Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az ateizmus alapelvei szerint...

Anahystor kérdése:

Az ateizmus alapelvei szerint a hit/vallás körébe tartozik és vannak bizonyításra szoruló alapelvei egyáltalán?

Figyelt kérdés

Sokszor olvasni olyan megjegyzéseket, amik az ateizmust egyfajta hitként állítják be.


Például:


"Ha azt látom, hogy az ateizmus saját alapelveit nem tudja bizonyítani csak hiszi és vallja akkor megállapítom, hogy ez valami hit/és vallás lehet."


"Az ateizmus tudományosság látszatát kelti, miközben a tudomány e vallás minden dogmáját cáfolja és egyiket sem támasztja alá."



2019. dec. 23. 13:40
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
97%

Nem, az ateizmus az istenhit hiánya.

Összehasonlításképp olyan, mintha az önmegtartóztatást neveznéd szexpóznak vagy a kopaszságot hajszínnek.

2019. dec. 23. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
96%

Ezek a "megjegyzések" mire alapaulnak, azon kívül, hogy jó hangzanak????

Ugyanis mindegyik olyan, hogy csak odamondta valaki, de semmi nincs mögötte.

Ezen kívül az ateizmus NEM vallás, semmilyen kritérium nem stimmel rá nézve!

2019. dec. 23. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
97%

Ateistaként a válaszaim:


"Ha azt látom, hogy az ateizmus saját alapelveit nem tudja bizonyítani csak hiszi és vallja akkor megállapítom, hogy ez valami hit/és vallás lehet."


Mi, ateisták, sokfélék vagyunk. A legtöbbünknek abból áll az egész, hogy figyelmen kívül hagyja Isten létezését, és ebben a tudatban éli az életét. Mit kellene bizonyítani, miféle alapelvet? Számomra az ateizmus egy filozófiai irányzat is, de sok embernek nem az.


"Az ateizmus tudományosság látszatát kelti, miközben a tudomány e vallás minden dogmáját cáfolja és egyiket sem támasztja alá."


Még csak ez sem igaz. Mi van azokkal az ateistákkal, akik ezoterikusok, de nem hisznek Isten létezésében? Azok sem foglalkoznak a tudománnyal, sőt sokszor ellentmondanak a természettudományos világképnek.


Kedves hívők!


Értsétek meg. Az ateizmus alapvetően ennyit jelent: = NEM HISZÜNK ISTENBEN. Pont.

2019. dec. 23. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
97%

Vallásosokhoz egyébként egy kérdés:


Ha az ateizmus egy vallás, akkor mi az, ami NEM VALLÁS?


Mert nagyon úgy látszik, hogy a hívők csak vallásban tudnak gondolkodni. Az pedig, hogy minden irányzat/világnézet vallás, egy hülyeség.

2019. dec. 23. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
87%
A bélyegek nem gyűjtése se egy hobby!
2019. dec. 23. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
96%

Az ateizmus egy összefoglaló szó azokra, akik nem hisznek Istenben vagy istenekben. Ezen belül viszont hatalmas a skála és lehet sok féle ember. A buddhisták többsége is ateista, hiszen tanításuk szerint nincs Isten, vagy minimum nem foglalkoznak vele. Ezotériában hívők köz is van sok ateista, akik lelkesen olvasgatják a horoszkópot, vagy más egyebet, de nem hiszik, hogy van Isten. Lehetnek olyan ateisták, akik nem foglalkoznak természetfeletti vagy ezoterikus dolgokkal, sőt Isten kérdésével se nagyon, szerintem esetükben is van sok különbség. De vannak olyan ateisták is, akik számára már egyfajta "dogmatikus" vallás az ateizmus, akik feladatuknak érzik a teista hívők elleni hadakozást.

Mindez csak néhány példa, lehetne biztos még hosszan sorolni, hogy milyen ateisták vannak.

2019. dec. 23. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
67%

Az ateizmus önmagában nem vallás, vagyis attól hogy valaki nem tudja elképzelni hogy Isten létezik mert számára túl hihetetlen ott az ateizmus nem tölt be vallásos funkciót.

De az a fajta harcos ateizmus vagy nevezhetjük militáns ateizmusnak amit például Richard Dawkins képvisel, vagyis aki hisz az tudatlan, hiszékeny, a vallás úgy ahogy van káros és jobb lenne ha nem is létezne, bizony vallásos funkciót tölt be.

Szintén jó példa erre Észak-Korea, vagy a Sztálini Szovjetunió, vagy Moa Kínája vagy Pol Pot Kambodzsája, ahol az ateizmus át vette a vallás helyét és vallásként funkcionált, csupán annyi különbséggel hogy a vezért imádták istenként miközben nem hittek Isten létezésében. Ez a fajta ateizmus is bizony vallás.

2019. dec. 23. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
76%
#7 ott a pont
2019. dec. 23. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat.


#1, #2, #3, #5, #6 teljesen egyet értek a válaszokkal.


#7 - többnyire egyet értek veled, de a "vezér" imádata még szerintem nem egyenértékű a vezér istennek tartásával. Pl. nyilván nem hiszik a hívei, hogy a vezér teremtette a világot, vagy azt, hogy halhatatlan és mindenható (azaz emberként gondolnak rá, jóllehet nagy hatalmú emberként).

2019. dec. 23. 20:26
 10/30 anonim ***** válasza:
100%

Az ateizmus egy gyűjtőfogalom, önmagában ugyanúgy nem vallás, mint a teizmus. A teizmusnak is vannak nem szakrális irányzatai, mint a deizmus, meg a pantheizmus, amik Isten létét feltételezik, de nincsenek rítusai meg hitgyakorlatai. A másik végletben mog ott van a szektásság, vagy vallási fundamentalizmus.


Ugyanúgy az ateizmusnak is egyik végén vannak világnézeti ateisták, a skála másik végén meg ugyanúgy vannak szektások és fundamentalisták.

2019. dec. 23. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!