Hívőket miért nem viseli meg szeretteik elvesztése mint normál embereket?
Beteg vagy te.
Normális ember nem élvezné mások provokálását.
"Míg pl az én mamámnak meghalt a testvére sírva ríva szaladt ki az udvarra sivalkodott, hogy jaj testvérem miért hagytál itt minket "
Szerintem megviseli őket is, miből gondolod, hogy nem viseli meg őket? Vagy szerinted csak azokat viseli meg, akik emberi mivoltukból kivetkőzve rínak hangosan napokon át? Én sokkal inkább tisztelem azokat, akiknek van annyi önkontrolljuk, hogy csendben, méltósággal viseljék szeretteik elvesztése miatti fájdalmukat, mint azokat, akik órákon, napokon át csinálják a fesztivált ez miatt maguk körül.
A keresztényeket nem szabadna megviselnie a halál, hiszen szerintük az illető egy jobb helyre kerül. Max saját magukat sajnálhatják amiért nem tölthetnek több időt a szerettükkel.
De gondolom mélyen legbelül ők is tudják, hogy a halál végleges és nincs túlvilág és ezért reagálnak úgy, mint ahogy azt egy normális ember is teszi. Gyásszal.
"hiszen szerintük az illető egy jobb helyre kerül"
Honnan tudná bármelyik keresztény ezt? Legfeljebb reméli, tudni nem tudja, mert kerülhet az elhunyt kárhozatba is.
A gyász sokkal inkább a mi veszteségünkről szól, nem arról, hogy vajon most a másikkal mi van vagy mi nincs. Ez alól a vallásosok sem kivételek, mert emberi természetünk alapvető része.
Mikor egyik legjobb barátom Angliába költözött, noha tisztában voltam vele, hogy ott egy jobb élet vár rá, de nekem attól még nagyon hiányzott. Ilyenkor az fáj, hogy nem fogunk közös élményekkel gazdagodni, nem tudjuk vele többé megosztani gondunk-bajunk-örömünk. Gyász esetében ez még sokkalta erősebb.
Ezért a transzcendensbe vetett hit nem tesz senkit sem immunissá a gyászra. Nem is arról szól, a gyász természetes folyamat, amit fel kell dolgozni.
A vallás nem a gyász elkerülésében segít, hanem a feldolgozásában, mivel egy olyan értelmezési keretet ad, amibe az egyén halála elhelyezhető, és a jelentés túlmutat az egyén földi létén. Ez segít kibillenteni a gyászolót a saját nézőpontjából, és egy nagyobb rendszerben, nagyobb narratívában szemlélni, amiben a halálnak jelentés kölcsönözhető. És ez azért jó, mert onnantól, hogy jelentése van, már kezelhetővé válik a psziché számára.
Ha valaminek nem tudunk jelentést tulajdonítani, akkor a pszichénk nem tudja elengedni, mert meg nem értett fenyegetésként értelmezi, és ezért szorongunk. Ez a természetünk része, mert evolúciós előnyt jelent, hogy felfokozott állapotba kerülünk, ha a fejünkben lévő modell és a valóság konfliktusba kerül, és nem értünk valamit. Mert még mindig jobb feleslegesen elfutni egy ártalmatlan dolog elől, mint nem félni egy valós fenyegetéstől.
Ez viszont generálisan kiváltódik minden esetben, ha valaminek nem értjük a jelentését. Ezért is olyan szorongató gondolat az értelmetlen halál, vagy az univerzum irdatlan távlatai. Vagy a katasztrófákról szóló híradások. Nem értjük a pontos jelentőségét, ezért szorongat minket ezen dolgok tudása.
A vallás képes egy olyan értelmezési keretet adni, ahol a halál felett érzett szorongásunk legalábbis enyhíthető, mert megértjük a jelentőségét ránk nézve.
7/
Amit a vallás kínál nem több egy alaptalan feltételezésnél. Ahány vallás annyi féle ilyen elmélet létezik. Ennyi erővel az ember saját magának is kitalálhatna egy világot ahová majd kerülni fog.
#Godaime
Teljesen mindegy, mennyire megalapozott. A demokrácia, a pénz, és az egyetemes emberi jogok is mind kitalációk. A teljes emberi civilizáció narratívákon alapszik. Csak a történelem szelektál, és azok a narratívák maradnak fenn, amik segítik az őket fenntartó társadalmakat.
Ez nem zéró összegű játszma, a narratívák nem egyenértékűek. Ha mondjuk azt találnám ki, hogy a halál után a gonoszokra örök boldogság vár, a jókra pedig örök szenvedés, akkor ez nem működne, mert destruálná a közösséget az, hogy az önző cselekedeteket teszi meg követendőnek.
Ilyen a pszichénk, hogy egészséges működéséhez értelmeznie kell a jelenségeket, az eseményeket.
Egyetlen olyan narratíva van, ami számodra megalapozott lehet, és az a nihilizmus.
Csakhogy az nem ad sem egy hosszú távon élhető, jelentőségteljes életet, sem működőképes emberi közösséget.
Ne keverd össze a működő dolgokat a képzeletbeliekkel.
" értelmeznie kell a jelenségeket, az eseményeket."
Ez így van. Ezért születtek egykoron a szélistenek, napistenek, a halál istene stb. Az emberek nem értették az egyszerű természeti jelenségeket sem, ezért kellett valami magyarázat. Azonban ma már tudjuk, hogy ezen magyarázatok hamisak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!