Honnan lehet tudni biztosra, hogy a föld tényleg nem 6ezer éves? És az ember és az állat nem hirtelen jelent meg?
@Kérdező!
Na, ha már ideírtam megint, akkor leírok neked még egy módszert a sok mellé (bár, ahogy nézem a többi se nagyon érdekelt...), amire a Föld korára marha pontosan lehet következtetni (legalábbis egy ideig pontosan), és nem az általatok közutálatnak örvendő radiometrikus-, vagy másképpen radioizotópos időmeghatározással.
A korallszigetekről van szó!
A korallpolipok mészhéjú kamrákat építve élnek, majd amikor elpusztulnak, a többi korallpolip erre a kamrára újabbakat készít, így lassan halmozódik fel egy egyre hatalmasabb mészváz: "évente körülbelül 1 mm-t növekedhetnek függőleges, 8 mm-t vízszintes irányban".
Ez a folyamat akár 100 millió éveken át is eltart, így vannak elképesztően régiek is, ám a nagyon régiek alapjait még nem is a korallpolipok, hanem azok elődjei, de rokonságban velük lévő még másfajta lények építették (bryozoák vagy másképpen mohák, mint gyarmati állatok - a korallokhoz hasonlóan kalcium-karbonát-csontvázat alkotnak, és/vagy a stromatopórusok - a mai tengeri szivacsfélék már kihalt kládja, és szintén nagyon hasonló módon építkeztek a mai korallpolipokhoz).
És a lényeg!
Sok korallfaj építményének van a fákéhoz hasonló növekedési gyűrűje, éppen a rétegződéses épülés miatt. Íme:
Némelyike olyan régi (amit már nem csak a korallok építettek), hogy már meg is kövesedtek:
A legrégebbiként ismert ilyen megkövesedett rendszer a Chazy Reef, és némely mai hasonló más megkövesedésnek még mindig vannak aktív részei is, de pont ennek már nem ismert ilyenje, de ez az egész 480 millió éves. Vannak olyan kövesedések, amelyeknél még az évgyűrűk is láthatóak szabad szemmel, de megfelelő optikával konkrétan megszámolhatóak (sőt, még jobb technikával még a napi gyűrűk is), és ezt John W. Wells meg is tette már 60 évvel ezelőtt, persze azóta sokan mások is, amely technológia egyébként akár a sztromatolitok (fotoszintetizáló kékbaktériumok által létrehozott üledékszerkezet) esetében is használható, hiszen azok is gyártanak növekedési gyűrűket. John W. Wells a Cornell University munkatársa egészen a devon korabeli 380 millió évig tudott így visszaszámolni a mintákból:
Ám látta ezekben a napi növekedési gyűrűket is, így lehetett tökéletesen bizonyítani azt is, hogy akkoriban egy év nem 365 napból állt, mint ma, hanem 396 napból, amelyek 22 órásak voltak csak, ugyanis a Hold árapály okozta súrlódás miatt állandóan fékeződik a Föld tengelykörüli forgási sebessége, vagyis a devonban a Föld lényegesen gyorsabban forgott a tengelye körül, amíg egyszer megkerülte a Napot, de így az egy nap hossza rövidebb is volt, mint ma.
Na, most ezzel mást is lehetett bizonyítani, mégpedig azt, hogy jól működik-e a radiometrikus időmeghatározás. Márpedig ez a módszer is igen pontos közelítéssel ezt az évszámot hozta ki a kőzet korára, gondolom a te-, meg a hittársaid nagy bánatára... brühühühü :D
No ez az! Többet kéne foglalkozni a tankönyvekkel, kevesebbet a Bibliával!
Egyébként a Földön lévő elemeknek - Szén, Xenon, Urán, Rádium - radioaktív izotópjai vannak. Ezek folyamatosan stabil, tovább nem bomló (radiogén) izotópokká alakulnak át. A felezési idejük igen pontosan mér!
Hoppá...
Efelett a múltkor átcsúsztam...
#25: "Tehát már rögtön becsaptak 70 millió évvel, ami a gyümölcsöket illeti."
Ezt hogy érted? Nem inkább te akarsz minket becsapni?
Azt írja, hogy 145,5-65,5 millió évvel ezelőtt fejlődtek ki a gyümölcstermő növények. Ez egy tipp inkább. Ennél az időtartománynál régebben nem volt gyümölcs, de még ez sem feltétlenül igaz így.
A legkorábbi gyümölcsök nagyon mások voltak a mai lédús, csábító és nagy gyümölcsökhöz képest, és kezdetben ezeket durván csak bogyószerűnek láttuk volna (ha akkor lettek volna szakemberek, akkor állandóan arról vitáztak volna, hogy ezek gyümölcsöknek tekinthetőek-e már, vagy se, és te meg úgy mutattad volna be mindezt, mintha ennek bármi köze lenne az evolúció cáfolhatóságához), és ezek akár még a 145 millió évesnél is régebbiek lehetettek. Ilyen manapság a ginkgo biloba női fáinak büdös termése, gyümölcse.
Nyilván kezdetekben az ilyenféle kezdetleges majdnem gyümölcsöknek hol elégséges volt a vékony húsa is a növényevő állatnak, hol meg kellett a magjait is külön emésztenie, de minél vastagabbá, és minél lédúsabbá vált a hús, a magok is annál jobban épségben maradtak.
Itt írnak róla részletesebben:
Idézve: "The ginkgo lineage had proven highly resilient through more than 200 million years of dramatic environmental change."
#25: "Ha istenhívő vagy, nem kell magalkuvónak lenned."
Ja, és kavarógépnek meg pláne nem kellene lenni...
A ginkgo kialakulása tehát 200 millió évre is visszavezethető akár (ez már 2008-ban, 2010-ben is tudott volt), és ha ilyesmi gyümölcsszerűségeket zabált a Jeholornis (olykor csak a "gyümölcshússal" megelégedve), abban nincs semmi meglepő, szóval nem tudom mit-, és mire fel kavarsz, de csak kavarsz... :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!