Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Keresztény szemszögből elképze...

Keresztény szemszögből elképzelhető, hogy hogy Zarathustra Isten prófétája volt?

Figyelt kérdés

A Zoroasztrizmus hasonlít a kereszténységre, annyira, hogy felmerülhet a gyanú, hogy onnan merített az ősi zsidóság és a kereszténység. Más nézőpontból viszont elképzelhető, hogy Zarathustra-hoz - a Zoroasztrizmus prófétájához - tényleg szólt Isten, csak ő a perzsa népnek prédikált, ezért máshogy fogalmazott?


Ebben az esetben az Aveszta is Isten üzenetét tartalmazza legalább valamennyire.


2020. szept. 2. 23:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
60%
Nem, keresztény szempontból nem képzelhető el. Egyébként nem hiszem, hogy ebből merített volna a zsidó vallás, mert feltehetően Zoroaszter később élt, mint pl Mózes.
2020. szept. 2. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
8%

Keresztény vallás szerint nem képzelhető el. Keresztények szerint Isten csak a zsidó néppel foglalkozott és csak hozzájuk ködlött prófétákat.


Amit felvetettél, hogy Isten más népekhez is küldött prófétákat, valójában az iszlám vallás tanítása. Egy másik kérdésnél összegyűjtöttem az iszlám és 4-5 másik vallás közötti azonosságokat. Az egyik a Zoroasztrizmus volt. Bemásolom neked ezt a részt:



A Zoroasztrizmus a Világ egyik legrégebbi létező vallása. Kb 4 ezer éve alakult. Nem tisztán, de monoteista vallások közé sorolható. A mindenséget teremtő egyetlen és jóságos Istenben hisznek. Ahura Mazdáét-nak nevezik aminek jelentése Bölcs Úr. Iszlámban szintén megtalálható az Úr elnevezés Istenre illetve a bölcsesség mint Isten tulajdonsága. Náluk is megjelenik a prófétaság, Zarathustra nevű próféta személyében. A prófétának adott kinyilatkozás szerint ő teremtette a világot, vele együtt az embert is, aki eredendően jó. Ez újabb három egyezőséget jelent. Teremtő Isten, aki kinyilatkoztatást küld a prófétáknak és itt kiderül, az ember eredendően jó.



További egyezés hogy szerintük Isten mindenhol összhangot és rendet tart fenn, bizonyos meghatározott törvények által. A Nap és a csillagok szabályos mozgása, a Hold időszakos növése és fogyása, a szabályos távolság, amelyben a föld és a fellegek egymástól megmaradnak, a növényzet szabályos növekedése, a szelek járása, a világosság és sötétség, a nappal és éjszaka szabályos váltakozása, kísérő jelenségeikkel: az álommal és az ébrenléttel, a természetnek ezek a megkapó jelenségei utalnak és bizonyságot szolgáltatnak egy Mindenható Hatalom létezésére, aki nemcsak Teremtője, de Fenntartója is a Világmindenségnek. Mindenhol összhangot és rendet tart fenn, bizonyos meghatározott törvények által. Tehát ebben is megegyezik az iszlám tanítással.



Isten tulajdonságaiban is egyezés van. Kiemelt tulajdonságai: jóakarat, igazságosság, jámborság, tökéletesség és örökkévalóság.


További azonosságok az iszlám vallással csak röviden:


- Menny és Pokol létezése


- Lélek hallhatatlansága


- Gonosz szellemi lény ami a Sátán megfelelője aki el akarja téríteni az embereket rossz irányba


- Az ember szabad választási képessége és az ezzel együtt járó felelőssége


- Az igaz és helyes életelvek, az erkölcsi törvény fontossága


- Halottak feltámadásának tanítása


- Az Ítélet napja


- Gonosz végső bukása


- Az örök élet tökéletessége, mint végső üdvösség



Tehát a válasz igen. Szerintem elég nagy a valószínűsége hogy Zarathustra Isten prófétája volt csak ugye az idők folyamán emberek megváltoztatták Isten üzenetét.

2020. szept. 3. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

#1


Ez igaz, viszont Zarathustra és Mózes nem találkozhattak egymással. Ráadásul a zsidó népnek Mózes idejében nem volt olyan kiforrott a teológiája, mint a későbbi zsidó vallásnak, vagy a Zoroasztrizmusnak.


#2


Noha, én szkeptikus vagyok, viszont ha feltételezzük, hogy van Isten, akkor simán elképzelhető, hogy küldött más népekhez is prófétákat. Így az iszlám álláspontja logikusabbnak tűnik, mint az, hogy Isten csak a zsidókkal foglalkozott. Az Ószövetségben ha jól emlékszem, Melkisédek, Bálám, és Jób is úgy vannak beállítva, mint Isten emberei, de egyik sem zsidó.


Ami pedig Zarathustra-t illeti: ha elfogadjuk azt, hogy Isten az ábrahámita vallásokban nyilatkozott meg, akkor egyetértek veled abban, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy Isten prófétája volt. Túl sok a hasonlóság a későbbi ábrahámita vallásokkal.

2020. szept. 3. 06:46
 4/12 anonim ***** válasza:
8%

"ha elfogadjuk azt, hogy Isten az ábrahámita vallásokban nyilatkozott meg, akkor egyetértek veled abban, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy Isten prófétája volt."


Nem csak az ábrahámita vallásokban. A Korán azt írja Isten minden néphez küldött prófétát.

2020. szept. 3. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

#4


Érdekes és elgondolkodtató megközelítése ez a prófétaságnak.

2020. szept. 3. 08:10
 6/12 anonim ***** válasza:
48%

#5

Kár, hogy zéró bizonyíték van rá. Ha belegondolunk, igazából nagyon ostoba elképzelés.

2020. szept. 3. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

#5


Azt sincs okunk gondolni, hogy Isten az végig csak a zsidókkal és a keresztényekkel bajlódott volna, akik számtalanszor ellene fordultak. Számomra reálisabb elképzelés az iszlám tanítása, hogy Isten más népekhez is küldött prófétákat. Más népek között is voltak nagy egyeniségek, miért ne szólhatott volna Isten azokhoz is?

2020. szept. 3. 10:18
 8/12 A kérdező kommentje:
Vagyis #6
2020. szept. 3. 10:20
 9/12 anonim ***** válasza:

"Kár, hogy zéró bizonyíték van rá. Ha belegondolunk, igazából nagyon ostoba elképzelés."


Ostoba elképzelés hogy Isten minden néphez küldött prófétát hogy megismerhessék Istent? Szerinted az logikus hogy Isten csak a zsidókhoz küld prófétákat és nem foglalkozik az emberiség 99%-ával? Pont hogy ez ostobaság, mert azt jelentené hogy Isten igazságtalan és rasszista.


Bizonyíték pedig van rá. Ha végigolvasod a 2-es válaszomat láthatod. Még további 3-4 vallás esetében megnéztem és rengeteg az azonosságnem csak alaptanításokban hanem részletekben is.

2020. szept. 3. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Még jó, hogy a vallásokban sok a hasonlóság. Mind az ember félelmeire, bizonytalanságára ad választ. A vallásokban azért sok a hasonlóság, mert mind emberi, és azért van különbözőség, mert az emberek különbözők.

Két dolog az, hogy egy vallás mennyire terjed el a világban, és az, hogy mennyi értékes gondolat van benne.

Tehát felszínes hasonlóságok alapján keresni közös gyökeret fölösleges. A közös gyökér az ember hasonló gondolatai alapvető dolgokról.

2020. szept. 3. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!