Isten miért haragszik?
A Bibliában több helyütt olvasható, hogy Isten "haragra gerjedt". Másutt pedig az, hogy mindenttudó, és örökkévaló.
Hogyha mindent tud előre, akkor amikor valami történik, akkor azt Isten már egy örökkévalóság óta tudta előre. Miért van akkor mégis, hogy haragra gerjed? Ha mindent tudott előre, akkor gondolom egy cseppet sem lepi meg, ha valami történik.
Ezenkívül végetelen idő állna a rendelkezésére, hogy tegyen valamit az események ellen, és lenne is módja(mindenható).
Ez helyett megvárja amíg megtörténik valami, és azután haragszik, bűntet.
Helmet. :)
"Először is nem tudhatom PONTOSAN, hogy mit is tesz majd a gyerekem, csak sejthetem. Döntéseinek valószínűsége van. Éppen azért, mert nem egy velem azonos létező."
Most jó lenne valamit tisztázni. Ha beláttad, hogy van egy Isten, ami valójában minden, akkor azt is beláttad, hogy tudatban mind egyek vagyunk, tehát velem azonos létező a gyermekem, hiába tűnik eltérőnek, különállónak.
"Hogyha a jó csak "látszólagos", hogyha relatív (egyébként szerintem is) akkor nem tudjuk determinálni a döntéseinket "csak jóra"."
Nem a jó a látszólagos, hanem a jó és rossz közti választás. :)
a jó pedig azért relatív, mert végső soron a rossz is jó...és pont azért, mert ha nem létezne egyáltalán a rossz, akkor az abszolút jó nem lenne értékelhető...emlékezz, viszonyítottság. :P
másrészről azt se felejtsd el, hogy ha minden egyes lehetőséggel számolsz, ahogyan az Isten teszi, akkor akármit tesz bárki, bárhol, te azt előre tudtad, hiszen számoltál vele. :)
"Arra gondoltál már, hogy Istennek amennyiben mindent tudna, akkor a végtelen számú pillanatban végtelen számú döntést kellene hoznia a végtelen világmindenségben?"
S te arra gondoltál, hogy a végtelen valójában nem is az, hiszen egy egyszerű trükkel semlegesíteni lehet, vagyis le lehet zárni? Van egy olyan kifejezésünk, hogy maximum...annak van vége, tudod a "minden" határánál valahol...:P
"Persze az idő csak illuzió. Akkor viszont ez egy állókép. Vagyis vagy az idő az illuzio, vagy mi vagyunk az."
Ezt könnyen kiderítheted...a természettudomány ad bizonyítékot arra, hogy az idő relatív, vagyis nézőpont függő, a "nézést" pedig az elme("én") végzi...tehát az idő az illúzió, s nem az elme. ;)
"Egyébként ez már messze nem elsősorban vallási, hanem inkább pusztán elméleti, filozófiai természetű eszmecsere."
Miért is? Mitől vallási egy eszmecsere? A kiírt kérdésed sem vallási akkor, ha ezt a logikát követjük...de ha jól tudom, még mindig az Istenről van szó, így beletartozik a vallásba kőkeményen. De javíts ki, ha tévedek. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
A hit, és a vallás között azért van különbség.
Számomra Isten hit kérdése, a Biblia értelmezése pedig vallási kérdés.
Természetesen a dolog természeténél fogva van átfedés, de nincsen azonosság.
Nem "egyeztünk meg".
Mindössze azt mondtam, hogy HA feltételezzük, hogy... akkor abból ez, és az következik.
Természetes, hogyha az alap feltételezés más, akkor a következtetések is természetesen mások lesznek.
Például, hogyha Istent mint "természetfeletti" lényt határzom meg, és ugyanakkor kiJelentem, hogy Isten maga a természet, és az egész "teremtett", világmindenség ismert, és ismeretlen részeivel, akkor nincsen semmi természet "feletti".
Ebben az értelemben nem is létezik Isten, csak a természet. (Ami maga Isten)
Ebben az esetben csak arról lehet szó, hogy az ember nem ismeri elég alaposan a természetet.
Szerintem az elképzelhető, hogy egy "természetfeletti" lény, egy Isten be avatkozna, vagy beavatkozhatna a természet szabályaiba (csoda), viszont a természet nem hágja át a saját szabályait.
Eszerint "csoda" nincsen. Ebből sok érdekes dolog következik a vallásra nézve.
Isten eszerint "deista", vagyis nem avatkozik be.
Logikus is lehet, hogy teremt egy világot, egy szabályrendszert, amelyben ő maga sem tudja megmondani, mi fog történni (nem mindenttudó), viszont azt tudja, hogy mi az, ami soha sem történhet meg.
Például a "gonosz" nem győzedelmeskedik, viszont az, hogy a "jó" pontosan miképpen fog győzni, az nem tudható.
Helmet. :)
De ha feltételezed, hogy van egy Isten, akkor kénytelen vagy úgy hozzáállni, ahogyan a 21:15 ös válaszodban teszed, ez oké...de akkor kénytelen vagy beiktatni a fizikai törvényeket túl az egyetlen szellemit is, az önzés/önzetlenség dolgot, pontosabban az egyetlen betartandó szabály a feltétel nélküli szeretet, és azért, mert a mindenség egy nagy egész, de amíg valaki önző, addig nem tud teljes tudatában az Egészért létezni, tehát a szabályt nem tartja be...szóval a "csodatétel"(Jézusos) ugye a természet szabályain belül van, ez oké, de a helyzet egyszerre deista is(hiszen nem avatkozik bele, de hát minden Önmaga, szóval csak Ő van így beleavatkozik), monoteista, vagy panteista vagy teljesen mindegy...
S mivel az Értelem/Elme/Tudat az irányító entitás, ezért a szellemi törvény betartása egyértelműen a fizikai törvények felé emeli az egyént, lásd Jézus, és természetesen ekkor lehetségessé válik bármi, vagyis nincsen olyan dolog, ami ne történhetne meg, és mint az előző hozzászólásomban említettem, Isten, mint egyedüli létező, teljesen ismeri Önmagát, így mindenre számol, így tudja mit csinál, még ha kicsiny "énjeiként" is, tehát mindent tud, akár előre is.
"A hit, és a vallás között azért van különbség.
Számomra Isten hit kérdése, a Biblia értelmezése pedig vallási kérdés.
Természetesen a dolog természeténél fogva van átfedés, de nincsen azonosság."
De a Biblia fényében elemezni Istent már vallási téma, ami egyszerre filozófiai is...a "hit" részét pedig már korábban megvitattuk, s az a hited, hogy Isten léte számodra hit...pedig ha jól emlékszem mentális bizonyítékkal találkoztál már ezzel kapcsolatban, így a hittel párosult a tudás(igazság) is...de ugye azt el kell hinni. De, hogy magamat ismételjem, aki Istenben csak hisz, az megvezethető...Istent a valósan megtért emberek megtapasztalják, nem csak meghallják valami könyvben és elhiszik, vagy sem. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Az a helyzet, hogyha minden lehetséges, és semmi sem lehetetlen, akkor az is lehetséges, hogy mégis van, ami lehetetlen.
Tulajdonképpen ez a megoldása a "Tud-e Isten akkora követ teremteni, amit maga sem képes felemelni?" Ezek szerint igen, tud.
Természetesen előre tudja, hogy azután nem tudja felemelni, de attól még megteheti, amennyiben a saját szabályait betartja.
Erre mondtam neked, hogy ha mindenttudó, akkor előre tudnia kell, hogy hogyan fog beavatkozni a világegyetem működésébe, a történelem menetébe, hogy azt megváltoztassa. Ez azonban azt jelenti, hogy később már ugyanerről a beavatkozásról már nem dönthet majd másként. Hogyha pedig nem dönthet másképp, akkor nem lehet mindenható.
Ugyanakkor igaz, hogy abból a szempontból "mindenható", hogy ő az egyetlen, aki önmaga elé ezt az akadályt gördíteni tudja.
Ezt az ellentmondást (végtelen regresszus) az idő relatív volta sem oldja fel szerintem, csak annyit tesz, hogy a probléma lényegét tekintve örökké fennáll.
Ezenfelül, ha meg is oldja ez az érv a kérdést, akkor is ezzel régen kiléptünk a keresztény vallás "teréből", ez már pusztán filozófiai kérdés.
A Biblia ugyanis sehol sem hivatkozik arra, hogy az idő "nem létezik".
A hittel kapcsolatban azt tudom elmondani, hogy mélységesen szubjektív dolog az, hogy én hiszem, vagy nekem van transzcendens tapasztalatom.
Hiszen minden transzcenndens, vagy mentális tapasztalat szubjektív.
Soha sem bizonyítható be, hogy az én elmémen kívül is létezik.
Bárki meggyőződhet róla, hogy legalább gondolatban képes elképzelni valamit, aminél nagyobb, tökéletesebb nem képzelhető el. Aki ezt hallja, az érti, tehát megvan az elméjében. Ha megvan az elméjében, akkor a számára létezik.
Ha viszont már létezik az elmében, akkor elgondolható róla, hogy a valóságban is létezik.
Akkor pedig az biztosan nagyobb, mint ami az elménkben létezik.
Létezik-e hát a valóságban is, amit el tudunk képzelni?
Bármely filozófus szívesen vágná rá a választ, hogy "hát persze".
Ennek az az oka, hogy a filozófia mint tudomány, azzal a funkcioval bír, hogy megfigyelés lehetőségének hiányában pusztán gondolkodás által tudjon meg a világról valamit.
Ha a fenti kérdésre a válasz igen, akkor van "híd" a tiszta gondolat és a valóság között.
Ha a válasz nem, akkor nincsen.
Helmet. :)
János evangéliuma
1,1 Kezdetben vala az Íge, és az Íge vala az Istennél, és Isten vala az Íge.
1,2 Ez kezdetben az Istennél vala.
1,3 Minden ő általa lett és nála nélkül semmi sem lett, a mi lett.
1,4 Ő benne vala az élet, és az élet vala az emberek világossága;
1,5 És a világosság a sötétségben fénylik, de a sötétség nem fogadta be azt.
Az Ige az ógörög Logosz szóból ered, jelentései, tudás, gondolat, kimondott szó.
Az Isten máshol a Lélek szóval van helyettesítve, ami az ógörög Pneuma kifejezésből való, jelentései fuvallat, intellektus, elme, értelem.
Tehát másként fordítva ez az igehely így néz ki.
1,1 Kezdetben vala a Gondolat, és a Gondolat vala az Elménél, és Elme vala a Gondolat.
1,2 Ez kezdetben az Elménél vala.
1,3 Minden ő általa lett és nála nélkül semmi sem lett, a mi lett.
1,4 Ő benne vala az élet, és az élet vala az emberek világossága;
1,5 És a világosság a sötétségben fénylik, de a sötétség nem fogadta be azt.
Itt láthatod, hogy valójában csak az Elme van, és annak Gondolata a mindenség, tehát ami megjelenik az Elmében jelenik meg, így az anyag, az idő a tér és minden más is...Tehát az Elme alkotja az időt, vagyis az idő önmagában nem létező, így illúzió. S arra is választ kapsz, hogy akkor minden élből az elmében van...hiszen a világ gondolatok sora...ahogyan nálunk is, amit tapasztalunk minden csak az elméinknek megjelenő mentális képsor...úgy mint álomban..ott sincs kívül semmiféle világ...egyébként pedig a természettudomány régen kijelentette, hogy a világérzet is szubjektív...nem csak személyes gondolataink, szóval a kérdésedre, hogy "Létezik-e hát a valóságban is, amit el tudunk képzelni?" a válasz egyértelműen igen, már csak azért is, mert itt kiderül, hogy nem a világ a valóság, hanem az Elme...és ahhoz hogy mi bármin is tudjunk képzelegni, fantáziálni, ahhoz annak a gondolatnak már léteznie kell valahol, hisz miből halásszuk ki...no ez Isten(Elme):P
Azt is kiderítheted tehát, hogy miért is ekkora a hatalma a hitnek...ugye hát az elme eszköze a hit...:)
"Erre mondtam neked, hogy ha mindenttudó, akkor előre tudnia kell, hogy hogyan fog beavatkozni a világegyetem működésébe, a történelem menetébe, hogy azt megváltoztassa. Ez azonban azt jelenti, hogy később már ugyanerről a beavatkozásról már nem dönthet majd másként. Hogyha pedig nem dönthet másképp, akkor nem lehet mindenható."
Erre pedig ugyanazt tudom felhozni, mint előzőleg...Isten nemhogy egyetlen momentumról tudja, hogy mit fog tenni(beavatkozni), hanem az összes lehetőségre tudja a beleszólását, szóval a mindentudósága még fennáll.
azt se felejtsd el, hogy Istenben létezik egyszerre minden, tehát teljes, ha teljes, akkor nem változik, hiszen mivé, hova? Ha pedig így van, akkor számára nem telik el idő...mivel egy örökké tartó "mostban" létezik..ezért szokták mondani, hogy időn és téren "felül" áll.
Bízom benne, hogy itt átlátod a helyzetet, hogy mégis csak vallási jellegű a beszélgetésünk, és egyben filozófiai is. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
A gondolatmenet logikus, sőt tetszetős is.
Mégis vannak bizonyos "beláthatatlan" követketményei.
Nem csak arról van szó, hogy ha a világérzet szubjektív, akkor Isten létezésére az egyetlen bizonyíték nem lehet más, mint az, hogy van aki képes őt elképzelni, vagy gondol rá.
"Létezik-e hát a valóságban is, amit el tudunk képzelni?" a válasz egyértelműen igen, már csak azért is, mert itt kiderül, hogy nem a világ a valóság, hanem az Elme...és ahhoz hogy mi bármin is tudjunk képzelegni, fantáziálni, ahhoz annak a gondolatnak már léteznie kell valahol, hisz miből halásszuk ki...no ez Isten(Elme):P
Azt is kiderítheted tehát, hogy miért is ekkora a hatalma a hitnek...ugye hát az elme eszköze a hit...:)
Ezserint a gondolatmenet szerint a sárkányom is valóban létezik:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..
A másik érdekesség, hogy ha az idő illuzio volna, akkor a történelem "menete" is csak illuzio, az isteni bavatkozás lehetőségével együtt.
Ezenkívül hogyha "Istenben létezik egyszerre minden, tehát teljes, ha teljes, akkor nem változik, hiszen mivé, hova? Ha pedig így van, akkor számára nem telik el idő...mivel egy örökké tartó "mostban" létezik..ezért szokták mondani, hogy időn és téren "felül" áll."
Akkor szerinted a világmindenség olyan mint egy matrjoska baba?
Eszerint egyszerre minden, és mindennek az ellentéte is lehetséges.
Fentebb említettem már, hogy ha minden lehetséges, akkor az is lehetséges, hogy van ami lehetetlen.
Gondolatmeneted logikus, de nem "elegáns".
Magam részéről nem szívesen hinné egy olyan Istenben, aki akár a saját szabályait is átírhatja, mert mindenható.
Szerintem Isten, hogyha létezik is, szükségszerűen "úriember", aki nem lépi át a saját szabályait, nem tesz csodákat például, bár megtehetné.
Nem hiszem, hogy tudnék teljes mértékben azonosulni az elképzeléseddel.
Kedves Helmet. :)
a sárkány-Istenedhez kapcsolódóan lenne egy kis megjegyzésem. alapban teljesen mindegy hogyan nevezed az Istened...de mihelyst hozzárendelsz akármilyen fizikai tulajdonságot, máris változóvá, fizikailag megjelenővé tetted...tehát nem a valós Isten, mivel az az, ami megjelenít, ha ilyet nem teszel, hanem egyszerűen tényleg csak sárkánynak hívod, akkor nincs konkrét probléma, és én elfogadom...azt viszont korábban megbeszéltük, hogy az egyetlen bizonyíték Isten létére maga az anyagi megjelenés, a világérzet...nem az, hogy az elmédben gondolsz rá...mivel Ő az, ami valójában Gondol(érvényre juttat bármit). :P
Az illúzió, mint már korábban megtárgyaltuk, nem nemlétezőt jelöl, hanem azt, hogy önmagában nem létezik...ami működteti az Isten(Elme). Tulajdonképpen a világ és Isten kapcsolata tényleg egy matrjoska baba, de csak 2 bábuval, 1 a külső(Isten), és 1 ami benne van(anyagi világ).
A lehetséges és lehetetlen valójában pedig nem ellentét..mivel valami lehetőségének a hiánya nem az ellenkezője annak, ami pedig lehetséges, csupán más...de igen van olyan ,ami lehetetlen(látszólag), hiszen számunkra is például MÉG lehetetlen, hogy repüljünk egy gondolattal, ezért fizikai eszközt használunk rá(repülőgép).
Isten pedig nem írja át saját szabályait...nem önkényes Istent mutattam be neked, az emberiség történelmében egyetlen egyszer fordult elő olyan, hogy valaki(Jézus) csodákat tett egyértelműen, és azért, hogy minekünk megmutassa azt, hogy van ilyen, hogy az értelem/elme igazából a fizikai törvények felett áll...ha nem lenne úriember az Isten, akkor mindennap eljönne ilyen formában is mutogatná magát, s ha ezen elmélyedsz láthatod, hogy végül is semmiféle szabályt nem lépett át, mivel a szellemi szabály keretein belül cselekedett...így Ő önzetlen, vagyis nem győzköd, nem erőlteti rá senkire a dolgot, mivel a rendszer(univerzális szabály) úgy van kiépítve, hogy az egyének egy idő után maguktól belátják/belássák az igazságot. a kulcsszót alkalmazva tényleg megteheti hogy átír bármit is, de nem teszi...tapasztalhatod te is szerintem. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
A "világérzet" nem meríti ki a "bizonyíték" fogalmát. Legalábbis nem a objektív, vagy a tudományos jelzővel együttes értelemben.
Amennyiben olyan "gondolatkísérletet" folytatunk, amely szerint a világot Isten "gondolja", és például én isten elméjében létezem, akkor az én sárkányom is végeredményben Isten elméjében létezik. Ezért Isten nézőpontjából a sárkány, legyen bármilyen is, éppen olyan valóság, mint én magam.
Isten gondol engem, én gondolok egy sárkányt, aki álmodik egy világról.
Így én is, a sárkány is, és a sárkány világa is Isten elméjén belülmarad, és így ebben az értelemben valóság.
A sor végtelenül folytatható, és így végtelen matrjoska baba alakul ki, amely leginkább a fraktálok sajátosságait mutatja:
Talán már találkoztál a "VÉGTELENÜL önhasonló geometriai alakzatok" ezen halmazával, amely többek között csodásan alkalmas természeti alakzatok, (felhők, fák, páfránylevelek) modellezésére is.
Miközben minden fraktál egy egyszerű matematikai képlet eredménye.
Valóban érdekes, és elegáns a felvetés, miszerint Isten "fraktál természetű".
Az is igaz, hogy a "mellékelt ábra szerint Isten megtehetné hogy átléphetné saját szabályait, de nem teszi.
Talán azért, mert már meghatározott (önmaga által) hogy mit is tehet meg, és mit nem.
Mint ahogyan egy fraktál is végtelen "kiterjedésű" végtelenül változatosságú de alapvetően mégis van egy alapja, egy "képlete", ami a lényegét adja.
Végtelen logikai láncolathoz érkeztünk, hiszen így Istent is "gondolja" valaki, de mégsem elentmondásos a megállapítás.
A természet számokban:
http://www.youtube.com/watch?v=YQnGBqHqo4g&feature=related
Külön érdekesség, hogy a keleti mandalák mennyire hasonlítanak egyes fraktálokhoz. Például a mocsárból kiemelkedő ezerszirmú lótuszvirág...
Ez az "Isten" viszont már nagyon messze esik Ábrahám istenétől, aki azzal tesz próbát, hogy Izsákot majdnem megsüti elevenen.
Ez attól akár "szó szerint" is fényévekre van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!