Isten fogalma relativizálható?
Erre próbáltam utalni az előző kérdésemben is:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__..
Ha igen, akkor az isteneknek lehetnek isteneik. Vagy bizonyos emberek lehetnek valakik számára istenek. És így isten-fokokról/-szintekről beszélünk.
Miért vagy miért nem?
Érdekes kérdés. "isteni -fokokról/-szintekről " -igen hierarchikus.
Ahol van egy legnagyobb - ha találsz nagyobbat, akkor Az.
Átgondolással eljuthatunk oda - amit egy professzorunk gyakran említett-, hogy nem volt soha sehol valódi politeizmus - az emberek minden esetben, minden időkben rájöttek - a legkisebb törpe bennszülött népcsoport is rájött (mert valójában nem nehéz kigondolni):
Egy, azaz egyetlen Egy legnagyobb lehet. Így pl. az ókori görög sok istenség - a monoteista vallások szellemi erőinek felelnek meg - angyalok- és Zeusz, a legnagyobb, az Isten.
Relativizálható attól függően milyen értelembe használod az isten kifejezést. Istennek nem a neve az hogy isten hanem a tisztsége.
Nagyon leegyszerűsítve írom nem akarok részletesen belemenni: isten szó kb azt (is) jelenti vezető, hatalommal bíró, úr, irányító, igazgató. alábanszellemi szinten értendő.
Példák:
E világ istene a Sátán = E világ (szellemi) vezetője irányítója Ura a Sátán
Ószövetségből
"Mert az Úr, a ti Istenetek, isteneknek Istene, és uraknak Ura;"
Újszövetségben
"Mert ha vannak is úgynevezett istenek akár az égben, akár a földön, aminthogy van sok isten és sok úr; >>
1Kor 8:6 Mindazáltal nekünk egy Istenünk van, az Atya, akitől [van] a mindenség, mi is ő benne; és egy Urunk, a Jézus Krisztus, aki által [van] a mindenség, mi is ő általa.
Isten egy kulturális fogalom. A világon rengeteg vallás létezik, és ezek istenképei között is jelentős eltérések vannak. Az görög mitológia istenei is pl. teljesen más természetűek voltak, mint mondjuk az olyan későbbi nagy monoteista vallásoké, mint a judaizmus vagy kereszténység.
Az istenkép tehát leginkább annak a népnek, közösségnek az istenfelfogását tükrözi, akik az adott vallást gyakorolják, tehát az istenfogalom erősen kultúrához kötött.
A kérdés ilyen szempontból tehát teljesen fiktív, hiszen egy létező politeista vallásban vagy van az istenek között hierarchia, vagy nincs. Nem létező vallásokról meg nyilván nincs értelme beszélni.
Tekinthetünk istennek sok mindent, akár másik embert is. A bronzkori és azelőtti civilizációknál az isten és a nem isten között nem volt olyan éles elkülönis, sokkal inkább egy folytonos átmenet. A despota isten volt a földművesnek, de csak egy ellenséges uralkodó egy másik despotának.
A kérdés persze áll, hogy vajon a valósággal milyen viszonyban van az, amit mi a valóságról gondolunk. Bármi lehet isten, ami alá tartoznak dolgok, de őt nem tartjuk hierarchiában más alá tartozónak. Egy uralkodó, ha azt hisszük róla, hogy nem tartozik elszámolással senkinek, szükségszerűen isteni rangra emeljük.
De vajon létezik-e valami végső igazság, ami alapján valamiről eldönthető, hogy isten-e vagy sem? A monoteista vallások szerint ha ilyen létezik, akkor szükségszerű, hogy csak egyetlen Isten van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!