Mi a helyzet a hazugsággal a tízparancsolat alapján?
Ugyanazt a parancsolatot a különböző fordítások annyiféleképp adják vissza.
- Ne hazudj!
- Mások becsületén ne tégy kárt!
- Felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot ne tégy!
Gyakorlatilag az eltérő fordítások jelentésükben is eltérnek, hisz nem mindegy hogy valaki adott helyzetben a hamis tanúzásról, a becsületsértésről vagy a hazugságról beszél.
Most melyik a helyes fordítás?
Illetve hazugság esetében vajon egy kalap alá tartozik-e ha azzal kárt vagy örömet okozok? Teszem azt, egyik esetben hazugsággal kicsalok más emberektől egy csomó pénzt, másik esetben megdícsérem a szomszédasszony új ruháját, mert tudom hogy milyen büszke rá, holott a valóságban nem tetszik.
Teljesen mindegy hogyan fordítják, a lényegen nem változtat, hogy ami nem igazság, az hazugság.
Isten igazságát ne hasonlítsuk az ember által vélt igazsághoz.
Egyébként benne van a jelentésébe, ami alapigazságot tartalmaz. Ami hazugság, az nem egyezik a valósággal, vagy az igazsággal, és ezért a szépítés, csak az ember próbálkozása, a felelősség kibújása alól.
Szavakon kár lovagolni, Isten ugyan azt gondolja a dolgokról, az ember pedig szavakkal próbálja szépíteni.
#1
Megkérnélek hogy ne tereljük a témát, maradjunk a kérdésnél! Köszönöm!
Abban az egyben igaza van az előttem válaszolónak hogy gyakorlatilag mindhárom ugyanazt jelenti.Hazugsággal foltot ejthetünk mások becsületén, a hamis tanúzás is azért hamis mert hazudott az illető.
Tehát egyik sem elvetendő, sem nem külön kezelendő,mindhárom ugyanaz más aspektusból.
#3 Azért nem teljesen csak aspektusában különbözik a három. Hamisan tanúskodni is hazugság, igen, viszont hazudni még nem egyenlő a hamis tanúzással, lásd a fenti példát. Az ilyesmit persze hívják füllentésnek is, de kegyes hazugságnak is, végső soron hazugság. Ami különbség, a cél amire használja az ember a hazugságot, illetve az elért eredmény, ami ilyen esetben ugye pozitív.
Na és akkor ott a harmadik lehetőség, mások becsületében kárt tenni. Ehhez tulajdonképpen még csak hazudni sem kell, adott helyzetben lehet ezt úgy is ha igazat mondasz, csak épp olyasmit társz nyilvánosság elé amit a sértett nem akart nyilvánosság elé tárni.
"hazudni még nem egyenlő a hamis tanúzással"
De igen, az. Kétféle igazság nincs. A hamis az nem egyenlő az igazzal, tehát valótlan, másnéven hazugság.
Sőt, tovább is mehetünk, mi a helyzet például a túlzásokkal? Ha valaki azt mondja, fülig ért a szája, bűnös-e mert valótlant állított?
Illetve ha valakinek a valótlan állítása azon alapul hogy nem jól emlékszik valamire? Nyilván nem az a cél ilyen esetben hogy hazudjon az ember, hiszen azt hiszi, igazat mond, de közben mégsem.
Szóval mitől és miért számít lényegében bűnnek a hazugság? Kizárólag az igazmondás tényén alapul, és egy jóhiszemű tévesés is bűnössé tehet egy embert? Vagy az ártó szándék a lényeg, és egy kedvességből elkövetett kegyes hazugsággal nincs semmi gond? Esetleg tényleg csak a hamis tanúskodásról szól a parancsolat, és a hazugság általános tiltása csak hozzátoldás?
#7
Egyrészt de, két külön dolog. A hamis tanúzás tulajdonképpen egy hamis vallomás valamilyen peres ügyben. A hazugság egy sokkal tágabb fogalom.
Másrészt miért ne létezhetne több igazság? Egy vélemény kapcsán kapásból (mint például a szomszédasszony ruhája eset) annyi igazság létezhet ahány válaszoló van. De a mindennapok igazságai is rendszerint csak azon múlnak, milyen szempontból beszélünk valamiről. Például ha én 90-el autózok, Béla bá 50-el, Jóska pedig 70-el, akkor én mondhatom azt hogy Jóska lassú. Béla bá szerint viszont Jóska gyors. Két eltérő állítás, mégis mindkettő igaz.
Attól hogy vannak dolgok amelyek vagy feketék, vagy fehérek, és csak az egyik lehet igaz, ettől még a legtöbb esetben az igazság sokféle lehet, hiszen az bármikor lehet szubjektív és relatív is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!