A Bibliában miért bűn a jó és a rossz tudása?
A jó és a rossz tudása nem bűn, VISZONT nagy felelősséggel jár. Innentől már nem lehet gondtalanul élni, hanem számolni kell a tetteink következményeivel. Kicsit olyan ez, mint amikor az ember felnő és összeomlik a gyerekkori világa... ami, valljuk be, nehéz. Isten ettől szerette volna megkímélni az embert, de az ember mást választott.
Szóval nem bűn a jó és rossz tudása, hanem onnantól kezdve tudsz bűnt elkövetni, hogy tudod, hogy ez és ez bűn, és mégis megteszed.
Éva megkisértette a kígyó. Azt mondta, hogy a jó és rossz tudás gyümölcsétől olyan tudásra tesznek szert, mint amilyen istennek van.
Nem az a bűn, hogy evett a gyümölcsből, hanem hogy isten akart lenni. Emberiség egyetlen bűne ez, születésétől fogva. Mint egy marionett bábu, el akarjuk vágni magunkat. Fel akarunk az ő magasságába menni. Hátat fordítunk neki.
"nem bűn a jó és rossz tudása, hanem onnantól kezdve tudsz bűnt elkövetni, hogy tudod, hogy ez és ez bűn, és mégis megteszed."
Nem stimmel.
Isten NEM várta meg, míg ténylegesen is elkövetnek egy bűnt (pedig nem is biztos, hogy megtették volna), hanem rögtön kiűzte őket.
Tehát szerinte a jó és a rossz tudása IS bűn!
"A kígyó kételkedve fordult Évához, hogy valóban azt mondta Isten, hogy nem ehetnek a kert gyümölcseiből. Éva úgy válaszolt, hogy ehetnek, de csak egyből nem, ami a kert közepén van a tudás fájának gyümölcséből, nehogy meghaljanak. A kígyó kétségbe vonta Isten szavát, hogy attól még nem fog meghalni: "Isten jól tudja, hogy amely napon abból esztek szemetek felnyílik, olyanok lesztek mint az Istenek, akik ismerik a jót és a rosszat". Éva látta, hogy a gyümölcs jó és tetszetős, evett belőle és Ádámnak is adott belőle. Rögtön felnyíltak szemeik, és látták, hogy meztelenek. Ezért fügefa levélből ruhát készítettek maguknak és eltakarták magukat."
(Wiki)
Azért mert: "Éva LÁTTA, hogy a gyümölcs jó és tetszetős, evett belőle és Ádámnak is adott belőle. Rögtön FELNYÍLTAK SZEMEIK, és LÁTTÁK, hogy MEZTELENEK. Ezért fügefa levélből RUHÁT készítettek maguknak és eltakarták MAGUKAT."
Mert, CSAK!
Amúgy a legtöbb hívő úgy magyarázza, hogy ez az engedetlenség bűne volt. E szerint az isten vakhitet várt el tőlük.
Szerintem viszont ez a fajta összeomlás bele volt kódolva a teremtésbe: már leírtam párszor, hogyan.
Amúgy, ha objektíven nézzük: az isten CSAKIS azért tette oda azt a fát, hogy az emberek bűnbe essenek. Semmi más célja annak a fának nem volt. Előre tudta azt is, hogy bűnbe fognak esni.
Szerinted akkor itt ki követte el a legnagyobb bűnt?
Ráadásul előre megfontolt szándékkal, és nem megtévesztve?
Még egy dolog: ezért az iszonyú "bűnért" szerinted mi lett volna a megfelelő büntetés? Te pl. mit csinálnál a gyerekeddel hasonló esetben?
Pl. egy évesen a tiltásod ellenére megenne egy olyan ételt, amitől rögtön megtanulná, hogy mi a jó és mi a rossz.
Szóval: mivel büntetnéd te ezt?
Halállal?
Ja, és még annyit, hogy a hívők annyira rettegnek még ettől a kérdéstől is, hogy azonnal 0%-ra lepontoznak mindenkit, aki csak érdemben hozzá mer szólni.
Írni persze semmit nem tudnak... max. kimásolnak egy részletet a Bibliából, amelyik leírja, hogy milyen ravasz volt a kígyó, meg mit mondott. Ennek persze semmi köze a kérdéshez.
"Az Úristen parancsot adott az embernek: A kert minden fájáról ehetsz. De a jó és rossz tudás fájáról ne egyél, mert amely napon eszel róla, meghalsz." (Ter 2,16-17)
A jó és a rossz tudás nagyobb tudást jelent, azt a képességet, hogy az ember jobban el tud igazodni a hasznos és a káros dolgok világában. Egy kisgyereknek például elég csekély a jó és rossz tudása:
"S kisgyermekeitek, akikről azt mondtátok, hogy zsákmányul esnek, meg fiaitok, akik még nem tudják, mi a jó és mi a rossz, eljutnak oda. Igen, nekik adom, ők fogják birtokba venni." (MTörv 1,39)
De már egy nagyon öregnek sem valami nagy:
"Most nyolcvanesztendős vagyok. Meg tudom még különböztetni: mi a jó és mi a rossz?" (2Sám 19,36)
Ahhoz, hogy valaki jó király legyen ez elengedhetetlen:
"Adj hát szolgádnak éber szívet, hogy meg tudja különböztetni a jót meg a rosszat. Mert hisz ki tudná másképp kormányozni ezt a te népes népedet?" (1Kir 3,9)
S hát persze az angyaloké jóval nagyobb:
"Hiszen uram, királyom olyan, mint az Isten angyala, tudja, mi jó s mi rossz." (2Sám 14,17)
A jó és rossz tudás egyszerűen nagyobb tudást jelent. A héber nyelv ugyanis nem tudja fokozni a mellékneveket, hanem mindig ilyen körülírásokat alkalmaz.
A jó és a rossz tudás fájáról nem azért nem szabadott enni, mert Isten sajnálta tőlük a nagyobb tudást, hanem mert az a tudás nem vált volna a javukra, túl nagy lett volna az ára. Egy kisgyereknek sem engedjük, hogy ismerkedjen az éles késsel, mindent a maga idejében. Ádám és Éva azért evett a fáról, mert olyan tudású akart lenni, mint az isteni lények, mint az angyalok. Ehelyett azonban az Istentől való eltaszítottság mélységeit és fájdalmait kellett megtapasztalnia. A tudása valóban nagyobb lett, csak nem azon a téren, ami kívánatos lett volna, becsapták.
Tehát Isten nem általában a jó és a rossz tudását, egyáltalán nem a nagyobb tudást tiltotta meg az embernek, hanem kifejezetten csak annak a fának a gyümölcsét, annak a fának a nagyobb tudásától tiltotta el. Van tudás, ami káros tudás, mert nem rendelkezünk még kellő egyéb tudással, amellyel a maga helyén tudnánk kezelni a dolgot.
szp72, nagyon szép, amit itt leírtál, csak egyetlen bibi van vele: ha az emberiség megszerezte ezt a tudást, akkor miért kellett még külön, és nagyon keményen büntetni érte?
Nem az lett volna az isten feladata itt, hogy a sokkot mérsékelje?
Tudsz válaszolni a #16-os kérdésre?
Ráadásul minek kellett egy ilyen fát ültetni egyáltalán?
Kinek volt erre szüksége?
Gondold csak el, ha a kertedben van egy fa, akkor annak nyilván célja kell, hogy legyen, de Istennek nyilván nem volt rá szüksége, az angyaloknak sem, hiszen azok már tudták, amit tudtak.
Egy csapda volt ez a fa, egy tesztelés, egyedül a pár részére, mert a kígyó is vágta már a dolgokat.
Hívhatnánk akár bűnbeesés fának is.
Másrészt a szöveghez közvetlenül kötődő felöltözés nem volt talán az ínyére? Isten talán elkötelezett nudista?
Nem hinném.
Lehetséges, hogy ez volt annak a próbája, hogy mennyire önállóak, megkezdhetik e a szaporodást, sokasodást, de ezt nyilván egy viszonylag szűk helyen nem érdemes elkezdeni, mert az Éden hamar kicsi lett volna nekik.
Másrészt a szabad élethez szükségük is volt a megszerzett tudásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!