Isten miért büntette meg Ádámot és Évát, ha tudta, hogy gyengék, és megkísérthetőek?
Nos nem rég volt ugyan ez a kérdés, csak egy kicsit másként.
Nem tudta, mert a teremtő szelektíve használja az előre látását.
Ha előre tudta volna, akkor ezt eleve elrendelésnek nevezhetnénk, és akkor nincs szabad akarat.
Ádámék maguk döntöttek így szabad akaratukból, ezért méltók voltak a halálra.
A kérdés jó. De ennek semmi köze a gyengeséghez, vagy a megkísérhetőséghez. Ádám és Éva fellázadt Isten ellen.
Ahelyett, hogy rá tekintettek volna vezetőként, szándékosan elutasították őt. Sőt, olyanok akartak lenni, mint Isten; jónak és rossznak tudói. Függetlenek tőle... és bizonyos ételemben ezen kívánságuk teljesült is.
"Sőt, olyanok akartak lenni, mint Isten; jónak és rossznak tudói. Függetlenek tőle... és bizonyos ételemben ezen kívánságuk teljesült is."
És ezzel mi is a baj? Ha neked van egy gyereked, mi a célod; az, hogy egész életében kiszolgáltatva legyen neked és soha ne nyíljon ki az értelme, vagy az, hogy mindent megadj neki, és lehetővé tedd neki azt, hogy akár túl is szárnyaljon? Én semmi hibát nem látok a kígyó érvelésében. Teljesen igaza van. Az a helyzet, hogy szerintem a teremtést meg a kiűzetést különböző szerzők írták, ugyanis két különböző isten-személyiséget írnak le. Az egyik egy jóságos teremtő, aki boldogan néz le a teremtményeire, a másik meg a hisztériás öregember, akit már ismerhetünk a "tartsd be a parancsolatokat, különben mész a pokolba"-történetekből. Egy jóságos, mindenható, mindenttudó bölcs atya nem irigyli a teremtményeit és nem félti tőlük a saját hatalmát. Ez az "isten" inkább valami ókori diktátorra emlékeztet engem, aki fél, hogy letaszítják a trónról. Szerintem röhejes.
"Nem tudta, mert a teremtő szelektíve használja az előre látását.
Ha előre tudta volna, akkor ezt eleve elrendelésnek nevezhetnénk, és akkor nincs szabad akarat.
Ádámék maguk döntöttek így szabad akaratukból, ezért méltók voltak a halálra."
Igen ám,csakhogy az emberi természetüket ismernie kellett.És ha ezt ismervén tudja,hogy az ember megkísérthető,akkor nem helyez elébük tiltott gyümölcsöt,mert ha szereti őket,akkor nem kockáztatja meg,hogy rosszul járjanak.
De egyébként a kérdés konkrétan arra vonatkozott,hogy miért kaptak büntetést,ha Isten tudta,hogy megkísérthetőek.Mert persze,szabad akaratukból döntöttek így,de Isten képtelen volt megbocsájtani nekik,ha ismerte a gyenge oldalukat? Írva van a Bibliában,hogy Isten hosszan tűrő,meg a szeretet mindent elvisel,de itt már az ember első vétkénél meghazudtolja magát ez az egész.Nemhogy nem hosszan tűrő,hanem keveset sem tűrő.
De ezen a szelektív előre látáson mosolyogtam egyet:)Ha szelektív a látása,az azt jelenti,hogy szándékosan nem akar valamit meglátni.De ha szándékosan nem akarja meglátni,az azt jelenti,hogy mégiscsak tud arról a dologról.És önmagában az,hogy előre tudta,hogy nem hallgatnak majd a szavára,az még nem lett volna a szabad akaratuk eltörlése,ez csak azt jelenti,hogy tudott róla.De a büntetés mégis előre el volt rendelve,mert meg lett nekik mondva,hogy halandóak lesznek,ha esznek a fáról.
"A kérdés jó. De ennek semmi köze a gyengeséghez, vagy a megkísérhetőséghez. Ádám és Éva fellázadt Isten ellen.
Ahelyett, hogy rá tekintettek volna vezetőként, szándékosan elutasították őt. Sőt, olyanok akartak lenni, mint Isten; jónak és rossznak tudói. Függetlenek tőle... és bizonyos ételemben ezen kívánságuk teljesült is."
Már,hogyne lenne köze a gyengeséghez,és megkísérthetőséghez.A kígyó kísértette meg őket,kísértéssel rávenni valakit valamire pedig csak azt lehet,aki gyenge.
Az utolsó két mondatodat nem értem.Ha Isten tudja,mi a jó és a rossz,akkor az ember,hogyan lehet független tőle,ha ő is ugyanazt tudja?
Arról nem is beszélve,hogy eleve az ő képmására vagyunk teremtve.
Isten nem teremtette őket sem gyengének sem megkísérthetőnek. Neked és nekem lehetnek gyengeségeink, de Ádám és Éva tökéletesek voltak. Nekik, nem voltak gyengeségeik. Nem tartozott az emberi természethez. Az pedig, hogy valaki megkísérthető vagy sem, az kizárólag az egyén döntésén múlik.
Ebből következően a döntésük szándékos lázadás, törvényszegés volt.
Ők nem lehettek olyanok, mint Isten, csak olyanok akartak lenni. Nem kényszerítette őket senki, saját döntésük volt. Aztán persze ez nem sikerült.
Én értem, mit akart mondani az első válaszoló ezzel a szelektív előrelátással. Istennek a képessége megvan hozzá, de nem használja.
Példának okáért ha te tudsz olvasni, ez nem jelenti azt, hogy a nap 24 órájában olvasol. Ha tudsz egy idegen nyelven beszélni, az nem jelenti azt, hogy folyamatosan azon a nyelven beszélsz.
Ha rendelkezel valamilyen tudással, vagy képességgel, azokat is csak akkor használod, amikor akarod, célját látod, jónak látod, kedved van hozzá, szándékod van vele, stb. Ha mindezek nincsenek meg, akkor pedig nem használod.
Isten itt nem használta az előrelátó képességét.
Ha elfogadjuk, hogy Isten alkotta a Földet és az embereket, akkor el kell ismernünk, hogy joga van megmutatni, miként származhat előnyünk ebből a helyzetből és miként hátrányunk.
Ha én kiadom a lakásomat az albérlőknek, meghatározhatok nekik bizonyos elvárásokat. Ha pedig azt látom, hogy ők visszaélnek a bizalommal, semmit nem tartanak be, sőt tönkreteszik a lakást, akkor minden bizonnyal nem fogok mosolyogva hosszú tűrősködni. Hanem eltávolítom őket, és olyanoknak adom ki, akik érdemesnek bizonyulnak rá.
"Isten nem teremtette őket sem gyengének sem megkísérthetőnek. Neked és nekem lehetnek gyengeségeink, de Ádám és Éva tökéletesek voltak. Nekik, nem voltak gyengeségeik. Nem tartozott az emberi természethez. Az pedig, hogy valaki megkísérthető vagy sem, az kizárólag az egyén döntésén múlik."
Akkor kinek a természetéhez tartozott?:-)
Azt kell mondjam,az érvelésed nem áll meg a lábán,nem értem,miért próbálod ily módon magyarázni a dolgot.
Ha a megkísérthetőség az egyén döntésén múlik,akkor is gyengék voltak,nem voltak tökéletesek,hiszen nem voltak elég erősek ahhoz,hogy Isten szava mellett döntsenek.Viszont ki teremthette őket ilyennek,ha nem Isten? Más lehetőség nincs.
"Én értem, mit akart mondani az első válaszoló ezzel a szelektív előrelátással. Istennek a képessége megvan hozzá, de nem használja.
Példának okáért ha te tudsz olvasni, ez nem jelenti azt, hogy a nap 24 órájában olvasol. Ha tudsz egy idegen nyelven beszélni, az nem jelenti azt, hogy folyamatosan azon a nyelven beszélsz.
Ha rendelkezel valamilyen tudással, vagy képességgel, azokat is csak akkor használod, amikor akarod, célját látod, jónak látod, kedved van hozzá, szándékod van vele, stb. Ha mindezek nincsenek meg, akkor pedig nem használod.
Isten itt nem használta az előrelátó képességét."
Én is értem mit akart mondani,mellé akart beszélni...
Az utolsó két mondatodban magad írod,hogy csak akkor használja,ha célját látja,jónak látja,kedve van hozzá,szándéka van vele.Akkor,hogy lehet az,hogy egy olyan fontos dolognál,ahol az ember bukása a tét,nem használja ezt a képességét?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!