Római katolikusok! Mi a bérmálkozás lényege? Milyen kortól lehet bérmálkozni? Milyen alapon nem a keresztelés előtt történik?
Egy szentséget nem lehet kiszolgáltatni annak, aki nem keresztény, kivéve a keresztséget és a házasságot. A bérmálkozásnak előfeltétele a keresztség, mivel annak megerősítése. A keresztség belépés az egyházba, a bérmálás ennek megerősítése, és felszerelés Jézus katonájává a római katolikus egyházban. Felnőttkeresztség esetén gyakran azonnal keresztség után meg is bérmálják az Egyház új tagját, aki elsőáldozik is ugyanazon a misén. Görög katolikusoknál a pap a keresztelő után azonnal bérmál.
16 éves életév betöltése után lehet felvenni, de ez egyházmegyénként változik.
Nem keresztényként csak a vízkeresztséget lehet felvenni. A bérmálás lényege a megerősítés, a felnőtt kereszténnyé válás.
Érdemes tudni, hogy nem lehet ugyanaz a víz- és a bérmakeresztszülő. Bérmáláskor egy szent nevét is felveszed, akit védőszentedül fogadsz, őt szeretnéd követni valamiban. Az ő neve lesz a bérmaneved. Nőnek lehet férfi is és fordítva.
7 éves katona?
Mintha túl fiatal lenne a katonáskodáshoz!
A bérmálás szentsége 1) a Szentlélek hívása a bérmálkozóra, hogy terjessze ki rá ajándékait (pl bölcsesség, jámborság, értelem, Istenfélelem, stb). Kb mint az apostolokkal történt pünkösdkor, csak lángnyelvek nélkül. 2) a felnőtté avatás szertartásának is szokták emlegetni, elsősorban azért, mert a bérmálkozás után az illetőre teljes egészében vonatkoznak az egyház parancsolatai (pl böjt megtartása), másodsorban pedig azért, mert (tudtommal) csak a 13. életévüket betöltöttek vehetik fel.
Egyúttal a bérmálkozó választ egy védőszentet, aki számára példaértékű, valamint egy bérmaszülőt, aki "felelőséget vállal" a bérmálkozóért, hogy saját példájával és ténykedésével a bérmálkozó vezetője (mentora) lesz, annak hitbéli életében.
Felnőtt keresztelőnél egyszerre szolgáltatják ki a keresztség szentségével, mivel akkor már a keresztelkedő teljes tudatában vállalja a hitét, annak minden velejárójával együtt.
4.Hsz!
Részlet,a Magyar Katolikus Lexikonból:
"Ez az életkor jogi értelemben a 7. életév betöltése (891.k., 97.k. 2.). A CIC 1917. kb. hét éves kort jelölt meg a ~ számára. Halálveszély esetén, valamint megfelelő és súlyos okból korábban is ki lehetett szolgáltatni. - Ilyen oknak számított a korábbi ~t kívánó törv-es szokás is. Ez volt a helyzet Spo-ban és Latin-Amerikában, ahol hét évesnél kisebb gyermekeknek, gyakran pedig közvetlenül a keresztelés után adták ezt a sztséget."
Részlet,az 1.HSZ-ból:
"A keresztség belépés az egyházba, a bérmálás ennek megerősítése, és felszerelés Jézus katonájává a római katolikus egyházban."
A katolikus jog szerinti 7 éves gyermeknek van-e elég érettsége saját,önálló hitre jutáshoz?
Mi alapján keresztelhető meg egy csecsemő,a saját hitvallás nélkül?
A keresztelés varázserővel bír a megkereszteltre, annak akarata ellenére?
Én elhittem, hogy szimplán kérdezel valamit, de az ilyen kekeckedéssel, csak magad alatt vágod a fát.
Attól, hogy valakit megkeresztelnek, nem szorítanak pisztolyt a fejéhez, hogy már pedig menj a templomba.
A katolikus családban a nevelés, a család mindennapjaihoz tartozik a vallás.
Ez olyan, mintha nem etetnéd a gyermeked, mert szerinted nem tudja eldönteni mit eszik. Vagy nem szólnál rá, hogy ne menjen ki a 6 sávos útra, mert hogy az, az akarata ellenére van...
8.Hsz!
A kérdéseim valós kérdés,amikre tudni szeretném a hiteles válaszokat.
Alábbi kérdéseim szintén nagyon fontosak,hisz megérteni szeretném a bérmálkozás logikáját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!