Mi a garancia rá, hogy a bibliát a szerzők nekünk szánták, és vegyük is komolyan azt?
A Bibliát anno keresztény koromban többször, több fordításban is végigolvastam. Most ateistaként már nem értem, hogy miért mondják azt, hogy ez nekünk szól.
Az igaz, hogy van benne egy pár bölcsesség, de ez más ókori művekre is el mondható. Sőt... Ha már mindenképpen az ókorból akar valaki iránymutatót az életére, akkor vannak a Bibliánál jobbak is...
Például Marcus Aurelius "Elmélkedések" című könyvét, vagy a kínai bölcs, Konfuciusz tanításait a Biblia fölé tenném. Sokkal jobbak, érződik bennük a modernség, amivel a 21. századi ember jobban tud azonosulni.
Ettől függetlenül a mai megváltozott világban az ókori művek már elavultak, tehát egy "Mindenapi pszichológia" magazin valószínűleg hasznosnabb tanácsokat ad, mint egy ókori mű.
Visszatérve a Bibliára: vannak benne olyan dolgok is, amikkel egyáltalán nem tudok azonosulni!
A modern ember mai kérdéseire pedig nem ad egzakt választ. Nem is adhat, mert nem nekünk írták, nagyobb része a korabeli, ókori Izraelnek, kisebb része a Római Birodalomban elő hívőknek szól. A hívők is csak értelmezik a szövegeket, és a saját szubjektív véleményüket tekintik mérvadónak, holott a Biblia semmit nem mondd arról, hogy pl. a Harry Potter démoni-e szerinte, vagy sem...
Tehát meglátásom szerint a Bibliát nem kell komolyan venni. Eleve politikai-történelmi okai voltak annak is, hogy Európa legnépszerűbb könyvévé vált: ha a rómaiak nem teszik államvallássá a kereszténységet, ma egészen másképp viszonyulna az ember a Bibliához is.
Az Újszövetségből feltehetően töredékeket ismernénk csak, mivel fent sem maradt volna...
Ezt csak azért mondom, mert mikor a kereszténység hatalomra jutott, már hiány volt a Bibliából. Nagy Konstantin - a római császár - mivel támogatta a kereszténységet, saját pénzből rendelt 50 Bibliát az Egyháznak. Ezek közül talán a Sínai kódex az egyik, ami fent maradt.
Még valami:
Tolkein művét nem olvastam, de az nyilvánvaló, hogy ő szórakoztni akart a fantasy művével.
A Bibliában kétségkívül vannak, fantasy elemek (pl. angyalok, démonok), de nem fantasy könyv, a szerzők célja feltehetően nem a szórakoztatás volt. Hanem világmagyarázat, vallási előírások rögzítése stb... A Biblia műfaja szerint szent könyv, a Gyűrűk ura nem az.
#4 voltam.
Pontosítás az #5 kommentemben:
*szórakoztatni
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!