Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van-e szabad akaratunk?

Van-e szabad akaratunk?

Figyelt kérdés
Kreszténységen belül főleg a katolikusok jönnek mindig a szabad akarattal, hogy Isten szabad akaratot adott nekünk, hogy ne legyünk robotok és ezért van bűn ezért jött létre a bűn és a szenvedés, mert az ember úgy döntött, ugyanakkor rengeteg minden kérdésben nincs szabad akaratunk, volt egy lány aki nagyon szimpatikus volt és képtelen voltam vonzódni hozzá pedig akartam de nem tudtam...mert Isten nem adta meg a itt sem a szabad akaratot és még rengeteg olyan dolog van amiben nem te döntesz tehát egy külső erő irányít...tehát valahol nagyon sokszor robotok vagyunk külső erők miatt
2024. jan. 1. 12:07
1 2 3 4 5 6 7
 41/61 anonim ***** válasza:
24%

"Valószínűleg nincs szabad akarat.


Az ember döntéseit millió dolog befolyásolja, az csak egy illúzió, hogy az ember maga hoz döntéseket. Szépen hangzik, de ezzel szemben az a helyzet, hogy úgy tűnik, a döntések előre meghatározottak."



Ha ez tényleg így lenne, akkor kilehetne számítani melyik ember hogyan fog reagálni bizonyos élethelyzetekre.


Ha tényleg semmilyen szabad akarat nem létezne, fel sem tudnád tenni magadnak a szabad akarat létének a kérdését.

2024. jan. 10. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/61 anonim ***** válasza:
100%

"Ha ez tényleg így lenne, akkor kilehetne számítani melyik ember hogyan fog reagálni bizonyos élethelyzetekre."


Ki is lehet számítani. Vannak intelligens emberek, akik a másik előtt járnak egy, vagy több lépéssel. És ezért sikeresek, mert tudják, hogy a másiktól nagyjából milyen lépéd várható.

A számítást persze el lehet végezni matematikailag is, de az bonyolultabb lenne.


"Ha tényleg semmilyen szabad akarat nem létezne, fel sem tudnád tenni magadnak a szabad akarat létének a kérdését."


Dehogynem. Bármilyen kérdést feltehetek, attól függetlenül, hogy a gondolataim és a cselekedeteim le vannak determunálva. Itt nem azon van a hangsúly, hogy van-e cselekvés, hanem azon, hogy mi idézi elő a cselekvést.

2024. jan. 10. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/61 anonim ***** válasza:
*determinálva
2024. jan. 10. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/61 anonim ***** válasza:
*lépés
2024. jan. 10. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/61 anonim ***** válasza:
100%

Mármint azokat a kérdéseket tehetem fel, amik beleférnek, hogy feltegyem. Ha az intelligenciámból fakadóan buta ember lennék, akkor valszeg nem tennék fel ilyen kérdést, mert nem mutatnék érdeklődést az ilyen filozófiai témák iránt.

Ha meg szellemi fogyatékosnak születtem volna, akkor meg eleve nem tehetném fel ezt a kérdést, mert nem lennék képes az analitikus gondolkodásra. De szerencsére egészséges vagyok.

2024. jan. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/61 anonim ***** válasza:
0%

"Ki is lehet számítani. Vannak intelligens emberek, akik a másik előtt járnak egy, vagy több lépéssel. És ezért sikeresek, mert tudják, hogy a másiktól nagyjából milyen lépéd várható."


Ó kérlek, az sosem 100%-os, hanem pusztán csak valószínűsítés.

Ha egy rendőrt pofán vágsz az utcán, valószínűleg leteper ,és megbilincsel.


Az a baj, azt hiszitek mert minden emberi cselekménynek van indoka, ettől nincs szabad akarat. Nagy tévedés.


Ráadásul a legfontosabb dolgot figyelembe sem vettétek eddig. A TUDÁST!


Minél több a tudása egy embernek, annál többféle képen képes megoldani egy adott szituációt. Egy illető az adott szituációs helyzetben akinek 0 tapasztalata, tudása van azt illetően, annak lehetséges reakciója, vagy pusztán csak néz és gondolkodik, hogy hogyan lehetne megoldani, vagy egyszerűen kifarol a helyzetből és otthagyja.


Ha egy képzett ember kerül abba a helyzetbe, sokféle képen megoldhatja azt, ha egy még képzettebb, nagyobb tudású az pedig még többféle képen.


Tehát ha igazatok lenne, az azt jelentené, hogy minél több a tudás az embernél, annál nagyobb a szabad akarata.


Ebből meg már következik is, ha valakinél végtelen nagy a tudás mint Istennél az teljesen szabad.

2024. jan. 10. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/61 anonim ***** válasza:
72%

Én egyébként a 34-es válaszomnál amire még most sem kaptam választ figyelembe vettem a tudást is. De ha szerinted van szabad akarat akkor nyugodtan megválaszolhatod az ott felvetett kérdést.


Ezenfelül ha a determinisztikus lehetőséget vesszük (mert erről volt szó a másik válaszolóval) akkor a tudás nem sokat zavar. A tudás, tapasztalatok, stb. ugyan úgy egy megoldást fog determinálni mert nem véletlenül választod azt. Tapasztalataid alapján azt tartod jó megoldásnak, pár lehetőség lehet nem jut pont eszedbe, hangulatod is befolyásolhatja a döntést de végül meghatározott, hogy hogyan döntesz.


Látszólag mivel nagy tudással rendelkezel van sok lehetőséged de valójában csak egyet választhatsz attól még.


Talán úgy tudnám szemléltetni mintha lenne egy sín és azon egy vonat. A sínek elágaznak két felé ezért látszólag két irányba mehet a vonat de valójában a sínnél a váltó determinálja a vonatott, hogy merre haladjon. Esetünkben a váltó tartalmazza a tudásodat, személyiséged, tapasztalataid, érzéseid, téged ért ingereket, stb. és ezek együttese van ami jobban van ami kevésbé determinálja a döntésedet.


Lehetőség van sok ahogyan a síneknél elágazás de végül a váltó a fix adatok határozzák meg azt, hogy mit fogsz tenni.

2024. jan. 10. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/61 anonim ***** válasza:
82%

#46


Nézd, én elhiszem, hogy neked, mint vallásos embernek nehezedre esik elfogadni, hogy bizony erősen benne van a pakliban, nincs szabad akarat. Ez ugyanis a vallásod alapjait kérdőjelezi meg, továbbá eléggé frusztráló a determinált világnézet.

Az érzelmi tényezőket leszámítva, viszont semmi okom nincs arra, hogy higgyek abban, amit a vallásod mond.


Albert Einstein speciális relativitáselmete teljesen felborítja mindazt, amit az időről, és a nyitott jövőről gondolunk. A spec. rel-ből fakadóan a múlt, a jelen és a jövő egyszerre létezik egy tömbuniverzumban, amely teljesen determinált, és nem csak a múlt fagyott be, hanem a jövő is. Ez pedig nem hagy helyet a nyitott jövőnek, vagyis a szabad akaratnak.


Brian Greene, a kiváló kutató rámutat arra, hogy a fizika törvényei - sem a klasszikus fizika, sem a kvantumfizika - nem engedi meg a szabad akaratot. A testünk részecskékből épül fel, a részecskéket pedig a természet törvényei mozgatják.

Fun fact: a cselekedeteink a természeti törvények által meghatározottak.


De ha a fizika nem győzött meg, akkor ezen a linken egy református teológus érvel filozófiai alapon amellett, hogy nincs szabad akarat:


[link]


És még mindig nem készültem el a bizonyítvással. Mert a szabad akaratnak egy rakás dolog nem hagy helyet.

Az intelligencia kutatás új eredményei kifejezetten provokatívak, és hátborzongatóak, hogy mennyire nagyon meghatároz egy egész embert az IQ. Sokkal, de sokkal jobban, mint azt eddig hittük:


[link]


És nem szóltam még a társadalmi környezetről, a reklámokról, az életeseményekről, az evolúciós szükségletekről, amelyek mind-mind a szabad akarat ellen vannak.


Úgy tűnik, hogy szabad akarat csak illúzió. Azt hisszük, mi hozunk döntéseket, de ezek a döntések már réges-régen meg vannak határozva, és befolyásolva millió dolog által.


Persze tudom, hogy nem győztesek meg. Felkelhetsz holnap reggel úgy, hogy azt hiszed, de hozol döntéseket. Csakhogy feltehetően ez a mozzanat is le van determinálva.

2024. jan. 10. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/61 anonim ***** válasza:
0%

" Esetünkben a váltó tartalmazza a tudásodat, személyiséged, tapasztalataid, érzéseid, téged ért ingereket, stb. és ezek együttese van ami jobban van ami kevésbé determinálja a döntésedet."


Na ezt az amit nem akartok felfogni. "a személyiséged, tapasztalataid, érzéseid, téged ért ingereket, stb."


Ez együtt mind te vagy! Ha választhatsz szénsavas üdítő vagy sima víz közt azt valószínűleg a szervezeted fogja eldönteni, hogy melyiket fogod elfogyasztani. Igaz? Csak azt nem veszitek észre, hogy az is a te döntésed, mert egyek vagytok a szervezeteddel.


Látom az sem esett le senkinek, ha elfogadjuk, hogy a szervezeted az ami igazán dönt helyetted, az azt jelenti, hogy két különböző entitás létezik egyben. Ez azt jelenti, hogy van egy lelked amit a saját tested rabszolgaságban tart.



"Nézd, én elhiszem, hogy neked, mint vallásos embernek nehezedre esik elfogadni, hogy bizony erősen benne van a pakliban, nincs szabad akarat. Ez ugyanis a vallásod alapjait kérdőjelezi meg, továbbá eléggé frusztráló a determinált világnézet."


Semmi ilyesmi. Látom linkelted a Nagy Gergelyes vidót is. Pedig pont mondani akartam Kálvin János kettős determinációról szóló könyvét, de így már mindegy. Szóval nem, láthatod hogy úgy is lehet valaki vallásos, ha nem hisz a szabad akaratban. Én vallástól függetlenül hiszek benne.


Még ha teljes mértékben be is bizonyosodna, hogy nem létezik szabad akarat, az akkor sem lenne szőnyeghúzás ami a hitem megtöri.

2024. jan. 10. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/61 anonim ***** válasza:

#49


"Szóval nem, láthatod hogy úgy is lehet valaki vallásos, ha nem hisz a szabad akaratban."


Így van. Vallásos ember is tagadhatja a szabad akaratot.


"Én vallástól függetlenül hiszek benne."


Elnézést, ezt nem tudtam.


"Még ha teljes mértékben be is bizonyosodna, hogy nem létezik szabad akarat, az akkor sem lenne szőnyeghúzás ami a hitem megtöri."


>Nálam is ez a helyzet, csak fordított módon.

Ha kiderülne, hogy a véleményem tévedés, és van szabad akarat, akkor sem csatlakoznék egy vallásos közösségez sem (annak vallásos voltam, szal tudom, milyen)


De egyébként meg ez a szabad akarat olyan téma, amiről sok ideje gondolkodnak az emberek. Nem is állítom, hogy biztosan nekem van igazam. Azt írtam le, amit gondolok az alapján, amit megismertem.


De végső soron mindegy. Ha van szabad akarat, ha nincs nálam sok mindenen nem változtat. A terveim attól függetlenül, hogy illúziók-e vagy sem, még léteznek. És ez a fontos. #48 voltam.

2024. jan. 10. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!