Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha a buddhizmus (vagy legalább...

Ha a buddhizmus (vagy legalábbis egyes irányzatai) ateista "vallás"/filozófia, akkor Buddha beszédeiben miért szerepelnek istenek?

Figyelt kérdés

Pl: (buddha tanító útjának kezdete:)"Mikor a Magasztos mindezt végiggondolta, úgy döntött, hogy megmarad magányában, és nem fogja hirdetni a Tant. Ám ekkor Brahmá, a Teremtő, gondolata erejével meglátta a Magasztos elhatározását, és ezt gondolta:(...)"


Vagy:

(Buddha távozása otthonából)"Elérkezett Sziddhattha királyfi megvilágosodásának ideje, mutassunk neki jelet! - szóltak az istenek. Egy istenfiút átváltoztattak vénségtől roskatag, csorba fogú, ősz hajú, görnyedt, botorkáló, botra támaszkodó, reszketeg aggastyánná, és elébe küldték. A Bódhiszattva és kocsisa megpillantotta. Ekkor a Bódhiszattva - a Mahápadána-szuttában megőrzött hagyomány szerint - megkérdezte kocsisától:(...)"


Ez nekem kissé ellentmondásos. Valahogy nem tudom összeegyeztetni azzal, amiket eddig a buddhizmusról olvastam. Aki esetleg jártas a témában (és NEM keresztény hittérítő), az el tudná magyarázni? A mai buddhisták hogy gondolkodnak erről? Mert ha pl Buddha tényleg találkozott egy istennel, ebből hogyhogy nem az következik, hogy a buddhisták az isteneket is "tisztelik"(nem tudok jobb szót rá)? (+ A zen irányzat mit mond erről?- ez nagyon érdekelne)


A válaszokat előre is köszi :)



2018. márc. 29. 15:51
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
59%
Kedves Kérdező! Nem kaptál választ a kérdésedre, bár a 4. válaszoló "kapiskálta", de téve választ adott. A buddhizmus ateista vallás. Az, hogy maga a Buddha is találkozott istenekkel (Brahmá, a teremtő, Indra, a félistenek királya stb.) nem istenhitet jelent, olyan értelemben, ahogy az Istenről a legtöbb vallás válekedik. A nyugati értelmezés szerint (de az ábrahámi vallások mindegyikében) az Isten egy mindenható, örök lény, akinek a szubsztanciája, hogy örökké, változatlan formában, feltételektől függetlenül létezik. A buddhizmus nem tagadja a hindu mitológia politeizmusát, de az istenek nem élnek örökké, hanem a létük fájdalmas bukással ér véget, bekerülnek a szamszára örök körforgásába. A Létkerékből kikerülni csak a megvilágosodottak (arhatok) és a tökéletesen felébredettek, a buddhák tudnak. Azt, hogy a "mai buddhisták", hogy gondolkodnak erről, láthattad a válaszokból. (Ellentmondásosan, mert a többség laikus.) Az egyes iskoláknak vannak eltérő, de a lényeget illetően egybevágó tanításai. (Hinajána, mahajána, vadzsrajána, de ezek főleg a gyakorlás módszerében térnek el egymástól.)
2018. márc. 30. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Mansour ***** válasza:

"Azt, hogy a "mai buddhisták", hogy gondolkodnak erről, láthattad a válaszokból."

Én nem vagyok buddhista, de próbáltam a tudásomnak megfelelően jó választ adni. És szerintem nem is áll a válaszom ellentétben azzal, amit írsz, mint ahogy a többi válaszolóé sem. Lehet, hogy hiányos, de szerintem nem téves. Esetleg a hangsúlyokban lehetnek eltérések. Szóval mi téves a válaszokban?

2018. ápr. 1. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

Köszi az alapos válaszokat!


Még lenne kérdés: ha én mondjuk nem hiszek semmiféle istenben, de a buddhizmus tanaival nagyon azonosulni tudok, lehetek "buddhista"? Eljárhatok pl. egy zen közösségbe meditálni?

2018. ápr. 1. 12:26
 14/14 anonim ***** válasza:
100%
Voltam zen közösségben, és: igen. Nem számít, miben hiszel.
2018. ápr. 1. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!