A Bibliát milyen nyelven mondta el Isten és ki (k) írták le?
A Bibliát nem mondta el Isten, hanem (részben) róla írták. A Biblia két részből áll, az egyiket úgy hívják ószövetség, a másikat újszövetség.
Az ószövetség a régi idők dolgait (teremtés, Káin és Ábel, vízözön stb.) írja le, az újszövetség meg jórészt Jézus Krisztussal és az ő halálával foglalkozik.
Jézus a mai tudásunk szerint Arámi nyelven beszélt, és valóban; sokat idéznek tőle a Bibliában.
Amúgy a Biblia "szerzői" Máté, Márk, Lukács, és János.
A bibliát nem Isten mondta el.ohéber nyelven irodott,1500 évig irták papok,királyok,közemberek,apostolok
Két fö könyvböl áll Ószövetség-isten cselekedeteit üzenetet,az Újszövetség Jézus életét apostolok irásait tartalmazza.
Az Ószövetség héber nyelvű, az Újszövetség azonban már a kezdetektől görögül íródott.
Isten semmit nem "mondott el", csak "sugalmazott", ahogy a zsinatokon állítják.
Szia!
A "Biblia" görög szó, amelynek jelentése: könyvek. Arra utal ez az elnevezés, hogy a Biblia tulajdonképpen egy iratgyűjtemény, 66 írásművet tartalmaz, amelyeket bibliai könyveknek nevezünk.
A 66 irat közül 39 eredetileg héber (egy egészen kis része arám) nyelvű, és Izráel népe körében keletkezett az i. e. XV. századtól az i. e. IV. századig. A Bibliának ezt az első részét Ószövetségnek (vagy Ótestamentumnak) nevezzük. A többi 27 irat az őskeresztény egyház körében keletkezett az i. sz. I. század folyamán, eredetileg görög nyelven. Ebben az időben a görög volt az első számú világnyelv a Római Birodalom területén. A Biblia második részét Újszövetségnek (vagy Újtestamentumnak) nevezzük.
A bibliai könyvek egymáshoz illeszkedve, mintegy egymást folytatva a Föld és az ember történetét beszélik el Isten megváltási terve szempontjából, a teremtéstől egészen az újjáteremtésig, tömören, vázlatszerűen, de átfogó módon. Elmélkedő vagy tanító könyvek is ékelődnek az ún. történeti könyvek közé, amelyek az emberi élet összes döntő problémáját felvetik és megvilágítják. Van például olyan bibliai könyv, amelynek az emberi szenvedés a fő témája (Jób könyve), van olyan, amelyiké az igaz szerelem (Énekek éneke) stb.
A Biblia szerzőinek az az egybehangzó állítása kapcsolja össze ezeket a könyveket, amely szerint ők nem a saját ismereteiket és gondolataikat közlik, hanem Isten szólt hozzájuk, és elhívta őket a prófétai szolgálatra, azaz megbízta őket üzenete közvetítésével. Első hallásra megdöbbentő ez az állításuk, sok kételyt és kérdést is támaszthat, de elgondolkoztató, hogy oly sok tanú – az összes bibliai szerző – állítja ezt, és tanúságtételük annyira megegyező még részleteiben is.
Az Istenről és az emberi élet minden dolgáról való tanításuk is bámulatos összhangban van. A legkülönbözőbb keretben, megközelítésben és megfogalmazásban szólnak ezekről, de állításuk – alapelvileg és a részletekben is – azonos. Emellett pedig egymást kiegészítik és értelmezik. Vannak, akik ellentmondásokat vélnek felfedezni és kimutatni a bibliai kijelentések között. Tudományos feldolgozásra törekvő könyvekben is olvashatunk erről. Mégis azt kell mondanunk, hogy sok esetben csak egy kicsit alaposabb utánjárásra – néhány tényszerű adat ismeretére vagy gondosabb megfigyelésre – van szükség, és máris kiderül, hogy a felületes ítélettel megállapított ellentmondások egyáltalán nem léteznek a valóságban. Máskor kitartóbb keresésre és mélyebb átgondolásra van szükség, de a vizsgálatnak mindig az a vége, hogy a kétely megbizonyosodásra változik, mert a kritikus helyen is a tökéletes egység tárul fel.
E három dolog révén a legtermészetesebb módon összetartozó iratgyűjteménnyé, egy könyvvé alakult a 66 irat. Izráel népe egységesen kánonikusnak, azaz Istentől ihletettnek ismerte el az Ószövetség 39 iratát. Ugyanezt tette az őskeresztény egyház is, mind az ószövetségi iratgyűjteményre, mind pedig a 27 újszövetségi iratra nézve. A keresztény egyházak között rendkívül sok különbség és tanbeli ellentét van, de a Biblia egy, valamennyi keresztény felekezet számára. A bibliai iratok olyan egyértelműen hitelesítik egymást, annyira nyilvánvaló egymással való egybetartozásuk és minden más vallásos irodalomtól való különbözésük, hogy még az egyébként olyannyira tévelygő és esendő egyház is felismerte és elismerte egységüket és kizárólagos jelentőségüket.
Ésaiás próféta könyvében találjuk "az Úr könyve" kifejezést (34:16), amely nem csupán Ésaiás könyvére alkalmazható, hanem a teljes prófétikus iratgyűjteményre is. Ez a Biblia legszebb, legtalálóbb meghatározása. Megfelel a Biblia saját önvallomásának, és kifejezi a Szentírás felől vallott hívő, keresztény meggyőződést. A Biblia "az Úr könyve", azaz Isten könyve, az ő üzenetét tartalmazza az emberiség számára.
Üdv. Péter
Tisztelt Péter!
És mi volt Krisztus előtt mondjuk 3,- 5,- 10 ezer évvel, Isten kinek sugalmazott,- és ez hogyan nyilvánul meg kézzel foghatóan? Isten most miért nem sugalmaz, amikor sokkal több a bűn és állítólag közel vagyunk a világ égéshez? Isten miért hagyta el a modern embert? Ma miért nincsenek próféták?
Tisztelt Kérdező!
A Biblia kronológiája szerint Krisztus előtt 3 ezer évvel volt az Özönvíz, 5 és 10 ezer évvel pedig még nem élt ember a Földön. Ahogyan részleteztem is az Isten a prófétáknak jelentette meg az üzenetét, akik leírták azokat amelyek szükségesek számunkra, és ezek fennmaradtak a Bibliában.
Az Istennek ma is vannak prófétái, ma is szól az emberekhez, azonban az írott kinyilatkoztatás mindenki számára elérhető a Szentírásban, ami egy kerek egész, nincsen szükség ennek bővítésére, vagy megváltoztatására. Ráadásul a korunknak szóló üzenet is benne van, csak figyelmesen kell olvasni!
Üdv. Péter
Kedves kérdező. :)
Isten tényleg nem hagyta el a modern embert, sőt volt olyan kegyes, hogy adott még valamit, közvetve nyilván egy embernek sugallva(egyébként mindenkinek súg, amit lelkiismeretnek hívnak)...egy modern elme számára érthető magyarázatot, amihez nincsen szükség szimbolikus értelmezésre, de józan észre, és nyitottságra annál inkább. Ha te szeretnél megértésre lelni, akkor oda tudom adni neked ezt a művet, szólj ha érdekel. Az olvasáshoz/megértéshez egyértelműen tárgyilagosságra/elfogultságmentességre van szükség, türelemre és mély figyelemre. :)
Szóval igazából ma is vannak próféták, csak nem mindenki fogadja el azokat...hamisaknak tartva őket az ördög szolgáinak...nos aki úgy próbál segíteni, hogy semmit nem kér cserébe...önzetlenül...érdemes odafigyelni rá, hiszen ekkor cselekszik az egyén a szeretet nevében. Aki pedig elítél mást, és csak kifejezetten egy dolgot tart igaznak, a többit hamisnak vélve, azt tudjuk minek nevezik. "Ne ítélkezz, hogy ne ítéltess." :P
üdv
25/F
LastOne.Left
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!