Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogy lehet az, hogy olyan...

Hogy lehet az, hogy olyan sok, egymástól távol élő népnek hasonló a teremtéstörténete?

Figyelt kérdés

A Youtube-on a CrashCourse csatorna, ami mindenféle tantárgyban (biológia, történelem, pszichológia stb.) rendelkezik egy mitológia témájú videósorozattal is.


Elkezdtem nézni, és van egy olyan része a sorozatnak, ami a világ teremtéstörténeteivel foglalkozik, tehát dióhéjban elbeszéli ezeket a történeteket és aztán hasonló motívumokat emel ki köztük.


A nyugat-afrikai yoruba, az ókori egyiptomi teremtéstörténet egyik verziója, a Biblia teremtéstörténete, és az aztékok teremtéstörténete között például sok közös motívum van:


-Kezdetben volt az Ige, és az Ige vala Isten


-A Föld kietlen és sivár volt, és Isten lelke lebegett a vizek felett


-Ezek után Isten elválasztotta egymástól az eget és vizeket, a nappalt és az éjszakát, létrejöttek egy uniform kaotikus állapotból az alapvető ellentétek


-A többistenhívő vallásokban (pl. egyiptomi, yoruba, azték) ilyenkor jelenik meg a Főistenen kívüli többi isten


-Ezek után megjelennek az emberek is, és egy édeni, egyenlő állapot jön létre a társadalomban, ami valamiért nem megfelelő. A yorubáknál egy fán mászkáló ravasz kamélon (ugye milyen ismerős) súgja a főisten fülébe, hogy osszon ki véletlenszerű kisebb hatalmakat más istenek számára, az emberek pedig dolgozzanak, és legyen köztük gazdag és szegény, ügyes és béna, szerencsés és szerencsétlen, jó és rossz. Ezek után az emberek létrehoznak egy közös várost, ahol megpróbálnak együtt dolgozni, és egyre monumentálisabb. Azonban hamarosan viszályok törnek ki, és az emberek szétszélednek a városból, így jönnek létre a különféle népek és nyelvek. Ez Bábel tornyának történetére hasonlít.



2018. febr. 1. 18:26
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%
Intuitívan.
2018. febr. 5. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
89%

Mondd el nekem nagyon bölcs 43%-os, hogy milyen hibákat véltél felfedezni a gondolatmenetemben.

Bírom amikor lehülyéznek valakit az emberek, de nem bírják megindokolni mi az oka.

2018. febr. 5. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
93%
Az emberi gondolkodásmód és viselkedés a világon mindenhol ugyanazokra a sémákra épül, csak az ezekre épülő szokások mások. Nincs abban semmi meglepő, hogy ha megkérünk két embert a Föld két átellenes pontján, hogy találjon ki magyarázatot ugyanarra a jelenségre, akkor lesznek közös pontok. Mivel azonos a téma, és mert mindketten hasonló logikával, és hasonló tapasztalatokkal rendelkeznek, ez szinte elkerülhetetlen. Én magam sokkal érdekesebbnek tartom a különböző vallások és kultúrák közti különbségeket, mint a hasonlóságokat :)
2018. febr. 5. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
89%
Mert ezek a mítoszok az emberi gondolkodásmódból adódnak.
2018. febr. 5. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

12.Hsz!


Egy ötletvadász elképzeléseiből sosem lesz tradíció.Az,az emlékezésekből összeadódó látásból keletkezik.


A feudalizmus első földbirtokosa évezredekkel a sumérok után született.


A rabszolgatartó rendszer sincs 6000 éves.


A kollektív tudat,ismeret nem fogad el semmilyen tévedést.Hamar megszabadul a meghallgatás adományától,a feledékeny mesélő.


A vallások születése,nem Hofik fantáziadús erényeire vezethető vissza,hanem nemzetté vált népek jellemző emberi tulajdonságaira.


A különböző nemzetek jellemzően azonos tartalmú történetei, valóságban megtörtént eseményekre vezethetők vissza,melyeket a különböző nemzetek,a különböző tulajdonságaik,szemléletük hozzáadásával módosultak.

2018. febr. 5. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!