Azért találták ki Istent, meg az isteneket, mert az élet bizonytalanság?
Ezt az egyik kérdésben olvastam válaszként:
"Valójában sokkal egyszerűbb a válasz, mint hinnéd:)
Az ember amikor az evolúció során tudatára ébredt, azt is felismerte, hogy egyszer meg fog halni. Rémisztő a gondolat, hogy egyszercsak vagy aztán eltűnsz.
Választ kerestek arra félelmetes kérdésre, hogy mi történik, ha az ember meghal.
Sokkal megnyugtatóbb úgy leélni egy életet, hogy végén mennybe, túlvilágba, nirvánába kerülsz, vagy újjáéledsz.
A katolikus vallás durván kinőtte magát, mert alkalmazkodott az akkori államformákhoz (Máté 22/21: add meg a császárnak ami a császáré, Istennek ami Istené"- azaz a keresztényeknek engedelmeskedniük kell az uralkodónak). Valamint később, a középkorban lelki békét nyújtott az embereknek a földi szenvedéseik közepette (tűrjék a szenvedést, akkor a mennyben örökké boldogok lesznek)
A legtöbb embernek valamiben hinnie kell, hogy ne rettegjen. Ők választanak egy vallást. Szellemek, isten, reinkarnáció. Isten a legkézenfekvőbb, hisz senkire nem mondják, hogy nincs ki a négy kereke ha imádkozik egy templomban, de arra igen, aki egy kávézóban szellemet idéz egy táblán."
Tényleg ezért vannak vallások?
Azért, mert az emberek bizonytalanok, nincs mire/kire támaszkodni az életben?
Ezért hisznek az emberek egy nem létező, vagy létező bizonyítatlan dologban, amit Istennek nevezünk, és csak a hitünk miatt él?
Én azt gondolom, hogy az Isten találta ki az embereket, hogy találják ki Őt, hogy Ő kitalálhassa Őket, amikor éppen kitalálják Őt.
Továbbá azt hiszem, (ezt inkább tudom) nincs megfelelő filozófia oktatás a közép és a felső oskolákban, ezért lehetséges stockholm-szindrómákról és hasonló áltudományos badarságokró locsogni.
Minden lételmélet (az isteni teremtés elannyira mint a tudományos világkép) számos hitbéli elemet tartalmaz. Ezt Ontológiai állításnak nevezzük és Kant óta MINDEN EMBER TUDJA, hogy ilyet NEM tudunk tenni, mert olyan FENOMENOLÓGIAI problémákba ütközünk mely megoldhatatlan.
A vulgár-materialisták (tudomány) és a szellemi-materialisták (lételméleti-vallások) egyaránt bizonyíthatatlan végső állításokat fogalmaznak meg. Ezzel semmi baj, hiszen ezen közmegegyezéseket hívjuk kategorikus imperativusoknak, melyek az érvelés KERETEit adják. Viszont a keretek nem rendelkeznek abszolút ontológiai relevanciával. Szégyenteljes, hogy tudományos elköteleződésű emberek, az emberi kultúra, és az emberi lény egyik funkcióját nem MEGÉRTENI és helyén kezelni, hanem meg és ELÍTÉLNI akarják, ezáltal egy másik ontológiát diadalra juttatva. Ez NEM TUDOMÁNYOS MAGATARTÁS. A tudomány ugyanis elsősorban Módszertan. Amint világmagyarázattá válik, máris túllépi hatáskörét.
"Az átlag embernek szüksége van magyarázatra mindenre"
Ebben igazad van. És mivel az átlagember lusta dög, ahelyett, hogy tanulna az iskolában, inkább a könnyebb utat választja, az univerzumot Isten teremtette, és egy mondatban össze is foglalt mindent.
"Ebben igazad van. És mivel az átlagember lusta dög, ahelyett, hogy tanulna az iskolában, inkább a könnyebb utat választja, az univerzumot Isten teremtette, és egy mondatban össze is foglalt mindent"
Mi a helyzet azokkal az átlagon felüli Istenhívő emberekkel (tudósok)akikről/től az általad lustának nevezett embereknek kellett volna tanulniuk? Ők is túl lusták, ostobák voltak, ezért hittek Istenben?
Kepler, Pasteur, Newton,Maxwell,Kopernikusz,Descartes, Dalton, hogy csak néhány -magát istenhívőnek valló-tudóst említsek. Ők tehát mind túl lusták voltak tanulni, okosodni, hogy végül belássák: Nincs Isten?
Szerintem pont fordítva. Minél jobban megismered a világ működését, rendjét, annál inkább hinni fogsz benne, hogy mindez nem alakulhatott ki önmagától, véletlenszerűen.
Még szerencse, hogy sok száz évvel ezelőtt élt emberekről beszélsz, akiknek a világképe annyiból állt, amit távcsövön keresztól láttak, például a biológiával kapcsolatos ismereteik a nulla felé konvergáltak, a kémiáról meg azt sem tudták, micsoda. De semmi gond. Ráadásul többségüket pont a keresztény egyház üldözte.
"Minél jobban megismered a világ működését, rendjét, annál inkább hinni fogsz benne, hogy mindez nem alakulhatott ki önmagától, véletlenszerűen."
Még ha valakinek ilyen gondolata is támadna, nem tudná megindokolni, hogy miért, bizonyítékokkal alátámasztani a tézisét meg végképp nem sikerülne, szóval a semmiről beszélünk már megint.
Igen.
A lét alapvető kettős feszültségének enyhítésére...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!