A vallásokat a lustaság és a kényelem szülte?
Sokkal egyszerűbb azt mondani hogy Isten akarata volt, Isten így döntött, mint hogy valaminek magyarázatot találjunk, akár tudományos életben akár a hétköznapi életben akár máshogy. Tegnap voltunk kint a temetőben rokonokkal egy közeli szerettünk meghalt és ellátogattunk a sírjához, a hozzátartozók vallásosak és azt mondogatták hogy néz minket onnan fentről most hogy itt vagyunk. Nyilván sokkal könnyebb és jobb dolog azt hinni azt gondolni, hogy a szerettünk valahol van egy jobb helyen és néz minket mint az hogy esetleg sehol nincs és megszűnt létezni....
Valamint nekünk is jobb érzés az hogy ha meghalunk, akkor nem szűnik meg a tudatunk, talán így kényelmesebb és könnyebb elfogadni a halált, ezért alakultak volna ki a vallások?
Kicsit olvasgass az emberiség fejlődéséről, rád fér.
A kérdésesre a rövid válasz: NEM.
Nem, ahogy az első is írta.
Ellenben a tudatlanságot legtöbb esetben a lustaság szüli. Kicsit tedd félre a lustaságodat és a kényelmedet, ragadj billentyűzetet és kezdj el szépen művelődni, olvasgass a témában.
Ez a mód egyébként más témáknál is jól működik és megkímél attól, hogy máskor is hülyét csinálj magadból egy nyilvános oldalon.
Szép királyi többes :D
A válaszokon viszont el kéne gondolkodnod - és ezt nem támadásból írom, hanem jószándékból :) Tudod, nem mindenki ellenség, aki rámutat a hiányosságaidra, csak ezt tudni kellene a helyén kezelni, és nem egyből felkapni a vizet :)
Fogadd meg az előző tanácsokat és olvasgass, próbáld magad fejleszteni, kiművelni inkább!
https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr..
Itt egész érdekes dolgokat ír a 2. válaszoló. Ha úgy vesszük akkor rá lehet húzni a lustaságot is és a kényelmet is. De ez elég torz képet adna az egészről.
Véleményem szerint pedig a vallások kialakulása és a vallásosság komplexebb annál mint amit itt felvázoltál.
"Sokkal egyszerűbb azt mondani hogy Isten akarata volt, Isten így döntött, mint hogy valaminek magyarázatot találjunk, akár tudományos életben akár a hétköznapi életben akár máshogy. "
Itt inkább azt lehetne példának hozni, hogy egy rossz dolog biztos azért történt mert valami jó lesz utána. Az Isten akarata volt nem kimondottan arra használatos amikor valamilyen tudományos magyarázatot lehet adni az esetre.
Amikor tudományos magyarázatok is bejönnek azok inkább azok az esetek amikkel alá próbálja valaki támasztani a hitét és mindenbe bele látja. De ez már nem a vallás kialakulásnak oka hanem a következménye.
A többi amit felsoroltál azok nem rossz érvek.
Bár a kényelmes szó szerintem nem passzol oda, mert nem lesz tőle kényelmes az élet. Maximum könnyebb, de még nem is lesz könnyű. Nem hiszem hogy a rokonaid csak vidáman hátra dőltek, hogy majd úgyis találkoznak vele nem sokára és úgy élnek mint aki nem halhat meg mert úgyis van túl világ.
De kicsit könnyebb ha meg van a remény arra hogy még talán láthatod.
Persze vannak kivételek akik már pszichológiai kezelésre szorulnak de ők feltehetően a vallás nélkül is betegek lennének.
"Ezeket nem csak én mondom, hanem művelt olvasott ateista filozófusok, gondolkodók"
Egy olyan elismert ateista filozófust sem tudok (rajtad kívül természetesen Kérdező), aki ezeket mondta volna. (Marx esetleg azzal, hogy a "vallás a nép ópiuma", de ő sokkal inkább volt közgazdász, mint filozófus.)
Ennek oka főleg az, hogy a kereszténységre és ezzel együtt az európai gondolkodásra nem jellemző ez a fajta végletes, lesarkított determinizmus, hogy "Isten úgy akarta" és nincs több kérdés. Ez sokkal inkább jellemző pl. a muszlim gondolkodásra, de azért ők sem teljesen így képzelik ezt el. A mai értelemben vett ateizmus meg alapvetően egy európai jelenség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!