lázadok stilusa
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!