Miert nem tekintik fuggosegnek a fundamentalista vallasossagot?
Egy csomo dologban hasonlit pl. a jatekgepezeshez, csaladokat szakithat szet, elvonasi tuneteket okoz, sulyos pszichozishoz vezethet, stb.
Van olyan szervezet, amely a vallas okozta pszichikai problemakat gyogyitja?
Sokféle függőség van. Ezeket két csoportra sorolják: jó vagy hasznos függőségek és káros függőségek. Jó függőség, amikor egy gyermek ragaszkodik a szüleihez, vagy szeret rendszeresen sportolni, szereti a tisztaságot, a rendet maga körül, stb. Káros függőségek a játékgépezés, pornográfia, alkoholizmus, kábítószer-függőség és ezekhez hasonlók.
Ha egy keresztény közösség úgy működik, hogy megszabadít a felsorolt káros függőségekből, akkor valószínű, hogy a józanul gondolkodók nem fogják ezt a keresztény közösséget a káros függőségek közé sorolni. Persze előítéletek vannak, és olyan is aki mindenkit utál, aki nem pont olyan, mint ő.
Mert a függőségnek ennél komolyabb, jól meghatározott kritériumai vannak.
Egyrészt a vallásos fundamentalizmus nem egyenlő a vallásos tévképzettel. Csak azért, mert valakivel nem értünk egyet, még nem lesz a másik világképe tévképzet. Ezért azt állítani, hogy a vallásos fundamentalizmus pszichózist okozna, nem megalapozott.
Másrészt az addikció az agy jutalmazó mechanizmusainak kóros elváltozása. A vallásos fundamentalizmus viszont csak egyfajta fundamentalizmus, vagyis bizonyos értékrend kizárólagos értelmezését jelenti. A függőség viszont adott kémiai anyagokhoz vagy viselkedéshez fűződik, nem elvont elvekhez.
"Egyrészt a vallásos fundamentalizmus nem egyenlő a vallásos tévképzettel."
Jó, hát egyik kvázi következik a másikból, de igazad van, akkor nevezzük vallásos tévképzetnek.
"Ezért azt állítani, hogy a vallásos fundamentalizmus pszichózist okozna, nem megalapozott."
Itt a gyakorin is, egyik-másik fundamentalistább beállitottságú felhasználó komoly pszichózis jeleit mutatja. A fundamentalizmus kéz a kézben jár a vallásos tévképzetekkel, én úgy vettem észre.
"Másrészt az addikció az agy jutalmazó mechanizmusainak kóros elváltozása."
Szerintem nem. Maga az addikció egy jelenség, egy folyamat, nincs olyan hogy kóros elváltozás meg ilyenek. Sőt, az a kóros elváltozás, akinél nem jelenik meg az addikció, semmilyen területen. Ha nincs addikció, akkor nincs jutalomérzet, örömérzet, sikerélmény, vagyis nincs ami motiválja az adott embert, valószinűleg komoly depressziót okozhat, ha valakinél nem működik az addikció.
Attól válik "kórossá" (inkább károssá) az addikció, ha az irányultságának tárgya nem felel meg a normáknak, társadalmi konvencióknak.
"A függőség viszont adott kémiai anyagokhoz vagy viselkedéshez fűződik, nem elvont elvekhez."
Hát egy "elvont elv" követése (ha ez alatt a vallásos fundamentalizmust, vallásos tévképzeteket értjük) gyakran igencsak megváltoztatja az elvet követő személy viselkedését, magatartását, habitusát.
"Jó, hát egyik kvázi következik a másikból, de igazad van, akkor nevezzük vallásos tévképzetnek."
Nem, nem következik. A fundamentalizmus egy értékrend kizárólagosságát jelenti. A tévképzet pedig valótlan dolgok érzékelését. A vallásos fundamentalisták nem hallanak hangokat, vagy vélnek összeesküvést minden mögött. Csakk abbéli dolgok kizárólagosságát jelenti, hogy mi helyes, és mi nem az. A fundamentalizmus jóról és rosszról alkotott értékítélet, egy világkép, nem pedig tudatállapot.
"A fundamentalizmus kéz a kézben jár a vallásos tévképzetekkel, én úgy vettem észre."
Természetesen lehetséges, hogy te ezt érzékelted, de ettől még tudományosan nem alátámasztott.
"Ha nincs addikció, akkor nincs jutalomérzet, örömérzet, sikerélmény, vagyis nincs ami motiválja az adott embert, valószinűleg komoly depressziót okozhat, ha valakinél nem működik az addikció."
Amiről te beszélsz, az az agy jutalmazó megerősítés. Ez önmagában nem addikció. Attól még, hogy az agyam jutalmazza, hogy eszem, nem vagyok ételfüggő, mert az egészséges életmódban vannak más örömforrások is(emberi kapcsolatok, testmozgás, tanulás, szórakozás stb). Ha az evés válik az egyetlen örömforrássá, vagy legalábbis uralkodóvá, már kóros állapot, mert csökkenti az egyén adaptivitását, ezzel pedig a túlélőképességét.
"Hát egy "elvont elv" követése (ha ez alatt a vallásos fundamentalizmust, vallásos tévképzeteket értjük) gyakran igencsak megváltoztatja az elvet követő személy viselkedését, magatartását, habitusát."
Ez minden elv sajátossága. De ettől még nem lesz ez függés. Egy jókora pofon is képes megváltoztatni egy ember viselkedését és felfogását, de az attól még nem pszichés állapot, hanem a kognitív folyamatok természetes működése, hogy információ hatással van rájuk.
Egy fundamentalistával nem lehet értelmesen beszélgetni a vallásról, mert az érveket és a tényeket nem veszi figyelembe.
Ez lehet, hogy nem függőség - de mindenképpen valamilyen elmebetegség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!