Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az egyes vallások hogy viszony...

Az egyes vallások hogy viszonyulnak a demokráciához?

Figyelt kérdés
Nagyobb vallásokra gondolok és hogy a tanításaik mennyire egyeztethetőek össze a demokráciával mint politikai rendszerrel.

nov. 2. 14:58
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
94%

Keresztény:


"Mindenki vesse alá magát a fölöttes hatalomnak. Mert nincs hatalom, csak az Istentől, ami van, azt Isten rendelte. Ezért aki a hatósággal szembeszáll, Isten rendelésének szegül ellene. Az ellenszegülő pedig magára vonja az ítéletet. A felsőbbség nem arra való, hogy a jótettől ijesszen el, hanem a rossztól. Azt szeretnéd tehát, hogy ne kelljen a hatalomtól tartanod? Tedd a jót és megdicsér, mert az Isten eszköze a javadra. De ha gonoszságot művelsz, rettegj, mert nem hiába viseli a kardot. Isten eszköze, hogy a gonosztevőt megbüntesse. Alá kell tehát magadat vetned neki, nemcsak a megtorlás miatt, hanem a lelkiismeret szerint is. Ezért fizettek adót is, hiszen akik behajtják, Isten szolgái. Adjátok meg mindenkinek, ami jár neki: akinek adó, annak az adót, akinek vám, annak a vámot, akinek hódolat, annak a hódolatot, akinek tisztelet, annak a tiszteletet." (Rm 13,1-7)

nov. 2. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
25%

Kedves Kérdező.

Az első válaszoló idézte, hogy egy keresztény, hogyan viszonyuljon az emberi uralmakhoz, törvényeihez.

Azonban ennek van folytatása, amit a nagyobb vallások, és mások figyelmen kívül hagynak.

(Cselekedetek 4:18, 19) . . .. 19 Péter és János azonban ezt felelte nekik: „Hogy helyes-e Isten szemében inkább rátok hallgatni, semmint Istenre, ítéljétek meg magatok.

A legfelsőbb hatalom maga Isten, ezért a keresztény nem szegheti meg Isten alapelveit, parancsait, az emberi törvények kedvéért.

Az első tanítványok megszegték azokat az emberi hatalmaktól jövő törvényeket, vagy rendeleteket, ami ellenkezett Isten törvényével, ezért is kerültek börtönbe, vagy kivégezték őket.


A nagyobb vallások nem határolódnak el ezektől, hanem a részét képezik a világ ilyen ügyeinek is. Ezért ők az embereknek járnak kedvében, nem Istennek.

Jézus tanítása, illetve a Biblia alapján egy kereszténynek engedelmeskednie kell az emberi törvényeknek, de viszonylagosan.

nov. 2. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
52%

Az iszlám egyértelműen előírja a demokráciát.



Ugye a demokrácia azt jelenti lényegében hogy a nép hozza meg a döntéseket ami történhet népszavazással vagy választott képviselők útján. A Korán szó szerint azt írja hogy a muszlimok egymással egyeztetve hozzák meg a döntéseiket. Például:



42/38 és akik Urukra hallgatnak, elvégzik az imádságot, és akik megtanácskozzák (Súra) egymás között az ügyeiket és adakoznak abból, amivel elláttuk őket,



Sőt, még Mohamed próféta számára is azt írja elő a Korán hogy tanácskozzon az emberekkel:



3/159 Allah Irgalmától indíttatva enyhültél meg irányukban. Ha durva és keményszívű lettél volna, akkor ők szétszóródtak volna körülötted. Bocsáss meg hát nékik, kérd Allah bocsánatát a számukra és tanácskozzál velük a dologról.



Nézzük részletesebben a demokrácia jellemzőit és hogy mi a helyzet az iszlámban ezekkel:



1, Hatalmi ágak megléte, szétválasztva és egymástól független működésük. Ezek a törvényhozás, végrehajtó hatalom és igazságszolgáltatás.


Az iszlámban a kezdetektől létező intézmény a Shura. Szó szerinti fordításban konzultációt jelent és a mai parlament a megfelelője. Az első négy kalifát a Shura választotta meg. A kalifa valójában államfő, vagy miniszterelnök aki választás útján kerülhet ebbe a pozícióba és semmiképpen sem jelent az iszlámban egyszemélyi hatalmat ami öröklés útján száll apáról fiúra. Mohamed próféta nem kérte hogy az ő gyerekei, unokái kerüljenek hatalomra. Az igazságszolgáltatás, független bírói hatalom pedig mindig is működött és alap az iszlámban.


Tehát az iszlámban a szétválasztott hatalmi ágak és intézményeik, amik a demokrácia alapjai, már 1600 éve is léteztek.



2, Alapvető emberi jogok tiszteletben tartás, biztosítása.


Az iszlám biztosítja, előírja az alapvető emberi jogokat, mint élethez való jog, szabadsághoz és biztonsághoz való jog, törvény előtti egyenlőség, vallásszabadság, gazdasági és szociális jogok stb.



3, Nép közügyekben való részvétele népszavazás vagy képviselők által.


Idéztem is a Koránból hogy ez az iszlám előírása. A Shura konzultációt jelent és az országgyűlés, parlament megfelelője.



Tehát nem csak hogy nem ellentétes az iszlám a demokráciával, hanem az iszlám előírja a demokráciát és elutasítja az egyszemélyi hatalmat.

nov. 2. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
47%

Nem baj, hogy lenulláztál.

Egy keresztény teokráciában él, nem demokráciában.

nov. 2. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
30%

Egy kereszténynek köze nincs a tekoráciához. Ahhoz isteni törvények kellenek de ugye a kereszténységben nincs ilyen. A keresztények azt mondják az ószövetségi törvények rájuk nem vonatkoznak, az Újszövetségben pedig nincsenek törvények inkább csak ajánlások.


Nekem egyébként is inkább úgy tűnik a Biblia az egyszemélyi hatalmat preferálja. Ugye "ad meg a császárnak ami a császáré" magyarul engedelmeskedj a császárnak ami egyszemélyi hatalom. Az ószövetségben is zsidó királyok vannak ami szintén egyszemélyi hatalom.

nov. 2. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
25%

5


Igen, Isteni törvények alapján élnek a keresztények napjainkban.

A világi kereszténységben valóban nincs teokrácia.


Krisztus gyülekezetének erkölcsi alapelvek alapján kell élniük, vagy is bizony vannak "törvények" amik nem élvültek el. Egységesen mindenkinek így kell élnie.

Az újszövetségben, nem minden törvény évült el, és erről bizony határoztak is, a Jeruzsálemi apostolok. Ezek pedig nem ajánlások, hanem betartani valók parancsok, ellenben a gyülekeztből el kell távolítani, akik ilyesmit tesznek.

Ilyen pl: erkölcstelenségek: paráznaság, a házasságtörés, lopás, hazugság, a test cselekedeti, és az Isten igazságának, és a neki járó imádatának elferdítése, beszennyezése.

(1Korintusz 5:13) . . .„Távolítsátok el a gonosz embert magatok közül!”

(Titusz 3:10) 10 Ha valaki szektás nézeteket terjeszt, figyelmeztesd egyszer, majd még egyszer, és utána kerüld a társaságát,

(2János 10, 11) 10 Ha valaki elmegy hozzátok, és a tanítása nincs összhangban Krisztus tanításával, ne fogadjátok az otthonotokban, és ne is köszönjetek neki! 11 Mert aki köszön neki, az részes annak gonosz tetteiben.

(1Korintusz 5:11) 11 Most azonban azt írom nektek, hogy ne tartsatok kapcsolatot senkivel, akit testvérnek neveznek, de szexuális erkölcstelenségben él, kapzsi, bálványimádó, részeges, illetve gyaláz vagy zsarol másokat. Az ilyennel még csak együtt se egyetek.

(Róma 16:17) 17 Buzdítalak pedig titeket, testvérek, hogy tartsátok a szemeteket azokon, akik ellentétben azzal a tanítással, amelyet tanultatok, megosztottságot idéznek elő, és botránkozásra adnak okot, és kerüljétek őket.


Bizony ezek teokratikus elrendezések, Isten népe, Krisztus gyülekezetének így kell élnie.

nov. 2. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
65%
Hol vannak a részletek? Hol van az hogy mi van ha valaki megszegi ezeket? Mi a teendő a bűnösökkel? Mennyi büntetést kap? Ezekről semmi nincs. Ezért mondom hogy ezek csak ajánlások. A Biblia pedig azt írja, hódolj be a világi hatalomnak.
nov. 2. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
0%

Álljunk meg egy pillanatra. Valóban a demokrácia a legjobb politikai forma? A demokrácia lelassítja a gazdaságot és a társadalmat.kialakulhat patthelyzet, ami kezelhetetlenné teszi az ügyet.

A vallás átadja a demokráciát Istennek, a részleteket proféták közvetítettek.

nov. 3. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
37%
Olvasd el a 3-as válaszomat. Ott leírtam hogyan lehet demokrácia az iszlám szerint, Isten törvényeit alkalmazva.
nov. 3. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
0%

7


A Bibliában vannak a részletek kedves Barátom.

(1Korintusz 5:13) . . .„Távolítsátok el a gonosz embert magatok közül!”

A korintusi levél második része Kb 4-6 hónap múlva írodott.

Ha megbánja a tettét és változtat az életén, akkor visszafogadható, de ezt bizonyítania kell.

Minden benne van, csak tanulmányozni, kutatni kellene.

(2Korintusz 2:7, 8) 7 Inkább kedvesen bocsássatok meg neki, és vigasztaljátok meg, nehogy feleméssze a szomorúság. 8 Ezért arra buzdítalak titeket, hogy biztosítsátok őt arról, hogy szeretitek.


Ez attól is függ, hogy valaki hogyan viszonyul a fegyelmezéshez.

A változásnak pedig látszódnia is kell, tehát néhány hónapnak elkell telnie, ha valóban sajnálja a mit tett.

Vannak akik soha nem változna, vagy hosszabb időre van szükségük.


A felvigyázóknak kell a gyülekezet érdekében ezt a lépést megtenni, hiszen a nyáj tisztaságáért ők felelnek. Nem kis felelősség Isten előtt.


A keresztény nem hódolhat be emberi hatalomnak, írtam.

Nem olvastad el rendesen? Ellenben az első keresztények is behódoltak volna, és nem kerültek volna börtönbe.

Azt is írtam, hogy egy keresztény csak addig engedeleskedik, amig Isten törvényébe nem ütközik.


Az emberi hatalmakat Isten most még megengedi, de a hatalmuk viszonylagos.

Isten a legfőbb hatalom.

(Cselekedetek 4:18, 19) . . .. 19 Péter és János azonban ezt felelte nekik: „Hogy helyes-e Isten szemében inkább rátok hallgatni, semmint Istenre, ítéljétek meg magatok.


A tanítványok nem mindenben hódoltak be az emberi hatalomnak, ezért megverték, bebörtönözték őket, vagy kivégezték őket.

Ha Isten azt akatórná, hogy az emberi hatalmaknak hódoljunk be, akkor nem írta volna le, és az apostolok is abbahagyták volna a prédikálást, és a keresztény összejöveteleket.

nov. 3. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!