Hogy lehet az, hogy olyan sok, egymástól távol élő népnek hasonló a teremtéstörténete?
A Youtube-on a CrashCourse csatorna, ami mindenféle tantárgyban (biológia, történelem, pszichológia stb.) rendelkezik egy mitológia témájú videósorozattal is.
Elkezdtem nézni, és van egy olyan része a sorozatnak, ami a világ teremtéstörténeteivel foglalkozik, tehát dióhéjban elbeszéli ezeket a történeteket és aztán hasonló motívumokat emel ki köztük.
A nyugat-afrikai yoruba, az ókori egyiptomi teremtéstörténet egyik verziója, a Biblia teremtéstörténete, és az aztékok teremtéstörténete között például sok közös motívum van:
-Kezdetben volt az Ige, és az Ige vala Isten
-A Föld kietlen és sivár volt, és Isten lelke lebegett a vizek felett
-Ezek után Isten elválasztotta egymástól az eget és vizeket, a nappalt és az éjszakát, létrejöttek egy uniform kaotikus állapotból az alapvető ellentétek
-A többistenhívő vallásokban (pl. egyiptomi, yoruba, azték) ilyenkor jelenik meg a Főistenen kívüli többi isten
-Ezek után megjelennek az emberek is, és egy édeni, egyenlő állapot jön létre a társadalomban, ami valamiért nem megfelelő. A yorubáknál egy fán mászkáló ravasz kamélon (ugye milyen ismerős) súgja a főisten fülébe, hogy osszon ki véletlenszerű kisebb hatalmakat más istenek számára, az emberek pedig dolgozzanak, és legyen köztük gazdag és szegény, ügyes és béna, szerencsés és szerencsétlen, jó és rossz. Ezek után az emberek létrehoznak egy közös várost, ahol megpróbálnak együtt dolgozni, és egyre monumentálisabb. Azonban hamarosan viszályok törnek ki, és az emberek szétszélednek a városból, így jönnek létre a különféle népek és nyelvek. Ez Bábel tornyának történetére hasonlít.
Ebből egyenesen következik az ésszerű következtetés:
Egy teremtés történet volt,amit különböző népek,emberek különbözőképpen őriztek meg hagyományaikban személyiségükhöz alakítva a megtörténtek leírását.
Mert sok mitológia régebbi mitólógiákból köpködök.
Pl. Noé bárkája,Jézus élet...
A vallások jellege és képzeletvilága általában nem abban különbözik, hogy melyik népé, hanem hogy az adott nép milyen társadalmi rendben, milyen civilizációs, technikai szinten él.
A természetvallások hasonlóak, ott a természetet félik, mert az ő életük attól függ.
A kötött társadalomban élők már tesznek a természetre, a vallásaik másról sem szólnak, mint a fejük fölött lévő uraktól való félelemről.
A görög demokráciában az istenvilág is egy nagy szanaszéjjelség.
A vallás hasonlít a társadalomra, a képzetei az emberek gondolkodásmódjára. Az emberek viselkedése és gondolkodásmódja pedig eléggé egy kaptafára van húzva, messze nem csak vallási dolgokban.
Az emberek szeretik átvenni egymástól azokat az ötleteket amik tetszenek nekik.
Képzeld el, hogy 6000 évvel ezelőtt a suméroknál vagy egy szolga, írás és olvasástudatlan, talán még beszélni is alig tudsz, így az egyetlen dolog amit az istenekről tudsz az az amit hallottál a birtokosodtól, hogy sokan voltak, az egyiknek Enki a neve, volt valami fickó, akit figyelmeztettek egy özönvíz jöttéről, meg még annyit, hogy ők csináltak minket... egyik nap felszabadítanak rabszolgaságodból a szorgosan végzett munkádért cserébe, te pedig kapva az alkalmon, hogy egész életed egy földesúr birtokán élted le, elmész világot látni. Utad során terjeszted azt a "tudást", amit tudsz, sokszor tévesen, mert félrehallottál neveket vagy csak szimplán nem emlékszel rájuk olyan jól, de az embereknek tetszik, és együtt újabb történeteket találtok ki, közben csapódik melléd pár másik sumér, aki kiegészíti még valamicskét a történetet, szintén téves információkat használva és bumm, megszületett az új vallás. :)
Persze ez egy nagyon leegyszerűsített magyarázat, de így érted hogy működhetett. :)
A CrashCourse pedig nagyon király csatorna! :D
9.Hsz!
Majd,ha benő a fejed lágy része,megtanulod,hogy miként jött létre a kultúra!...Jó esetben.Egyébként könnyen hülyének néznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!