Az értelmes tervezés elmélet képviselői miért nem beszélnek az értelmes teremtőről?
Nem tudom pontosan, hogy milyen vallás képviselői hozták be, avagy használják ezt a kifejezést, hogy inteligens/értelmes tervezés. Egy nagy probléma van eleve ezzel.
Ha Isten igéjét veszem alapul, sehol nem találunk utalást arra, hogy Isten tervezett volna bármit is. Vagy elsőre nem tud jót alkotni? Meg kell tervezni, nehogy roszzul süljön el?
Ajánlom mindenki figyelmébe Jób és Isten párbeszédét a Jób könyve 38.fejezetét. Szó nincs tervezésről. Alkotásról annál inkább.
Istennek nem jut eszébe semmi. Nehezen juthatna eszébe valami, ha mindent tud. Nehéz megemészteni, elfogadom, de ha a Biblia az alap, ott ezt lehet kivenni. Ha Isten nem mindenható, ki felette áll időnek és térnek, nem érdemelné meg az imádatot. De csak a mindenható érdemli meg.
Összegezve maga a szóhasználat már eretnekség. Nincs intelligens tervezés. Mindenható általi teremtés van.
ezekre a kérdésekre valamilyen világos, értelmes, logikus választ kell tudnia adni aki az értelmes tervezés elmélete szerint gondolkodik az élővilágról.
egyvalamit ne feledjünk: Isten nem a homály, a zűrzavar Istene hanem a világosságé, a renddé. Ezért világos, logikus, értelmes, érthető módon lehet beszélni róla.
Mégegyszer megismétlem: Isten nem a homály Istene. De van egy fajta homály amit én a szentség kiáradásának nevezek. Van titok, misztérium, van az értelmet meghaladó tökéletesség.
Olyasvalami Az Isteni homály mint ha az ember az óceán végtelenjét szemlélné.
Viszont ellene van a hitnek az a homály amely elleplezi Isten lényét, személyét, célját.
Szóval a kétségek, megválaszolatlan kérdések, ál-misztikus frázisok pufogtatása, ködösítés a legdestruktívabb dolgok közé tartozik amit az ember megtehet.
Én világos kérdéseket tettem fel amit az értelmes tervezés képviselőinek kapásból meg kell tudni válaszolni.
Nyilván olvasták ezt a kérdést és nem tudom mi a csodáért ne lehetne néhány sor választ írni rá?
az utolsó válasz akkor érkezett 20.47-kor amikor épp én is írtam a hozzászólásomat. Ezért nem is bírtam foglalkozi vele.
most néhány szóban: Jób történetében az a szép hogy Jóbot nemhagyja Isten agára a kétségei, vívódásai, fájdalma közepette. Nagyszerű könyv Jób könyve, sok erőt merítettem belőle.
Ugyanakkor most néhány egzakt, tudományos kérdésre keresek választ: miért alkotta meg Isten az elefántot, bélgilisztát, pókot?
ez a kérdés tudományos, ha elfogadjuk azt hogy az élővilágnak van alkotója, és bonyolult rendszernek lehet leírni az élőlényeket, és ezeket a rendszereket tervtrajzszerűen ábrázolni is lehet.
Szerintem is kissé pongyola megfogalmazás Istent tervezőnek nevezni, de hát mindenki tudja hogy a nyelvnek korlátai vannak, pl Atyának hívni, ez is egy eléggé suta megfogalmazás, de jobb híján megteszi.
Én Istent legszívesebben Jehovának hívom, ha már a bibliába saját magát nevezte így.
Ézs 29,16 Mily együgyűek vagytok! Avagy a fazekas olyan, mint az agyag, hogy így szóljon a csinálmány csinálójának: Nem csinált engem! és az alkotmány ezt mondja alkotójának: Értelmetlen!
Ézs 45,9 Jaj annak, a ki alkotójával perbe száll, holott cserép a föld többi cserepeivel! Vajjon mondja-é az agyag alkotójának: Mit csinálsz?
"Atyának hívni, ez is egy eléggé suta megfogalmazás, de jobb híján megteszi."
Hát, igen Krisztus urunk már csak ilyen sután fogalmaz...
Igen, Jézuus is hasonlatokat, metaforákat használt. Bár igen figyelemre méltó és soakt mondó megkülönböztetés: ,,Az én Atyám, és a ti Atyátok"
,,Sem engem nem ismertek, sem az én Atyámat:
ha engem ismernétek, Atyámat is ismernétek."
minden metafora és hasonlat isérlet egy mélyebb értelem, összefüggés feltárására.
Ézs 29,16 Mily együgyűek vagytok! Avagy a fazekas olyan, mint az agyag, hogy így szóljon a csinálmány csinálójának: Nem csinált engem! és az alkotmány ezt mondja alkotójának: Értelmetlen!
Ézs 45,9 Jaj annak, a ki alkotójával perbe száll, holott cserép a föld többi cserepeivel! Vajjon mondja-é az agyag alkotójának: Mit csinálsz?
A kérdésemmel kapcsolatban idézni a következő igéket félrevezető: olyasvalamit sugall hogy ezek a kérdések túlmutatnak a tudomány határain, pedig dehogy.
Izajás nem volt agnosztikus, de a prófétai írásából kiemelve az idézetet lehet úgy manipulálni mintha a teremtés titkait valami szent homály fedi(ami önmagában természetesenigaz), és nem lehetne kutatni utána. Pedig nem csak lehet hanem kell is: az embernek meg kell ismerni alkotóját.
Figyelmembe ajánlottak egy jó honlapot amelyben eredeti gondolatok fogalmazódnak meg:
Ezekben az írásokban az tetszik hogy valóba igyekszik megérteni a teremtőt, és nem vagdalkozik farizeus módon a szarkamód összebogarászott bibliai idézetekkel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!