A Biblia miért nem bővelkedik történelmi forrásokban?
Ezt a kérdést egy másik topikban lévő beszélgetés ihlette, amely Nagy Heródes betlehemi gyermekgyilkosságáról szólt:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__..
A kereszténység nem tud felmutatni egyetlen történelmi művet sem, amelyben alá tudná kétségtelenül támasztani, hogy ez az esemény megtörtént. Mindössze egy pszeudonim iratot tud felmutatni, amely egy kicsit növeli annak a valószínűségét, hogy az esemény megtörtént, ezt:
Állítólag ebben van egy olyan rész, amely beszél arról, hogy Heródes gyerekeket is ölt. Ezzel az érvvel azonban 2 baj van:
- Nincs szó arról, hogy kifejezetten a betlehemi gyermekgyilkosságról írna a szerző. Márpedig a Jézus story hitelesítéséhez az kellene.
- Még ha meg is történt a betlehemi gyermekgyilkosság, akkor igazolni kellene, hogy az Jézus miatt volt. Ellenkező esetben elképzelhető az is, az evangéliumíró csak ráhúzta a születéstörténetre az eseményt.
A fentiekből látszik, hogy a keresztényeknek annyira szüksége lenne már a történelmi forrásra, mint egy falat kenyérre, éppen ezért minden kis dologra ugrik, ami látszólag igazolja a hitét.
Nem csodálom, hiszen a nagy bibliai hősökről, mint Mózes, Sámson, Dániel vagy Ábrahám, semmilyen történelmi forrás nincs. Dávid királyról is egy dwd nevű felirat van csak, az életéről csak a Biblia tudósít, meg gondolom a Talmud. Még az apostolok neve sem olvasható egy nem keresztény forrásban sem.
1#
Jaj,már megint ezzel jöttök. A Biblia nem történelmi könyv. Régen bezzeg annak tekintették. Nézd meg Zamorano kronológiáját (Cronologia y Reportorio de la razon de los tiempos), az 5. könyvet. Aztán jött a tudomány, az evolúció és a többi. És akkor ráfogták a teremtéstörténetre, hogy csak „jelkép" vagy „metafora".
"A Biblia miért nem bővelkedik történelmi forrásokban?"
TE sem vagy a legélesebb kés a fiókban:) A Biblia maga egy történelmi forrás
"A fentiekből látszik, hogy a keresztényeknek annyira szüksége lenne már a történelmi forrásra, mint egy falat kenyérre, éppen ezért minden kis dologra ugrik, ami látszólag igazolja a hitét."
Kicsit utána kellene nézned a dolgoknak, mert már egy csomó lelet és leírás igazolja a Bibliát. És mi hívők nem ez alapján igazoljuk a hitünket, hanem a Biblia szellemi tartalma miatt.
Semmiféle lelet sem igazolja a Bibliát, mert azok a leletek nem bizonyítját annak a könyvnek az igazságát. Attól, hogy például feltártak egy Bibliában említett várost (Ninive) igaz lesz a Biblia? Akkor ennyi erővel igaz az Íliasz is, mert feltártak Tróját. Na, kb. ilyen szintűek azok a leletek, amik a Bibliát "igazolják". Más mítosznak is van valóságalapja, ettől nem lesz valami igaz. Szóval te vagy az, aki nem a legélesebb kés a fiókban. A Biblia csak egy vallásos könyv, ezért nem a történelmi művek (Tacitus, Hérodotosz) hanem a vallásos könyvek (Korán, Védák) között van a helye, mert oda is való.
Még a nagy apostolokról sem tud semmit korabeli történetírás, sehol sincs megemlítve például Pál, vagy Péter apostol. Csak a kereszténység hagyományaiban szerepelnek. Ugyanígy nem szólnak az egyiptomi források sem Mózesről, aki a bibliai mese alapján egyiptomi herceg volt... Ja, hát tudod ki hiszi ezt el, mert én biztosan nem.
"Jaj,már megint ezzel jöttök. A Biblia nem történelmi könyv. Régen bezzeg annak tekintették. Nézd meg Zamorano kronológiáját (Cronologia y Reportorio de la razon de los tiempos), az 5. könyvet. Aztán jött a tudomány, az evolúció és a többi. És akkor ráfogták a teremtéstörténetre, hogy csak „jelkép" vagy „metafora"."
Irónikus. Megint azzal jöttök, hogy a keresztények a tudomány után kullogva módosítják a teológiájukat. Csak ez nincs így, nem a modern tudomány hatására találták ki, hogy nem szó szerint kell értelmezni a teremtéstörténetet. Már az 5. században Szent Ágoston sem gondolta, hogy szó szerint kellene értelmezni a teremtéstörténetet, tehát jóval a modern tudomány előtt.
"Attól, hogy például feltártak egy Bibliában említett várost (Ninive) igaz lesz a Biblia?"
Próbálj visszaemlékezni a kérdésedre. És igen, akkor a Bibliának az a része igaz lesz
" Akkor ennyi erővel igaz az Íliasz is, mert feltártak Tróját."
Érdekes logikád van. Nem, attól csak az a része lesz igaz. De alapból is ez volt a bajod. Elfelejtetted, hogy mit kérdeztél?:)
"Ugyanígy nem szólnak az egyiptomi források sem Mózesről"
Az Egyiptomi források általában a Fáraót méltatják. Nyilván nem írnak le egy ekkora bakit. Tudtad, hogy az ókorban nem volt mindenki blogger? Az egyiptomi források még számtalan dologról nem írtak, ami létezett. Pl. nincs leírva a Piramisok pontos elkészítése. Akkor szerinted a piramisok nem is léteznek, ugye?
"Még a nagy apostolokról sem tud semmit korabeli történetírás, sehol sincs megemlítve például Pál, vagy Péter apostol"
Mivel általában a főpapok és más, magas méltóságok vannak csak megemlítve. A zsidóknak elég fejfájás volt Jézust eltusolni, nem fognak ódákat írni Pálról, aki megtért. A köznép meg nem vezetett blogot.
"Semmiféle lelet sem igazolja a Bibliát, mert azok a leletek nem bizonyítját annak a könyvnek az igazságát."
Értem. Tehát a logikád szerint, ha egy könyv ír valami történelmi dolgot, és kiderül, hogy az igaz, akkor a könyv hazudik. Érdekes logikád van.
A Biblia nem csak történelmi leírásokból áll. A szellemi részt valóban nem a történelmi feltárások igazolják, de ezt nem is mondta senki. Pontosan mit szeretnél?
"Megint azzal jöttök, hogy a keresztények a tudomány után kullogva módosítják a teológiájukat. Csak ez nincs így, nem a modern tudomány hatására találták ki, hogy nem szó szerint kell értelmezni a teremtéstörténetet. Már az 5. században Szent Ágoston sem gondolta, hogy szó szerint kellene értelmezni a teremtéstörténetet, tehát jóval a modern tudomány előtt."
Igen, mindig volt pár gyenge hitű. A pofáraesés az, hogy mára pont a természettudomány igazolta a Teremtéstörténet szószerintiségét, mivel az evolúció és az öreg Föld elmélet tudományosan megbukott. És a genetika is a TEremtéstörténet szószerintiségét igazolja
Fárasztó Kreatti nagyon, szóval inkább hanyagolom. Az ilyen emberekkel csak az időm vesztegetem.
--------
#1
"A Biblia szerzői teológiai szempontokat akartak megfogalmazni, nem történelmi könyvet írni. Nagyon az jön le abból amit leírtál, hogy ostobaságnak tekinted a kereszténységet. De számon kérni egy vallásos szövegen, hogy nem történelmi könyv, na az volt az ostobaság."
Ha így tekintünk a Bibliára, hogy teológiai szempontokat forgalmaztak meg benne, és a szerzők nem történelemkönyvet akartak írni, akkor végső soron tényleg ostobaság számonkérni, hogy nem történelemkönyvet írtak.
Ezzel lényegében le is zárhatjuk a vitát.
Viszont azok a hívők, akik szó szerint értelmezik a Bibliát, és történelmet látnak benne, kínosan magyarázkodhatnak.
Azzal viszont egyet tudok érteni, hogy teológiai alkotásról van szó. Ebből a szemszögből felesleges benne történelmet keresni.
#7
Szent Ágostont gyenge hitűnek tartani elég nagy ostobaság, neki egyedül többet köszönhet a kereszténység, mint az összes sült bolond fundamentalista, neoprotestáns kereszténynek együttvéve. Sajnos utóbbiak inkább csak ártanak a kereszténységnek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!