Miért hívják szent Írásnak a Bibliát? Miért mondják azt, hogy a próféciái teljesültek egytől egyig, és teljesülni is fognak?
Szeretném tudni, hogy ha ember írta le - ami tény -, akkor miért szent, hiszen az ember a születésétől fogva a bűn rabszolgasásgában, azaz a halálra él.
Mi a véleményetek? Tudtok alátámasztani bármilyen gondolatot is bárhonnan?
(nem Jehova tanúinak a válaszára lennénk kíváncsi, de persze ha van hozzászólnivalójuk.... :-)
Az ember írta le, azaz Istentől ihletett emberek. Ezekben az esetekben az ember csak médium volt, ráadásul az ihletett próféták és apostolok, stb. Isten szemében már tisztának minősültek (pl apostolok: "Ti már tiszták vagytok a beszédem által"), szóval nem egy pedofil gyilkos ült le szabadidejében Bibliát írni.
Médium mit is jelent? Pl. ha a billentyűzettel írok valamit, akkor a művemet nem a számítógép és a nyomtató írta, hanem én. Azért szent, mert Isten információját tartalmazza az ember felé. Az abszolútumot. Megtanít gondolkodni, felismerni, hogy bűnben élünk, felismerni, hogy elszakadtunk Istentől, felismerni, hogy Jézus mit tett valójában, felismerni, hogy Jézus a visszavezető út Istenhez, felismerni, hogy az Úr Jézus a testben megjelent Isten. Megtanít arra, hogy nem minden relatív, hogy van egy életvezetőnk, amiben megbízhatunk a látszat és az érzelmeink ellenére. Isten Igéje nem függ az ember viszonyulásától, akkor is igaz marad, ha minden ember hazugságnak tartja
(2Timóteusz 3:16, 17) 16 A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra, az igazságosságban való fegyelmezésre, 17 hogy az Isten embere teljesen alkalmas, minden jó cselekedetre hiánytalanul felkészített legyen.
Ahogy a Biblia szerzője íratta, tőle származik az Ő gondolatait tartalmazza,
Isten szent, így ami tőle van az is szent.
Az én véleményem az, hogy racionálisan gondolkozó ember nem hiszi el egy könyvről, hogy Isten szava, csak azért, mert a könyvben le van írva, hogy az ("A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra, az igazságosságban való fegyelmezésre"... bla bla bla" - ráadásul ezt akkor még nem is érthette a teljes Bibliára, mivel csak részekben létezett), illetve, hogy azok akik írták, azt sugallják magukról (szintén ebben a könyvben), hogy Isten nevében beszélnek. Ez önigazolás, ami semmit sem ér.
Az, hogy páratlan mű (ezt senki sem vonja kétségbe), fennmaradt az idők során, értékes erkölcsi tanításokat tartalmaz, bla bla bla, szintén nem jelent semmit, hiszen számtalan más vallás könyvei is fennmaradtak, amikre hasonló dolgokat lehet mondani.
Azt is szokták mondani, hogy csak Isten szava lehet, hiszen beteljesült próféciákat tartalmaz. Ez azért problémás mert ezekbe a próféciákba számtalan dolgot bele lehet magyarázni, illetve ha egy prófécia mindenképpen be kell, hogy következzen, akkor lényegében előre meg van írva az életünk, oda a szabad akarat. Például ha hirtelen megtérne mindenki és a Biblia szerint Jézus példáját követnénk, akkor is jönnie kellene az apokalipszisnek és a végső ítéletnek, holott igazából semmi szükség nem lenne rá.
További ér szokott még lenni, hogy korát megelőző tudományos tényeket tartalmaz (pl földkerekség, stb), de számos olyan dolgot is lehet találni benne, ami teljesen tudománytalan (föld négy sarka, stb). Szóval ez sem nyomós érv.
Tehát marad az, hogy a Bibliában vagy hiszel, vagy nem.
Ha úgy érzed, hogy neked a Bibliában kell hinned, akkor nem fog zavarni, ha valami ellentmondásos dolgot olvasol benne, hiszen el fogod fogadni azt a millió ellentmondásos magyarázatot, amit adtak rá, és mindenki mást tudatlannak fogsz tartani, ha nem ért egyet veled (hiszen ott a "hiteles" magyarázat, csak utána kell járni!). Erre millió példát lehet látni ezeken az oldalakon is, az emberek képesek minden hazugságot bekajálni, ha szépen van csomagolva, és pont arra a hazugságra vágynak.
Olyan ez, mint a szcientológia, beleölsz egy csomó pénzt és időt, aztán már végül csak azért nem hagyod abba, mert már annyi időt és pénzt beleöltél, nem akarod elfogadni, hogy esetleg tévedhettél.
Igen, tudom, egy tudatlan senkiházi vagyok, de belőlem alapjaiban hiányzik az a vak hit, amivel ezt az egész mesegyárat el lehetne fogadni. Ez van, ez az én véleményem.
Honnan tudhatjuk, hogy a Biblia isteni ihletettségű?
Mert maga a Biblia jelenti ezt ki önmagáról.
És honnan tudjuk, hogy ez igaz?
Mert egy Isten által ihletett könyv nem hazudik.
Ezt hívják körkörös érvelésnek.
Kábé ugyanez:
Miért fehér színű a hó?
Mert fehérnek látjuk.
És miért látjuk fehérnek?
Mert fehér a színe.
Mint látható, ez az érvelés sehová sem vezet, semmi újat nem tudunk meg belőle, vagyis semmiféle új információt nem hordoz magában.
Szia!
A bibliai könyvek szerzőinek az az egybehangzó állítása kapcsolja össze ezeket a könyveket, amely szerint ők nem a saját ismereteiket és gondolataikat közlik, hanem Isten szólt hozzájuk, és elhívta őket a prófétai szolgálatra, azaz megbízta őket üzenete közvetítésével. Első hallásra megdöbbentő ez az állításuk, sok kételyt és kérdést is támaszthat. De mindenesetre elgondolkoztató, hogy oly sok tanú – az összes bibliai szerző – állítja ezt, és tanúságtételük annyira megegyező még részleteiben is.
Aztán az is figyelemreméltó, hogy az Istenről és az emberi élet minden dolgáról való tanításuk mennyire bámulatos összhangot mutat. A legkülönbözőbb keretben, megközelítésben és megfogalmazásban szólnak ezekről, de állításuk – alapelvileg és a részletekben is – azonos. Emellett pedig egymást kiegészítik és értelmezik. Vannak, akik ellentmondásokat vélnek felfedezni és kimutatni a bibliai kijelentések között. Tudományos feldolgozásra törekvő könyvekben is olvashatunk erről. Mégis azt kell látnunk, hogy sok esetben csak egy kicsit alaposabb utánjárásra – néhány tényszerű adat ismeretére vagy gondosabb megfigyelésre – van szükség, és máris kiderül, hogy a felületes ítélettel megállapított ellentmondások egyáltalán nem léteznek a valóságban. Máskor kitartóbb keresésre és mélyebb átgondolásra van szükség, de a vizsgálatnak mindig az a vége, hogy a kétely megbizonyosodásra változik, mert a kritikus helyen is a tökéletes egység tárul fel.
Ezek által a legtermészetesebb módon összetartozó iratgyűjteménnyé, egy könyvvé alakult a 66 irat. Izráel népe egységesen kanonikusnak, azaz Istentől ihletettnek ismerte el az Ószövetség 39 iratát. Ugyanezt tette az őskeresztény egyház is, mind az ószövetségi iratgyűjteményre, mind pedig a 27 újszövetségi iratra nézve. A keresztény egyházak között rendkívül sok különbség és tanbeli ellentét van, de a Biblia egy, valamennyi keresztény felekezet számára. A bibliai iratok olyan egyértelműen hitelesítik egymást, annyira nyilvánvaló egymással való egybetartozásuk és minden más vallásos irodalomtól való különbözésük, hogy még az egyébként olyannyira tévelygő és esendő egyház is felismerte és elismerte egységüket és kizárólagos jelentőségüket.
Ésaiás próféta könyvében találjuk „az Úr könyve” kifejezést (34,16), amely nem csupán Ésaiás könyvére alkalmazható, hanem a teljes prófétikus iratgyűjteményre is. Ez a Biblia legszebb, legtalálóbb meghatározása. Megfelel a Biblia saját önvallomásának, és kifejezi a Szentírás felől vallott hívő, keresztény meggyőződést. A Biblia „az Úr könyve”, azaz Isten könyve, az Ő üzenetét tartalmazza az emberiség számára.
Végül talán a legfontosabb: a valóban Istentől származó prófétai beszéd „jó gyümölcsöket terem” az ember életében. Az Isten Lelkétől áthatott próféta jellemében és cselekedeteiben megjelennek a hasonlíthatatlan, csodálatos isteni jellemvonások. Bizonyságtétele közvetve is ilyen gyümölcsöket terem. Aki befogadja az igaz prófétai beszédet, annak életében ugyancsak megnyilatkozik az egészen különleges, szívet-lelket, jellemet átalakító hatalom. Ezeket a gyümölcsöket nem lehet hamisítani, az Isten Lelke nélkül való ember életében nem jelenhetnek meg. Éppoly biztos ez, mint az a természeti törvény, hogy a romlott fa nem tud egészséges gyümölcsöt teremni.
Ami pedig a próféciákat illeti, hadd idézzem az Úr Jézus Krisztus tanúságtételét: „Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvény vagy a próféták eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem. Mert bizony mondom néktek, míg az ég és a föld elmúlik, a törvényből egy jóta vagy egyetlen pontocska el nem múlik.” (Máté 5,17–18)
Üdv. Péter
"Az én véleményem az, hogy racionálisan gondolkozó ember nem hiszi el egy könyvről, hogy Isten szava, csak azért, mert a könyvben le van írva, hogy az ("A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra, az igazságosságban való fegyelmezésre"... bla bla bla" - ráadásul ezt akkor még nem is érthette a teljes Bibliára, mivel csak részekben létezett)"
Természetesen az Ószövetségi írásokra értette az író, de mi hívők kiterjesztve használjuk ezt az Igét, mert tényleg a teljes írás Istentől ihletett. Racionálisan gondolkodó ember nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy Isten esetleg a Biblián keresztül nyilatkoztatta ki magát. Csak akkor zárja ki, ha eleve azon a világnézeti alapon van, hogy "mindent jöhet, csak a Biblia ne".
"Honnan tudhatjuk, hogy a Biblia isteni ihletettségű?
Mert maga a Biblia jelenti ezt ki önmagáról.
És honnan tudjuk, hogy ez igaz?
Mert egy Isten által ihletett könyv nem hazudik.
Ezt hívják körkörös érvelésnek."
Természetesen ezt gondolják (remélik) a kritikusok, de mi hívők nem ezen körkörös érvelés alapján fogadtuk el, hogy a Biblia igaz, mert nem lenne értelme. Istent kerestük, aki egy sorozat bizonyossággal erősített meg minket, hogy a Biblia az Ő szava. De sokféleképpen erősíti meg Isten ezt az övéiben, nem csak egy út létezik. De az az út pont nem létezik, amit írtál. Tudod, a Biblia rengeteg módon ellenőrizhető;)
Szia
Jézus és a Keresztény Görög Iratok írói ekképpen utaltak a szent iratok gyűjteményére: „az Írások”, ’a szent Írások’ és ’a szent írások’ (Mt 21:42; Mk 14:49; Lk 24:32; Jn 5:39; Cs 18:24; Ró 1:2; 15:4; 2Ti 3:15, 16). Isten Szava olyan könyvgyűjtemény, mely Isten gondolatait tartalmazza, és ezt tükrözik ezek a kifejezések is: ’Jehova szájának kijelentése’ (5Mó 8:3); ’minden szó, melyet Jehova mondott’ (Jzs 24:27); ’Jehova parancsolatai’ (Ezs 7:11); „Jehova törvénye”, „Jehova emlékeztetője”, „Jehova utasításai” (Zs 19:7, 8); „Jehova szava” (Ézs 38:4; 1Te 4:15); ’Jehova kijelentése’ (Mt 4:4). A Szentírás úgy utal magára, mint „Isten szent kijelentéseit” tartalmazó műre (Ró 3:2; Cs 7:38; Héb 5:12; 1Pt 4:11).
A második kérdésedre, miszerint miért mondják azt, hogy a próféciái....mert minden prófécia amit Isten leíratott beteljesedett. Vannak, amelyek ma teljesednek, és vannak, amelyeknek a beteljesedését szinte már a szemünk előtt látjuk...karnyújtásnyira van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!