Mennyire maradnak el a vallások tanításai a modern világ kérdéseitől, kihívásaitól?
Ahogy az ószövetség félelmetes, bosszúálló Istenének hite megújult a kereszténységgel, úgy elképzelhető, hogy az újszövetség tanai is korrekcióra szorulnak manapság.
Elsősorban erkölcsi kérdések feszegetik a tanokat, de az alapvető hozzáállás is maradi.
Elképzelhető, hogy nem elég a hangsúlyok áthelyezése, hanem teljesen új definíciókra van szükség?
Egy átlagos vallás nagyjából a megalakulásakor elfogadja az akkori tudomány eredményeit - és aztán többnyire megáll, vagy nagyon-nagyon lassan halad csak előre.
Ez persze általánosítás, mert vannak eltérések mindkét irányban (az akkori tudományt sem fogadja el, vagy pedig sok területen elfogadja a tudomány fejlődését is) - de az általános az, hogy vallási tételekben nem fogad el semmit a tudománytól.
Az pedig, hogy külsőségeket elfogad (pl. már létezik gitáros mise) - sokat nem jelent ebből a szempontból.
Nagy hibát nem követsz el, ha azt mondod, hogy a kereszténység nagy vonalakban 1000-2000 évvel le van maradva pl. a tudomány fejlődése mögött.
Amiben meg nincs lemaradva, az a "szemhunyás" kategória. Szemet hunynak felette, hogy ma már nincs megkövezés, korbácsolás, máglya - és hasonlók. Nem kell megölnöd a szomszédodat, ha szombaton dolgozik, vagy ha kétféle anyagból készült inget visel - pedig ugyanúgy benne van a Bibliában, amelyiknek minden szava igaz és egyet se lehet elhagyni belőle!
Kedves #21!
Egyes témákban nem szeretik az objektív és racionális válaszokat. :)
Mármint #20!
Elnéztem a számot, elnézést kérek!
Kedves Ila7!
Melyik fél nem szereti?
Másrészt magam is úgy vélem, kár volt lehurrogni az értelmes választ.
Amit egy kívülálló elmondhat, azt már nagyjából feltártuk, némileg bizonytalanul, mert az sem mindegy, a hangsúlyok mire vannak fektetve.
Igazából ezt csak egy vallásos ítélheti meg ennél jobban, mert a vallás tanulmányozása során már találkozhatott érdekes dolgokkal.
Esetleg olyan ember, aki vallásos volt, de éppen az ehhez hasonló dolgok miatt elvesztette hitét, vagy kételkedővé vált.
Magam nem érveket keresek a vallások ellen, hanem tényleg érdekel a jövő. Az mindenkinek érdeke lehet, hogy feltárjuk ezeket az érdekes gondolatokat. Talán a vallásosaknak még jobban, mint akit ezek a kérdések kevésbé foglalkoztatnak.
Méltányolom és elismerem a vallás hatását, Kétezer éves kulturánk alapjait.
Meglehet, tévedek is egyes dolgokban, de összességében úgy érzem, van igazság az általam felvetett kérdésben.
Kedves Kérdező!
A vallásos emberek is különbözőek. Vannak, akik összetévesztik a saját meggyőződést a mások befolyásolásával, felsőbbrendű kioktatásával.
Részemről tisztelem minden ember hitét, de ha valaki erre használja, akkor le merem írni a saját érveimet.
A valóban vallásos ember számára a vallás megélése megadja a boldogságot, élete maga a vallás. Nincs szüksége arra, hogy másokat győzködjön, miként gondolom te sem állsz ki senkit sem győzködni arról, hogy csak egy orrod van.
De aki boldogtalan a saját életében, akinek nincs meg a belső békéje, az nem a valóságot keresi a vallásban, hanem a mások feletti hatalmat. Az meg akarja mondani másoknak, hogy hogyan éljenek. Az megítél például egy fiatal lányt, aki enged a szíve és a szerelem vonzásának és testi kapcsolatot mer létesíteni a házasságon kívül. A vallás tanaira hivatkozva, saját érvek nélkül lehet bűntudatot kelteni, az üdvösség elvesztésével fenyegetni, és magasabb erkölcsi szinten érezni saját magát, mert lám, ő elítéli ezt a magatartást, amit az Isten is helytelenít.
Ha ilyen előnyök származnak a vallásosságból, akkor nem szívesen fogadnak el (végig sem gondolják, csak sorolják a betanult mondatokat)racionáis érveket, és mindenki ellenség, aki gondolkodásra próbálja rávenni őket.
A magam részéről elfogadom egy olyan tudat létezését, aki nálam sokkal "több", és aki képes teremteni.
Viszont sokkal többre tartom annál, hogy olyan kicsinyes, önző és más emberi tulajdonságokkal rendelkező legyen, mint ahogyan azt némely emberek tartják.
Magamat spirituális gondolkodónak tartom. Így például az ezoterika hívei közül sem mindenki veszi szívesen, ha valaki nem ért egyet a divatos "hurráoptimista" "én tudom a tutit" gondolataikkal. Én a gondolat tartalmát nézem, és nem azt, hogy melyik kedvelt "nagytudású" mester, guru, vagy tanító mondta.
Szóval szerintetek az újabb és ezért kisebb vallási felekezetek, szekták adnak választ a kérdésemre.
Akad azért köztük olyan, amely egészen a gyökerekig nyúlik vissza, ez nem tűnik igazán előrelépésnek.
Létrejöttük viszont azt bizonyítja, hogy a kérdésem felvetése nagyon is jogos, van benne igazság.
Kedves töftöftöf!
Azt, hogy Jézus valójában mint mondott, mit tanított, ma már sajnos nem tudhatjuk pontosan.
Ma már sok bizonyítékot összaszedhetünk arról, hogy kik, hogyan és mikor változtatták meg a szavait addig, amig az Újszövetség elnyerte a mai formáját. Amit ma benne olvashatunk, az kb. 5-800 év politikai és gazdasági hatalmi harcainak eredménye. Minden kor a saját érdekének megfelelően tett hozzá, de főleg vett el belőle, amíg olyanná nem vált, hogy Jézus nevében lehetett mind az egyént, mint teljes népeket uralni. Ha belegondolunk, a Bibliára hivatkozva égették el asszonyok, lányok, férfiak százezreit, Jézus nevében vitték háborúba az országokat és öltek meg milliókat. Csak azért, mert úgy alakították a tanításait, ahogy épp szükségük volt rá.
Az, hogy a testi szerelemhez való viszonya nincs, illetve ami van róla, az úgy van a BIbliában, ahogy ma olvashatod, az szerintem igencsak messze áll a valóságtól.
Ez mind igaz, de gondold el, hogy azért más világ volt kétezer, ezer, ötszáz éve és más most is.
Ha csak azt nézed, hogy járhatsz egyetemre, lehetnek könyveid, olvashatsz újságot, tv-t nézhetsz, internet...
Pillanatok alatt megtudod, mi van a világ másik végén, élőben nézheted a háborút, az olympiát, stb...
Jézus a szavait egyszerű, tudatlan, babonás embereknek mondta. A legtöbbjük rabszolga volt a híveknek.
Azért rengeteg minden nem volt akkor, ami most alapvetően meghatározza életünket.
Durvát kérdezek:
Szerinted hogyan állt volna hozzá Jézus a szexfilmekhez?
Hiszen akkor nem volt video.
Lehet, hogy pozitívan, mert a szexuális vágyak gerjesztése a szaporulatnak kedvez.
Vagy az óvszerhez? a rágógumihoz?, A mosógéphez? Az űrutazáshoz?
Gondold végig...
Ila!
Ahhoz képest, hogy a Bibliát félszáz ember írta 1600 éven át egymástól néha függetlenül, ahhoz képest nagyon keveset változtattak rajta. Érveiddel sokan előjöttek 1947-ig amikor sok eredeti, 2000 éves tekercset megtaláltak és a mai héber bibliával (a jelölt magánhangzókat és a megváltozott helyesírást leszámítva) egy betű eltérés sem volt!
A középkorban való Bibliaátírást meg felejtsük el! 10-szer kellett megszámolni annak a Bibliának a betűit amelyről másoltak és 10-szer a másoltét és ha egy betű különbség volt elégették a másoltat. Ezért van az amit fönt leírtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!