Isten hatalma korlátolt?
A kérdés csakis a katolikus vallás által tisztelt jelenségre vonatkozik. Tehát csakis "Az Atya" fogalmára.
A "Szent lélektől", illetve a "Fiútól" függetlenül!
Kedves kérdező.
Én keresztényként talán felháborító dolgot állítok itt, de bár Isten mindenható, ha önmagának állít korlátokat, az vonatkozik rá is. Ilyen például a szabad akarat. Isten azt szeretné hogy az emberek igazságosan éljenek, ne legyen erőszak és bűn. De mivel szabad akaratot kaptunk és a földet mi uralhatjuk, így van bőven mindkettőből. Persze adott nekünk törvényt, hogy rend legyen, de mi döntjük el, megtartjuk-e.
Igen, Istennek hatalma van rá, hogy elpusztítsa az egész emberiséget, de nem teszi, mert szeret bennünket. Így tulajdonképpen azt mondhatnánk, hogy a szeretet korlátozza Istent. Másfelől viszont Isten maga a szeretet, tehát önmagát korlátozza. És itt jön a bónusz: csak az igazán szabad, aki önmagát korlátozni tudja.
Az az ember, aki önmagát nem tudja korlátozni, az rabja a bűneinek, a vágyainak, a korszellem sodrásának, a tudásnak vagy a tudatlanságnak.
Tehát összefoglalva: a mindeható Isten bármilyen világot teremthetett volna, de ő olyat teremtett, ahol szabadság van. Ez pedig szükség szerűen korlátokat emel a teremtő elé.
Csak úgy lehet "szeretni" valamit, ha valamit "utálok" mellette. Isten vajon mit utál?
Az Ószövetséget pont a jelképessége miatt, ezer meg egy féleképpen értelmezték. Gondolkoztam valamin:
Isten elméletileg szabad akarattal ruházott föl minden embert---> a szabad akarat feljogosít arra, hogy a saját szájam íze alapján értelmezzek mindenféle jelképet----> Egy jelkép semmit sem határoz meg az Istennek tetsző útról, se semmiről, azt határoz meg ami nekem tetszik. ---> Az Ószövetség hitelessége megkérdőjelezhető.
De csakis akkor, hogyha elfogadom, hogy Istentől kaptunk "szabad-akaratot" illetve, hogy az Ószövetségben leírt fogalmak között szerepel akárhol is "jelkép".
Illetve mégsem ilyen egyszerű a történet.
A jelkép fogalma úgy gondolom, hogy világos.
A szabad akarat fogalma már egészen más tészta, mi az, hogy "szabad akarat"?
Úgy gondolom, hogy azt értelmezzük a hétköznapi szóhasználatban szabad akaratnak, hogy ha akarom megvakarhatom a fejem, abban a vallásban hiszek amelyikben akarok, a nemi identitásomban a politikai irányultságomban, egy csomó mindenben.
Elmondom én erről, hogy gondolkozok.
Próbáljuk el úgy elképzelni a gondolkozás mechanizmusát mint egy fáraó piramisát. Egy cél van, hogy feljuss a tetejére. Van egy lépcsősor a feljutás csak azon lehetséges, nincsen titkos járat se lift. Ezzel ott te is tisztában vagy. Elindulsz a lépcsőn. Fölérsz. Megszületik a "gondolat". Ezt éljük meg "szabad akaratnak".
Itt a lépcsősor az életben a korlátaidat jelképezi, ahogy neveltek, milyen a térség kultúrája ahol élsz, milyen a szociális háttered (barátaiddal, családtagjaiddal a viszonyod), vagy épp milyen kedvedben vagy.
Viszont ahogy mondtam csak egy út van. Valójában nincsen választási lehetőséged, minden egyértelmű, magából következik. Még ha semmiféle tudomány nem áll ott,( nem is fog), hogy ezt a folyamatot 100%-os pontossággal leírja.
De az viszont tiszta, hogy csak egyféle út van.
Ezért gondolom úgy, hogy a "szabad akarat" valójában csak egy amolyan érzéki csalódás, de az biztos, hogy az elnevezés erősen félreérthető. Ez leszűrődik a hétköznapi használatból.
Nagyon érdekes dolog ez a szabad akarat, lehet, hogy tévedek... Eléggé el is fáradtam mire ezeket a sorokat nagy nehezen kiszültem :D
a kérdező kommentekre válaszolva: Isten gondosan megtervezve ezt a Földet, nem az h nem tudta volna megteremteni a Földet egy nap alatt sztem, de akkor miért nem egy óra alatt, mert az is kerek, vagy egy másodperc alatt,v a pillanatnak töredéke alatt.. nem! ezek mind emberi mértékegységek, nahh.. miért nem pont 23 óra 14 perc alatt? Sztem ez hülyeség..
Mikor te pl. a lakásodat akarod kifesteni elmész a Praktikerbe, v mittomén hova.. ésadnak eléd 700 lehetséges mintát. Te elidőzől, válogatsz.. "Ez jó, nah, talán világosabb kéne, v lehet h ez a sárgás árnyalat lessz az igazi." Most színeket hoztam fel példának, de nem az a lényeg. Mivan ha egy dologban a neked megfelelőt nem 700, hanem végtelen számú dologban kéne megkeressed? Idő kéne, nem? Mindegy, hogy einstein választja ki, v egy közember, úgy is idő kell. Ez nem függ sem az intelligenciától, sem a hatalomtól. Én így látom
"Csak úgy lehet "szeretni" valamit, ha valamit "utálok" mellette. Isten vajon mit utál?"
Isten a bűnt utálja, mégpedig azért, mert az rabságban tartja az embert.
A szabad akaraton lehet sokat filózni, de a lényege (Bibliai értelemben) Isten elmondta, melyik az az út, ami hozzá vezet, de az egy nagyon rögös út. Az összes többi nem hozzá vezet, azok kényelmesebbek. De te azt az utat választod, amelyiket akarod.
Isten követése felelősség, önmegtatadás, sokszor szenvedés. Nem kötelező ezen az úton járni, de azt tudni kell hogy a tetteinkkel el kell majd számolni. Az ószövetség népe, a zsidók nem is igazán hisznek a pokolban, inkább csak egyszerűen túlvilágban, és Isteni igazságszolgáltatásban.
Jelképek: jobban szeretem az analógia kifejezést. Igen, valóban van többféle értelmezési lehetősége egy-két résznek, de pontosan ez a gyönyörűsége. Ezek nem feltétlenül egymásnak ellentmondó értelmezések, inkább mélységükben különböznek, mint irányukban. De felhínvám a figyelmedet, hogy ezek a részek nem lényegesek az egyén üdvözülése szempontjából. lehet vitatkozni a teremtésen és Noé bárkáján, meg egyes prófétai látomásokon.
Nem lehet viszont vitatkozni a tíz parancsolaton, és a törvényeken, az újszövetségben meg ha hívő vagy, nem probléma meglátni, hogy Jézus csodái mögött Isten áll, hiszen ők ketten egyek.
Remélem kielégítő választ tudtam adni.
De vajon miért rakták bele a Bibliába ezeket a prófétai látomásokat, mesés elemeket, mint például a Noé bárkája?
Lehet, hogy csak mesék, nincsen különösebben hátsó mondanivalójuk, pusztán színesebbé, olvasmányosabbá teszik a Szentírást?
Utolsó előtti:
a végtelen hatalom azt is takarja, hogy nincs szüksége időre bármiféle művelethez.
Gondolj bele, ha végtelen sebességgel haladsz az azt jelenti, hogy az időtől függetlenül haladsz.
"Viszont ahogy mondtam csak egy út van. Valójában nincsen választási lehetőséged, minden egyértelmű, magából következik. Még ha semmiféle tudomány nem áll ott,( nem is fog), hogy ezt a folyamatot 100%-os pontossággal leírja.
De az viszont tiszta, hogy csak egyféle út van."
Ez nem így van. Ez csak egy divatos elképzelés, hogy a környezet, a genetika, a múltad 100%ban meghatározza hogy milyen ember leszel ha felnőssz.
Persze ezen lehet vitatkozni, bebizonyítani egyiket se lehet. Viszont, csak hogy tisztázzuk, ezzel gyakorlatilag azt mondod hogy az embereknek nincs lelke.
te kérdező. :)
Arra nem gondoltál, hogy az idő az az események egymásutánisága? Pontosabban maga a pillanatról pillanatra való változás...a változás pedig viszonyulás, az egymást követő állapotok viszonyulnak ugye egymáshoz, és te ezt érzékeled időnek...Isten megtehette volna, hogy egyből ezt az állapotát jeleníti meg az univerzumnak, amikor éppen a válaszomat olvasod...de tudod, mivel Isten nem korlátolt eszű, ezért tudja, hogy annak baromira nincsen értelme, ugyanis a "teremtés" az nem Ő miatta van, hanem mi miattunk...nekünk van szükségünk az idő érzékelésére, mert annak segítségével fejlődhetünk, tudod az ember csak a relációkból tudja, hogy mi micsoda...a viszonyításból...ha a kontraszthatás nem lenne meg, mind a megjelenő objektumok közt, mind az események között, akkor nem lenne meg az ÉN tudatunk, vagyis csak lennénk egy egysíkú állapotba, úgy hogy nem is tudjuk, hogy létezünk...
Abban amúgy igazad van, hogy Isten időtől független a maga teljességében, és pont a tejessége miatt, hiszen, ami teljes, tehát minden létezik benne egyszerre, az változatlan, nem változik, vagyis nem fog rajta az, amit mi időnek nevezünk. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
"Ez csak egy divatos elképzelés, hogy a környezet, a genetika, a múltad 100%ban meghatározza hogy milyen ember leszel ha felnőssz. "
Úgy látom félreértelmeztél. A körülmények határozzák meg, hogy milyen leszel. Körülménynek vehetjük a géneket is meg a hatásokat is.
De ennek a pontos mértékét nem tudja kifejezni a tudomány, és nem is fogja tudni kifejezni, mert annyi információra lenne szükség amit nem tudnánk egyszerűen kezelni. Így csak jósolni, lehet ami nem 100%-os.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!