Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vitalizmus egy tartható...

A vitalizmus egy tartható álláspont manapság?

Figyelt kérdés
A vitalizmus egy régi természetfilozófiai irányzat, ami az életet nem kizárólag fizikai és kémiai folyamatokra vezeti vissza, és esszenciális különbséget feltételez az élő és az élettelen között.

2019. szept. 22. 15:12
 1/7 Ozmium42 ***** válasza:
69%
Nem tartható. Minden bizonyíték arra mutat, hogy nincs külön élő és élettelen fizika, hanem egységes törvények uralkodnak, és építenek fel minden élőt és élettelent. A vitalizmust 500 éve kísérletileg is cáfolták, amikor először sikerült karbamidot szintetikusan előállítani. A jelenlegi modern anyagtudományunk maradéktalanul alkalmas az életjelenségek és az élettelen világ magyarázatára is, megfoghatatlan határvonalak és misztikus energiák nélkül is.
2019. szept. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Igazából, - egy pillanatra eltekintve a modern biológia definíciójától, csak a feltevés/gondolatkísérlet kedvéért - a régi (arisztotelészi alapú) természetfilozófia nem "alulról", hanem "felülről" ragadta meg az élő és élettelen közti különbséget, mégpedig azáltal, hogy megkülönböztette a külső, "áthaladó" mozgást/változ(tat)ást (actio transiens) és a belső, bennható mozgást/változ(tat)ást (actio immanens).


Tehát, ha nem is lehet közvetlenül megtapasztalni a határvonalat, ott tetten lehet érni, hogy az élőlény önváltoz(tat)ásra képes, amire az élettelen nem.


Ez önmagában, első pillantásra, nem zárja ki azt, hogy az élőnek ugyanolyan fizikája stb. legyen, mint az élettelennek.

2019. szept. 22. 16:29
 3/7 Ozmium42 ***** válasza:
80%
Zavaros. A kémia, az atomelmélet, a standard modell jelenlegi állásával mit kezdünk? Lesöpörjük? Az élet mibenlétének még csak köze sincs ehhez, nem is ezen a szinten létezik, hanem csak jóval magasabb szinten. Ezért nem is gondolja már senki, hogy az élet nem egy emergens viselkedése lenne az anyagnak, hanem valami esszenciális nemtudommi. Olyan, mintha azt akarnád bemagyarázni, hogy az asztal nem csak fa, hanem van benne valami esszenciális asztalság. Nem gondolkozik már így senki. Mellesleg érzek benne némi prekoncepciót is, ami az ókori, középkori embernek még megbocsátható, manapság viszont már inkább kerülendő.
2019. szept. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

"Zavaros. A kémia, az atomelmélet, a standard modell jelenlegi állásával mit kezdünk? Lesöpörjük? Nem gondolkozik már így senki."


A II. vatikáni zsinatig tanították ezt az elméletet a Kat. Egyházban filozófia-órákon, úgy, hogy megpróbálták az akkori tudományos álláshoz igazítani az arisztotelészi-skolasztikus felfogást (Aeterni Patris).


Viccet félretéve, vannak latin nyelvű tankönyvek, amelyek a relativitáselmélettől kezdve a kvantummechanikáig mindent be akartak integrálni a neoskolasztikus filozófiába.


Engem elsősorban eszmetörténeti szempontból érdekel a téma elsősorban, de most kíváncsi voltam, hogy megállná a helyét egy ilyen könyv érvelése. Lehet, hogy vannak még papneveldék, ahol ezt a klasszikus elméletet így tanítják, nem tudom.


Amúgy alapvetően ez a kérdés is inkább a "szubsztancia" létezésének kérdésköréhez tartozik. De most ebbe nem megyek bele.

2019. szept. 22. 19:17
 5/7 Ozmium42 ***** válasza:
77%
Azt hiszem, ennyit tudtam szólni a témához. A filozófia ilyen mélységben nem az erősségem, az biztos, hogy a modern természettudomány kizárja, mert tételes cáfolatai vannak rá. Aztán van a filozófiának olyan mélysége, ahol már a modern természettudományos módszertan, a materializmus, a redukcionizmus is megkérdőjelezhető. Csak hát kérdéses, hogy sikerül-e többet megtudnunk az életről vagy bármiről, ha megtesszük.
2019. szept. 22. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Egyébként itt van egy tanulmány, ami pont erről szól, talán világosabb lesz:


[link]

2019. szept. 22. 19:50
 7/7 A kérdező kommentje:

"Azt hiszem, ennyit tudtam szólni a témához."


Rendben.

2019. szept. 22. 20:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!