Érezhetik magukat jól a buddhisták?
Úgy értem, a vilâgi életben. Buddha, azt mondja hogy a szenvedés az élet része és az ösvényre lépve, cél ezt megszüntetni. A szenvedés oka, pedig a vágy.
De ha valaki a világi életben követi ezt az ösvényt, akkor elkerulhetetlen, hogy vágy nélkül éljen. Célokat tűz ki maga elé az ember, el szeretne erni, jol szeretne magat erezni ...stb...
Meg a keresztenyseg a bűnt veszi alapul es a cel, a bunos elet elkerulese. Tehat itt direkt nem vetodik fel ilyen kerdes, hiszen valaki elhet bun nelkul a hetkoznapi eletben , de vagy nelkul nem.
Ez hogy van a buddhizmusban? A buddhistaknak nem lehetnek celjaik? Nem kovetheti az osvenyt az, aki mondjuk egy nagyobb hazra vagyik, vagy stb..
Ezt sosem ertettem meg a buddhizmusban
Koszi a segitseget, es bocsi az ekezethianyaaet
Buddhista tanitasokat ember legyen a talpán, aki át tudja tenni a 21. Századi hétköznapi életbe.
Amerikában persze megpróbálták, de nézd meg mennyivel másabb, eltorzult a nyugati buddhizmus, mint a Tibeti.
Ez olyan, mint az Ószövetség tanításai, sok helyen egyszerűen nem illik bele a mai világképbe. Látszik is mennyien bírálják.
Amúgy meg a vágyat még a legnagyobb buddhisták sem tudják kitépni a szívükből, mint ahogy a bűnt a legszentebb keresztények sem.
Ilyenek vagyunk, ezen segíteni lehet, de megszüntetni nem. Ezért nem szabad annyira mindig a világi életre koncentrálni, mint ahogy manapság az emberek teszik.
kis pontosítás: Buddha nem azt mondja, hogy a szenvedés az élet "része". A négy nemes igazságból az első: Bhava duukha. A létesülés szenvedés. A szenvedés radikális megszüntetését célozza a többi dogma (ez tant jelent, nem a megromlott értelmezésben használják) Az egyetlen "vágy", ami megtartható (inkább akarati mint érzésbeli dologról van szó), hogy kikerüljön a gyakorló az örvénylő létforgatagból. Ez egyben "cél " is- bár ez szintén nem a mai szóhasználat szerint van.
"Nem kovetheti az osvenyt az, aki mondjuk egy nagyobb hazra vagyik, vagy stb.."
Bizony nem.
A boldogság: nem a vágyak elérésében van - hiszen az újabb vágyakat szül (elértem valamit, de meg is kell tartanom, félek, hogy elvesztem, rögtön egy egy újabb vágy lép a helyébe). A boldogság madarát nem kergetjük, mert az mindig tovaszáll. Letisztult, "kiüresített" tudattal élni - az a "boldogság". Minél mélyebbre jutni a megismerésben. Egy zavaros tóban a Hold képe összetöredezett, nem is látszik - egy letisztult nyugodt tó hű képet ad a Holdról, a valóságról- a megismerés útján a "tiszta tó" tudattal lehet haladni. A buddha-tudatállapot felé. Ezt átélheti egy gyakorló és "boldog" - vagyis értelmét látja a gyakorlásnak. De nem cél, mert akkor zavaros és türelmetlen lesz a tudata, és görcsös a tevékenysége. Musotoku - cél nélkül, hátsó gondolat nélkül, előítéletek és prekoncepciók nélkül - Hát nem könnyű.
Nagyon is át lehet ültetni a buddhista tanításokat a nyugati életvitelbe.Egyénileg persze.És nem mindet.
2-s jó példa rá, hogyan nem érdemes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!