Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A keresztények miért hisznek...

A keresztények miért hisznek egy elérhetetlen istenben? Én is hihetek a repülő spagettiszörnyben, de nincs rá bizonyíték.

Figyelt kérdés
márc. 15. 11:41
1 2
 11/16 Solkim ***** válasza:
56%

Most abból indulok ki, hogy komolyan kérdezed. Nyilván sokféle keresztény válasz lehet, személytől és egyháztól is függően, de hadd mondjak kettőt.


1.) Az emberek akár keresztények, akár más vallásúak, akár ateisták, sok olyan dologban hisznek, amire nincs bizonyítékuk. Amikor a párod azt mondja, hogy "szeretlek", azt te vagy hiszed vagy nem. Olyan bizonyítékod soha nem lesz rá, amivel kapcsolatban ne támaszthatna kételyt egy kívülálló. Amikor belevágsz egy új vállalkozásba, akkor is a hit mozgat, bármilyen felkészült legyél is egyébként. Sőt, bármi, ami a jövővel kapcsolatos, tulajdonképpen hit kérdése, hiszen a jövőt nem tudhatjuk biztosra. Ha csak biztos tudás birtokában tenne az ember bármit is, akkor egyfelől szinte semmit nem tenne, másfelől pedig még ennyi biztos tudásunk sem lenne.


2.) Isten nem elérhetetlen (bár a részletek vallásonként eltérőek lehetnek), viszont valóban nincs rá "bizonyíték" olyan értelemben, mint a pohár vízre a gépem előtt. Csakhogy ez nem "bug", hanem "feature". Gondolj csak bele, hogy bármelyik ember ugyanúgy szemtől szembe találkozhatna Istennel, mint a szomszéd Zsoltival. Kezet foghatna vele, stb. (Nyilván valami ilyesmi lenne az elvárt "bizonyíték" szintje, kevsebbel aligha érné be az, aki bizonyítékot követel.) Akkor viszont már nem is lehetne _hinni_. Ahogy az ember nem _hisz_ a pohár víz létezésében sem. Csakhogy a hit - és ez részben az első ponthoz kapcsolódik - hatalmas mozgatóerő, és jelentős részben ez viszi előre a világot. Aki hisz, az bátran lép előre ismeretlen ösvényekre. És ami a legfontosabb: aki vallásos értelemben hisz, az _szabad akaratából dönt_ úgy, hogy Isten követését választja. De ha kétségbevonhatatlan bizonyítékot kapsz egy mindenható lényről, mielőtt még döntenél, akkor hol marad a szabad akarat? Ha ilyen bizonyítékot kapsz, és ebből következően az is bizonyítottá válik, hogy csak egyetlen út visz a túlélés (örök élet) felé, akkor vajon választhatsz _szabadon_ bármi mást? Akkor gyakorlatilag kényszerből mennél egy irányba, ezáltal pedig semmiféle módon nem fejlődnél úgy, ahogy az ember a szabadon - hit által - meghozott döntései által fejlődik. Nos, ezért _hisznek_ a keresztények Istenben, és ami a bizonyítékot illeti, arra szerintem a hívők nem elhanyagolható része azt mondaná, hogy ő már igenis kapott.

márc. 16. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Én huszonéves koromban találkoztam egy istennővel!

CsodAs aurája volt!


Multkor ujra láttam -50 év után, de alig ismertem meg mert olyan ronda vénasszony lett!

márc. 18. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim válasza:
51%
Nem csak a keresztények hisznek Istenben. Hamvas Béla úgy nevezte transzcendens ösztön. Bizonyos emberek érzékenyebbek erre és ennek megfelelően dolgozták/dolgozzák ki maguk számára a válaszokat. A kérdés az ember létének értelme, célja és az események oka, melyek az egyénnel történnek. Mindenki abban hisz, amiben akar, a lényeg a tett. A szavak szintjén egyik vallás sem számít semmit csak szellemi önkielégítés. A lényeg, hogy úgy él-e az egyén, ahogy hisz. Annak van értelme.
márc. 18. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
17%

A hit az csak hit és semmi más! Hiábahiszik akármennyien, hogy van,ami nincs ,az akkor sincs ! Aki hisz a szoknyás kanpapoknak,az meg érdemli !

Kikéne herélni minden papot !

márc. 18. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
A szóköz nálad is opcionális, mint az iskolábjárás is, ugye?
márc. 19. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim válasza:
14-es. Mi az a "van" ? Természetesen ennek is van magyarázata. Egy embernek jó esetben öt érzékszerve működik, amik tapasztalják, letapogatják a külvilágot. Ezt nevezzük "vannak". De vannak bizony ennél bonyolultabb kérdések is. Mi az a semmi ? Ha van valami, akkor van semmi is. De a semmit nem tudjuk tapasztalni, de logikus, hogy kell lennie. Szóval ex katedra kijelenteni, hogy "hiába hiszik, hogy van, ami nincs" az csak tanúbizonysága a fogalmatlanságnak és a felszínességnek. Abba már bele sem kezdek, hogy Isten mindent magába foglal, a mindent és a semmit. Semmi nincs, ami Istenen kívül lenne, mert ha ilyen lenne, akkor az meghaladná Istent. De még1x, hogy te is megértsd: Isten mindenben felfedezhető, akár egy fűszálban is, ha abban akarod látni, de ha eltökélted, hogy semmiben sem akarod látni, akkor szembe is jöhetne veled az utcán, akkor se hinnéd el.
márc. 20. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!