Miért tapasztalható a történelmi egyházak egyre csökkenő hívő létszáma?
Szervusztok. Azt tapasztalom főleg itt Magyarországon belül, többek között a kis városban is ahol lakom, hogy a Katolikus és Református templomba is egyre kevesebb ember jár, igazából alig van pár ember. Ha esetleg nagyobb alkalom van, akkor is a megjelentek többsége idős, és ezen emberek közül is legközelebb már szinte nem is jön senki.
Viszont voltam a Jehova tanúinál, és van tapasztalatom karizmatikus gyülekezettel is ahol viszont rengeteg fiatal, középkorú ember van, és volt, ahol 100-120 ember is volt, szinte teli a gyülekezet terme. 100-120 ember talán karácsonykor ha van nálunk a városban, egy évben egyszer, amíg ezen gyülekezetekben minden héten több alkalommal is ennyien vannak. Minek köszönhető ez?
Köszönöm szépen a válaszokat, amik nem a kérdésemet és engem akartak kritizálni. Azért írtam a kérdésemben többféle tapasztalatot, mert Református vagyok, de ökumenikus alkalmon voltam Katolikus templomban is, valamint az életem egy furcsa szakaszában ellátogattam egy királyterembe is, a karizmatikus egyházakról csak videóból látott tapasztalatom van.
Én a magam részéről úgy érzem, a történelmi egyházak Istentiszteletén tudok a legjobban elmélyülni, például van a városunk mellett egy falu, ahol szokott ökumenikus karácsonyi Isten tisztelet lenni, az ottani hangulat, és érzés rendkívül felemelő volt számomra.
Viszont kedvemre való néhány karizmatikus zene is, mint a Hillsong, Chris Tomlim, Plumb, ha ezek azoknak mondhatóak.
Sajnos a Jehova tanúknál eléggé rossz tapasztalatim voltak, először kedves embereknek tűntek, de amikor elkezdtem egyre mélyebb kérdéseket feltenni egyre mogorvábban kezdtek rám nézni, ami számomra eléggé furcsa volt. Nyilván sok kérdésem volt, hiszen én már azért Bibliát olvasott ember voltam akkor is, így bizonyos dolgokat máshogy láttam, mint ők, számomra viszont eléggé unszimpatikus volt a feszült légkör, bizonyos kérdéseim feltétele után. A gyülekezeti alkalom bár többnyire jó hangulatúnak tűnt, de azt éreztem sok emberen, hogy megjátssza magát, és nem őszinte a viselkedése. Viszont, ami végleg elvezetett a szervezettől, a heti szituációs gyakorlatok, ahol végig kellett néznem, hogy katolikus, református, hit gyülekezete, evangélikus, baptista, és egyéb egyházakat nevetség tárgyává tettek, az egyik szituációs gyakorlatba egy öreg katolikus néni lett kiparodizálva, ahogyan halottak napján a temetőbe igyekezett. Azt hiszem, hogy ebben éreztem először nagyon a képmutatást, és a szeretetlenséget.
Amit a református, katolikus egyházakban hiányolok a kommunikáció, ami viszont a Jehova Tanúknál, és ahogy látom a Hit gyülekezetében, Adventista egyháznál is meg van. Én személy szerint szívesen beszélgetnék más gyülekezet taggal a hitemről, vagy mások hitéről, a lelkésszel is sok mindent megbeszélnék különböző bibliai igehelyekről, de miután vége az Isten tiszteletnek, mindenki megy amerre lát, és ennyi. A legtöbb embert ismerem is a gyülekezetben, és nem olvasnak Bibliát egyáltalán, számomra ez kicsit furcsa, mert én majdnem minden nap olvasok, de nem tudok senkivel beszélgetni ezekről.
Tehát egy részt a történelmi egyházakban az Isten tiszteletet áthatóbbnak érzem, viszont amit leírtam, hogy nem tudok a hitemről kikkel beszélgetni, hiányoznak.
Érdemes érdeklődnöd akkor máshol is, nem tudom hol laksz.
Nálunk (katolikus község) van különböző rendszerességgel van bibliaóra, felnőtt hittan, családos hittan, ifi hittan, különfée imacsoportok, cursillo, stb... Ráadásul úgy, hogy 2 helyen is szolgál egyszerra a papunk. Lehet nálatok a lelkésznek még több helyre, nagyobb távolságokra kell járnia, így nem fér bele az idejébe.
Ezen alkalmakon (legalább is a hittanon) mindig van egy adott téma, de beszélgetős jellegben zajlanak, ha van kérdésed, akár témától függetlenül is, fel lehet tenni bármikor.
Itt két dolog van.
A történelmi egyházak azért veszítenek híveket, mert a tudomány már van olyan fejlett, hogy sok embernek ez elegendő. Másrészt - mivel azt hiszik (hitték), hogy nyeregben vannak, ezért lazítottak. Nem erőltették meg magukat.
Itt az eredmény.
Most már kapkodnak, de kisebb sikerrel.
A karizmatikus egyházak, szekták pedig minden létező dolgot megtesznek, hogy híveket szerezzenek, bármi áron.
Ezért aztán az elveszett, válságban lévő emberek többnyire oda mennek.
A történelmi egyházak politikával keverednek, politikáról beszélnek, és vallás helyett politikát hirdetnek. Nyilván az emberen is sok múlik, de én sem szívesen térek be egy olyan templomba, azol azt verik a hívők fejébe, hogy szavazzanak a fideszre, mert attól szép és jó lesz a világ.
A kisebb gyülekezetek a politikától jobban tudnak függetlenedni, éppen ezért több lehetőségük van a valódi mondanivalóra koncentrálni - emellett az alkalmak felépítése és előadásmódja is közvetlenebb, jobban megfogja a fiatalabb rétegeket.
Szia
a kommentedhez
Csodálkozom, azon, amit a gyölekezetben tapasztaltál, mert én huszon éve járok, de soha nem tapasztaltam ilyet! Persze nem azt akarom írni, hogy akkor nem igaz a tapasztalásod. Biztosan igaz, csak hidd el ez nem általános. Soha nem fordult még elő az én gyülekezetemben, hogy bármelyik vallást kipécézzék.
Viszont az igen, arról tanulunk, hogyan adjuk át az embereknek a Biblia üzenetét. Nézd ezt tette Kriszus is, a szamártai asszonnyal. Kiigazította a gondolkodását és meggyőzte őt az igazságról. Persze mi messze nem vagyunk olyan jó tanítók, mint a tökéletes Krisztus, de éppen tanulni járunk a gyülekezetbe.
A beszélgetés.
Nem biztos, hogy a gyülekezet előtt, vagy után van idő az lapos beszélgetésre(lehet ez történt veled?), de mi éppen olyan embereket keresünk, miközben házról-házra járunk, akik hajlandóak velünk alapos bibliai beszélgetésekre gyakrabban is, főleg az olyan emberekkel, akiknek sok-sok kérdése van. - hát ezt sem értem, neked ez miért nem sikerült:-)
Elküldök neked egy kisfilmet, mert elovasva az írásodat nekem úgy tűnik több ponton is hasonlít a történetetek.
Ha nem, elnézésedet kérem:-)
Ennek oka a perszonális fejlődés és szabadságigény.
Az embereket egyre nehezebb megvezetni, akolba terelni.
Minden vallási szerveződés intézményesített formája a hívők szellemi rablánca, félelmeik kihasználása és félrevezetés egy kis anyagi lenyúlással. Bár a leírásod a jehovák propagandája, ugyanakkor egyik 19, a másik 1 híján 20! A keret más, de a lényeg minden irányzatnál ugyanaz. A vallási közösségek kora, ideje és aktualitása lejárt. A technikai fejlődés és az emberi önismeret lassan leverte a vallás rabláncait, hogy az ember ne képzeletbeli agyszüleményekre hárítsa saját felelősségét (vagy felelőtlenségét), hanem merjen szembenézni önmaga sorsával és végzetével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!