A vallásokat a lustaság és a kényelem szülte?
Sokkal egyszerűbb azt mondani hogy Isten akarata volt, Isten így döntött, mint hogy valaminek magyarázatot találjunk, akár tudományos életben akár a hétköznapi életben akár máshogy. Tegnap voltunk kint a temetőben rokonokkal egy közeli szerettünk meghalt és ellátogattunk a sírjához, a hozzátartozók vallásosak és azt mondogatták hogy néz minket onnan fentről most hogy itt vagyunk. Nyilván sokkal könnyebb és jobb dolog azt hinni azt gondolni, hogy a szerettünk valahol van egy jobb helyen és néz minket mint az hogy esetleg sehol nincs és megszűnt létezni....
Valamint nekünk is jobb érzés az hogy ha meghalunk, akkor nem szűnik meg a tudatunk, talán így kényelmesebb és könnyebb elfogadni a halált, ezért alakultak volna ki a vallások?
A művelt ateista gondolkodók is pontosan tudják, hogy a vallásoknak a maguk helyén és idejében nagyon fontos szerepük volt. Csak úgy gondolják, hogy eljárt felettük az idő.
Ezzel amúgy én is egyet értek.
Én leszek az az idegesítő válaszoló, aki kérdéssel válaszol, ezért elnézést.
Nem egyszerűbb e egy olyan dologra, amit nem látunk és nem mérhető azt mondani, hogy nem is létezik ahelyett hogy komolyan elgondolkoznánk rajta? Igen, Isten nem mérhető és nem egy természettudományosan kimutatható jelenség. Az hogy ilyen területen történő megerősítését várják sokan, az a természettudomány túlértékelése és hatáskörtúllépés. Az a tudomány, ami a természetet vizsgálja nem képes a természetfölötti vizsgálatára. Isten "vizsgálatára" a teológiaTUDOMÁNY képes, mert igen, ez is egy tudomány és ez viszont tudja vizsgálni a természetfölöttit, mert más a módszertana. Itt az ész a hangsúlyosabb, nem mikroszkóp. Olyan mintha csavarhúzóval próbálnánk vasat hevíteni. Teljesen értelmetlen, oda más ezköz kell. Oda nem a mikroszkóp kell, hanem az agy.
Én inkább gondolom azt, hogy a magukat művelt ateista gondolkodók felett jár el az idő. Talán nem ma, vagy holnap, de ők múlandók, Isten örök.
Lustaság? Kényelem? Ha valaki meg akarja élni a hitét, akkor ezt a két fogalmat a saját életében pont elfelejtheti.
Kieg a 15ös válaszhoz: "a magukat művelt ateista gondolkodóknak tartók felett..."
Miért nem enged ez az oldal javítani?:)
"Nem egyszerűbb e egy olyan dologra, amit nem látunk és nem mérhető azt mondani, hogy nem is létezik ahelyett hogy komolyan elgondolkoznánk rajta? "
Nosza!
Gondolkodni valók számodra:
- Tündérek
- Tűzokádó sárkányok,
- Láthatatlan rózsaszín egyszarvú
- Spagettiszörny
- Allah
- Tollaskígyó
- Odin, Neptun, ...
Hogy miert alakultak ki a vallosok, miert van hit (ami nem ugyanaz), sokkal bonyolultabb ennel.
Eloszor is vallasosnak lenni egyaltalan nem konnyu es kenyelmes, hiszen egy csomo plusz erkolcsi vagy ritualis eloirast be kell tartani. Vagy gondolj bele: az az elkepzeles, hogy az embereket egy vegso letezteto halaluk utan felelossegre vonja es elszamoltatja, nem lustasagot szokott okozni. Eppen hogy az embereket a torvenyek betartasara kotelezték vele olyan korokban, amikor meg nem volt jogallam: torvenyhozas, rendorseg, igazsagszolgaltatas. Mondhatnank azt is, hogy a vallas hianya a lustasag, mert elintezi azzal a letet es a halalt, hogy megszuletunk, vagyunk, aztan meghalunk es kesz. Nem torodik azzal, hogy mi az elet ertelme, mi a szeretet es mi a szeretet ertelme stb.
Neked ezek a gondolataid egy temetoben szulettek, kozeli hozzatartozo sirjanal, ahol vallasosokat figyeltel meg. Sok gyaszolonak vigaszt ad, ha arra gondol, a halottja valamilyen mas sikon es modon tovabb el. Masoknak esetleg pont az ad vigaszt, hogy egy halott teljesen megszunt letezni, elobol elettelen anyagga valt, es ugy is marad, a tudata megszunt. Egyik sem konnyebb vagy nagyobb lustasag, mint a masik, szerintem. Sokszor eppen vallasosokkal fordul elo, hogy egy fiatalember hirtelen halala miatt elveszitik a hituket, illetve ateistak is szoktak egy elhunyt feltamadasarol, vagy az eletenek mas sikon valo folytatasarol beszelni, vagy arrol, hogy az elhunyt most valahova mashova "megy". A gyasz nagyon komplex, fura dolog.
Ami a tudomanyos eletet illeti:
"Sokkal egyszerűbb azt mondani hogy Isten akarata volt, Isten így döntött, mint hogy valaminek magyarázatot találjunk, akár tudományos életben"
Nem, ez nem igy van, nem mondjak. A vallasosak is ugyanazt tanuljak biologiabol, a vallasos orvosok, vegyeszek is ugyanazokat a kutatasi modszereket kovetik. Isten lete nem ellentetes azzal, hogy bakteriologiai kutatasokat vegezzunk. Csak az a kulonbseg, hogy egy vallasos azt mondja, ezeket a bakteriumokat Isten teremtette, a termeszettudomany szabalyait, amelyeket keresunk, o hozta letre. A vallasosok nem hoznak letre alternativ termeszettudomanyt.
17
idefigyelj, te spagettiszorny :-D, most nem arrol van szo, hogy minek nevezzuk, hanem hogy letezik-e egy termeszetfeletti vagy nem, letezik-e tulvilag es elet a halal utan vagy nem
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!