Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Isten is hibázhat?

Isten is hibázhat?

Figyelt kérdés

Az özönvíz egy előzetes tévedés miatt volt, mert teremtményein gonoszság uralkodott el, így megbánta hogy létrehozta őket. Noé-ék ugyan túlélték engedelemből, utána Isten azt mondta, többé nem törlök el vízözönnel minden teremtményt, így létrejőve az ószövetség.


Tehát amikor azt mondjuk, hogy Isten tökéletes, aki soha nem hibázik akkor tévedünk? Minden és mindenki hibázhat?



2017. ápr. 20. 09:31
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
22%

A templomi hívők szerint Isten tökéletes, tehát minden más véleményt 0-ra pontoznak.

Pedig mindenki tudja, hogy sem az ember, sem a világ, semmi-semmi nem tökéletes körülöttünk.

És ha Isten azt hiszi magáról, hogy egyedül ő a tökéletes, akkor eléggé öntelt, beképzelt saját magát illetően ahhoz, hogy már ez miatt sem lehet tökéletes! :)))

2017. ápr. 20. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Értelemszerűen nem. Az özönvíz kapcsán felmerülő legsúlyosabb kérdés: mi indokolhatta, ill. indokolhatta-e bármi is az egész emberiség eltörlését úgy, hogy Isten mindössze 8 embert ítélt túlélésre alkalmasnak? A választ az I.Móz. 6:5 és 12-13. verseiben találjuk:


„És látta az Úr, hogy megsokasult az ember gonoszsága a földön, és hogy szíve gondolatának minden alkotása szüntelen csak gonosz... Tekintett azért Isten a földre, és íme meg volt romolva, mert minden test megrontotta az ő útját a földön. Mondta azért Isten Noénak: Minden testnek vége elérkezett előttem, mivelhogy a föld erőszakoskodással telt meg általuk: és íme elvesztem őket a földdel egybe.”


Tehát a romlás az egymást követő emberi nemzedékekben -

részben a genetikus átöröklés, részben a negatív minta követése révén - egyetemessé vált. Az I.Móz. 4:19 és 23 verseiből kiderül, hogy Kain leszármazottai között igen gyorsan elterjedt a többnejűség, és ismétlődött a gyilkosság, vagyis a bűn gyökerekig ható volt (lásd a „szív gondolatának minden alkotása szüntelen csak gonosz”). Az „erőszakosság teljessé válása” révén előbb-utóbb a teljes önpusztítás fenyegette az emberiséget - beleértve azokat az igazakat és ártatlanokat is, akiket így Isten a vízözöntől megkímélt.


Nem véletlen, hogy az Özönvíz után az I.Móz. 9:6 szerint, aki ezentúl emberi életet olt ki, azt az emberek kötelesek halállal büntetni - nincs helye az Istenre várásnak. Innen származtathatjuk a közigazgatás, a polgári hatalom, állam, mint intézmény születését. (lásd Pál apostol szavait: „Mert a fejedelmek nem a jó, hanem a rossz cselekedetnek rettegésére vannak.” Róm 13,3)

Indokolt felvetni a kérdést, hogy korábban miért szavatolta Isten Kain élethez való jogát, annak ellenére, hogy gyilkosságot követett el, és vajon milyen megfontolásból rendelkezett az özönvíz után másként?

A válasz kézenfekvő: Isten jól tudta, hogy hova vezet, ha a rosszat büntetlenül hagyják, de mi, emberek - rosszul felfogott irgalmasságtól vezéreltetve - ezt nem hittük volna el, és a mai napig hajlamosak vagyunk felülbírálni. Az özönvíz előtt a gyilkosok büntetlenül hagyása az egész emberiség gyors ütemben történő erkölcsi hanyatlásához, elkorcsosuláshoz és pusztuláshoz vezetett. E tapasztalat után Isten joggal várhatta el, hogy az emberiség okul, belátja és elfogadja az igazságszolgáltatás szükségességét.


Üdv. Péter

2017. ápr. 20. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 anonim ***** válasza:
28%
Nem téved. Az, hogy te gonosszá válsz, az a te döntésed, és így döntöttek azok is, akik Noé idejében éltek.
2017. ápr. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 Girgoy ***** válasza:
100%

Ne felejtsük el, hogy bármit okoskodunk, azt mi emberi korlátaink között okoskodjuk, Isten viszont meghaladja az embert.


Tulajdonképpen mit nevezünk mi hibának? Tulajdonképpen azt, amikor valaki utólag jön rá, arra, hogy jobban is dönthetett volna akkor. Tehát egy későbbi pillanatban tisztábban látja a helyzetet, mint egy korábbiban. Azért, mert az ember nem tökéletes és ingadozik a képessége.


Na, Isten nem ilyen, Jakab szerint árnyéka sincs benne a változásnak. Ő egyrészt végtelen tág perspektívában látja az egész időt, történelmet és mindig tisztán gondolkodik. Ha az embernek is ilyen tisztán működnének a képességei, mindig jól döntene, egyszerűen tisztán látna a helyzetet és döntései jövőbeli következményeit és ezer év múlva is ugyanúgy látna azt. Vagyis sosem gondolná meg magát, nem hibázna, mert mindig ugyanolyan tisztán látna.


A megbánás itt inkább úgy értendő (és talán az eredeti héber szöveg is ezt alátámasztja, de én nem tudok sajnos héberül), amely értelemben máshol mondja a Biblia, hogy Isten bánkódik a mi gonoszságunk miatt. Hiszen fentebb írták is helyesen, hogy az emberi gonoszság miatt jött az Özönvíz, nem Isten hibázása miatt, Ő az ember Noé előtti elaljasulását is akkor tökéletesen kezelte, nyílván ennél jobb megoldás nem létezett akkor. És nyilván az is nagyon jó döntés, volt hogy embert teremtett, mert ő lesz majd Isten igazi társa, akit annyira szeret, hogy a saját életét is feláldozza érte. Ha rossz dönbtés lett volna megteremteni az embert, ezt már a teremtéskor is tudta volna és nem teszi, illeve ha utólag mégis meggondolja magát, akkor nem mentett meg volna 8 embert, hogy aztán ismét legyen emberiség, mert egyszerűen nem szól Noénak és mindenkit elpusztít.


Isten gonosz feletti bánkódása viszont szeretetének egyik megnyilvánulása. Amikor együttérez a mi bűn okozta eldurvult beteg állapotunkkal. És ebből vezeti ki az embert. Aki elpusztult, az nyílván mrá menthetetlen volt (figyelembevéve a szabad akaratát, illetve azt, hogy kellőképpen hosszú ideig építette Noé a bárkát ahhoz, hogy lehetősége legyen még a többieknek a megtérésre), de egy ilyen drasztikus lépéssel Isten biztosította, hogy jó ideig meggondolja az emberiség, hogy mikor vétkezik ismét. Ugyanakkor (ezt is jól jegyezték meg fent), az Özönvíz az Utolsó Ítélet előképe is volt, mint arra Jézus is utalt (LK 17. fejezet), azaz ezzel számunkra többezer évvel később élőknek is üzent, hogy kapjuk össze magunkat. ;)

2017. ápr. 20. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 anonim ***** válasza:
17%

"amikor valaki utólag jön rá, arra, hogy jobban is dönthetett volna akkor"

ÉS MÉG akkor is, amikor előre látja, hogy sokkal jobban is dönthetne, DE MÉGSEM úgy dönt.

Na, az isten ÍGY hibázik. Legalábbis, ha figyelembe vesszük a saját kijelentéseit.

2017. ápr. 20. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 Girgoy ***** válasza:
15: Mit értesz azalatt, hogy "sokkal jobban", és szerinted miért választja Isten mégis a rosszabbat? Ez valahogy nem áll össze...
2017. ápr. 20. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:
0%

Köszönöm a jó sok lepontozást éjsötét hívőktől.

A "sokkal jobban" azt jelenti, hogy olyan világot szándékosan NEM teremtünk, ami tönkremegy. Isten egészen biztosan tudta, hogyan lehet olyan világot teremteni, ami ÖRÖKKÉ jól működik, már elsőre.

MÉGSEM EZT TEREMTETTE.

Persze adódik a kérdés: akkor MIÉRT teremtett egyáltalán? Vagy miért siette el?

Az elég valószínűtlen, hogy EZT ILYENRE akarta volna teremteni, és elképzelni sem tudott volna jobbat.

2017. ápr. 20. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 Pietrosol ***** válasza:
22%

#8!


Tisztelettel! A legrosszabb kombináció, ha a hülyeség szorgalommal párosul. Nem írtam, hogy a bibliát mítosznak gondolom. János evangéliumát, János, Jakab leveleit egész más kategóriába sorolnék.

2017. ápr. 20. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 Pietrosol ***** válasza:

Bocsánat!


...sorolnám.

2017. ápr. 20. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 Girgoy ***** válasza:
48%

Te még mindig ezt a csontot rágod?

Figyelj: Isten olyan világot teremtett ide, amely önkéntesen egyesül Vele. Ezért láthatatlan Ő ebben a világban, ezért van az ember szabad akaratára bízva, hogy miylen lesz a világ (igen: MI tettük ilyenné, nem Isten!), és ezért váltja meg Isten az embert olyan módon, amely önkéntes döntésen (Megtérés) alapszik és nem Ő dönti el karhatalmúlag. Az ember mindig dönthet Mellette és akkor jól mennek a dolgok, mert Isten jó. De ez önkéntes. Ennél "jobb" világ az lenne, amikor rabszolgái vagyunk Istennek (még ha a jót is szolgáljuk). Lesz olyan világ is, ahonnan száműzve van a rossz, és jobb lesz a jelen világnál. De Isten azt akarta, hogy akkor legyen ilyen világ, ha a teremtmények is ilyen világban akarnak élni.


Tehát ha Te ilyen világban akarsz élni, akkor térj meg Istenhez. Vagy tudsz ennél jobbat? Gondold végig! Te döntesz...

2017. ápr. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!